Klikněte pro hledání

Běhy

Na Silvestrovském běhu s Ocelovými letci okolo keltského pohřebiště

Sdílet

Jak si nejlíp užít Silvestra? Tak jako celý rok, jak máte rádi. Sportem, během, závodem… V pohodě, s kamarády. Třeba na Hradešíně.

Na východ od Prahy, někde mezi Úvaly a Jevany, leží 398 metrů vysoký kopec Hradešín. Kdo vyrážíte na kole tímhle směrem, jistě znáte. Místo bylo osídleno už v mladší době kamenné, žili tu i Keltové, na vrcholu někdy okolo roku 1125 vystavěli románský kostelík svatého Jiří.

Teď tu v obci s dvěma hospodami, krámem, hřištěm a hasičárnou sídlí třiadvacet let Oceloví letci, sportovní sdružení nadšených cyklistů, lyžařů i triatlonistů. A v čele s Jirkou Pinďákem taky pořadatelů bezvadných závodů – bikového Oceláka, nebo Silvestrovského běhu.

Pražáci ho mohli stihnout i s tentokrát dopoledním startem Memoriálu Jardy Štercla v Riegrových sadech, ale po pravdě, proč to přehánět, že? Sázka na Hradešín, lákající na „něco k pití“ pro všechny účastníky, vyšla. Startovné dobrovolné, číslo s ohňostrojem, ale pak ostrá bitva na trati, v cíli hnedle teplý čaj a koláč, v hospůdce vedle kozlík nebo plzínka na cestu domů, a pak příjemně znavené nohy při loučení se starým rokem. Potřebujete víc ke štěstí?

Výsledky se kompletovaly až při slavnostním vyhlašování, neboť všichni přítomní Oceláci se taky rozběhli s číslem. To ostatně navlékl i kočár několikaměsíčního batolete či 78letého kmeta. Ale vyšlo to přesně. Vyhrál Michal Černý z Kerteamu, který umí pětku za šestnáct a cílí na maraton pod tři, bydlí dole v Újezdě nad Lesy, ale tady už má parcelu a jednou se tu nejspíš natrvalo zabydlí.

„Běželo se mi pěkně, ale ten kopeček ke kostelu je výživný, co?,“ hlásil. Tři okruhy dospělým vydaly necelé tři kilometry, jediný vítěz je stihl pod deset minut. Menší děti čekala pětistovka, větší jedno celé (skoro) kilometrové kolo, tři borci zmákli obé. Účastnili se místňáci, ale i běžci z nedaleka, jedna rodinka přijela dokonce až z Berlína. „Je třeba poznávat nové destinace,“ usmál se spokojeně Mojmír Svoboda, známý (a stále zdatný!) pardubický veterán, který tu měl premiéru. V trenýrkách! Doběhl pátý. Nejlepší žena, nezdolná Helena Poborská, tky z Kerteamu, byla devátá absolutně.

Poběží se tu i napřesrok. Ale pokud se chcete stát skutečným Ocelovým letcem, pak vězte, že v létě chystají bikový maraton na 300 km, na jednom okruhu s pěti orientačními body, startem a cílem, kde jinde než na Hradešíně.

PF 2024!

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *