Klikněte pro hledání

Kola

L´Etape Czech přidává prázdninovou horskou etapu v Prachaticích a mění středočeskou trasu

Sdílet

Jak slíbili, tak činí. Česká franšíza L´Etape se po třetím ročníku rozrůstá. Hlad po touze projet se či závodit pod epoletami legendární etapové štrapáce sytí 17. srpna 2024 horská etapa na stojednakilometrovém okruhu z/do Prachatic pro (zatím) tisíc účastníků. Už zavedená červnová akce v okolí Prahy pak chystá další novinky.

„Vnímali jsme, že potřebujeme vyslyšet poptávku cyklistů. Bude to náročnější. A máme prodáno už víc než padesát procent kapacity předem ještě před oznámením destinace,“ říká Tomáš Pravenec z organizačního týmu agentury Petr Čech Sport/Sport Invest. „Jihočeský kraj a tahle oblast snoubí krásnou přírodu, výhledy i kvalitní asfaltové povrchy. A od prvního okamžiku se tam cítíme jako vítaní partneři,“ vysvětluje volbu regionu.

Start, cíl a zázemí bude na náměstí v Prachaticích, stejně jako každoroční světový pohár Xterra v terénním triatlonu. Ten bude v roce 2024 navíc mistrovstvím Evropy, Afriky a Středního východu, koná se o týden dříve (9.-11. 8.) a jeho pořadatelský tým vypomůže i s L´Etape. Trať povede se na Český Krumlov, přes uzavřený vojenský újezd Boletice (kde se před časem běžel půlmaraton) a skoro na vrchol Kletě. „Máme z ní jen pozitivní pocity,“ dodal Pravenec. Základním parametrem při jejím hledání bylo převýšení, kvalita silnic organizátory nelimitovala. Převýšení nasbírá 2100 výškových metrů! „Potěšilo mě, že si nás vybrali. Myslím, že můžeme nabídnout kulisu nádherného renesančního města i okolní přírody,“ prohlásil Jan Bauer, starosta Prachatic, rodného města Kateřiny Nash, skvělé lyžařky a cyklistky, která žije ve Spojených státech a nyní je viceprezidentkou UCI jako zástupkyně sportovců. Další patronkou bude Tereza Vlk-Huříková, bývalá juniorská mistryně světa a skvělá bikerka z nedalekého Vimperka.

Tradiční středočeská L´Etape se jede 15. 6. z pražského Strahova na tři trasy – 130, 105 a 61 kilometrů směrem na Nižbor a Beroun, přibližuje se opět podobě premiéry, chybí třeba stoupání po kostkách u Křivoklátu či serpetiny v Podkozí. Ta nejdelší bude mírnější než letos, očekává se nárůst zážitkových jezdců na té nejkratší. Hlavním lákadlem mohou být opět komplet uzavřené komunikace, kapacita je 3500 (1500/1500/1000) účastníků. „Střední už je téměř vyprodaná,“ těší Přemysla Nováka, šéfa projektu L´Etape Czech. Jeho součástí bude znovu i rychlobruslařská šampionka Martina Sáblíková.

L´Etape Czech chystá nové kategorie. Podmínku zapsání do Heroes s ambasadorem Jánem Svoradou, na horské etapě a krátké na středočeské, tvoří kolo starší výroby než roku 1989 na pedálech s klipsnami.  Druhá kategorie Grupetto s ambasadorem Tomášem Bábkem pojede za pelotonem jen na střední trase v Praze a pak i v Prachaticích. „Útočíme na pohodový zážitek,“ vyjadřují její filozofii pořadatelé. Limit činí průměr 22 km/h na celé trati.

Pořadatelům klasiky slíbila dotace Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje, toho s nejhoršími silnicemi na … (doplňte si sami, kdo na nich někdy jezdíte). „Na ně máme investiční dluh 80 miliard,“ přiznala. Čerstvě se tu prý chystá s pomocí evropských dotací 120 km nových cyklostezek, kraj má na to oddělení se třemi zaměstnanci.

L´Etape Czech získala licenci až do roku 2027 a má právo přidat třetí akci. A jak vypadá touha přivést sem skutečnou Tour de France? „Nechci do toho teď ještě dál šťourat, ale ta myšlenka se zrodila díky nám, české L´Etape,“ dodal Pravenec.

foto: Jacob Kopecky/L´Etape Czech

Reporáž z loňské L´Etape Czech najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *