Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Jak skiareály v Jižním Tyrolsku rozjíždějí zimní sezonu

Sdílet

Čerstvý prašan a tiché vrnění lanovek, k tomu ideálně navíc báječný sluneční svit. Jihotyrolské skiareály zahajují zimní provoz. Teď v předvánočním čase čeká milovníky lyžování celá řada slev na skipasy i ubytování.


Jen na počátku zimy nemusí z důvodu povětrnostní situace otevřít všechny sjezdovky. Ledovcový Sulden pod Ortlerem už jezdí od 21. října. Nadcházející víkend 25. listopadu startuje Kronplatz, Obereggen a Schnalstal – tam ovšem s omezeným provozem, neboť se dokončuje rekonstrukce nové kabiny na ledovec, která by měla být spuštěna do Vánoc.


Dále Ratschings, který slaví 50. výročí s bezva cenami, otvírá 1. prosince, Klausberg v Ahrntalu, Carezza, Merano a Plose/Brixen 2. 12., Alta Badia a Val Gardena 5. 12., Rosskopf ve Sterzingu, 3 Zinnen Dolomites, Gitschberg-Jochtal a Speikboden v Ahrntalu 7. 12., Schöneben-Haideralm, Schwemmalm, Pfelders, Ladurns a Reinswald 8. 12., Watles a Rittner horn u Collalba 16. 12.
Pak ještě Trafoi u Gustava Thöniho pod Stelviem na Štědrý den 24. 12. a Vigiljoch o den později. Všechny areály až na Rittner Horn (do 10. 3.) plánují jezdit až do dubna, Sulden dokonce do 1. máje. Aktuální informace hledejte na sociálních sítích nebo webech jednotlivých areálů.
Těšit se můžete na řadu novinek. Zmíněnou modernizací prošla ledovcová lanovka v údolí Schnalstalu z Maso Corto/Kurzras do výšky 3200 metrů, která zahájí provoz 23. prosince. V Klausbergu (Skiworld Ahrntal) nahradila třímístnou sedačku kabinka Sonnen pro deset osob, která vyveze pasažéry do 2000 metrů za 6 minut a 12 vteřin. Nad Brixenem na Plose 1+2 budou jezdit ze St. Andrä dvě nové soupravy. Na nový vlek namísto starého se těší na Cendevaves v Monte Paně ve Val Gardeně nebo na Heinrich Harrer – Hawaii v resortu 3 Zinnen Dolomites.


„Hodně jsme teď investovali do celého našeho systému, více než sto deset milionů eur (v přepočtu přes 2,5 miliardy Kč, pozn. aut.). Měníme kapacity, ale zároveň významně dbáme na udržitelnost. Vystavěli jsme například nové podzemní zásobníky pro zasněžovací systémy ve Val Gardeně nebo v areálu Gitschberg-Jochtal/Rio Pusteria mají nové ekologické rolby a instalovali fotovoltaická zařízení,“ říká Marco Pappalardo, marketinkový ředitel Dolomiti Superski, největší sítě lanovek a sjezdovek na světě, z nichž většina leží právě na území Jižního Tyrolska. Základní cena denního skipasu do všech jeho areálů činí letos 80 eur v hlavní sezoně, 72 eur ve vedlejší, 5% slevu získáte za nákup online v předprodeji.
Vyzkoušet můžete i řadu aktivit mimo sjezdovky. Třeba novou variantu tobogánu na Plose už ze střední stanice lanovky. Ještě se rozrůstající nabídku dětských zábavných atrakcí v areálu Haunold/Monte Baranci v regionu 3 Zinnen. Nordic Arena v Toblachu nabízí nově večer osvětlené běžecké tratě. Na více místech jako třeba ve Villandereralm se chystají skialpové kursy a výšlapy pro začátečníky, ostatně v Sestu/Sextenu už mají druhý rok první vyznačený bezpečný skialpový trail. V Möltenu pak třeba otvírají renovované muzeum Fossilia. A v San Valentinu také zcela nový apres-ski bar 1463. Pokřtí se i Prosecco bar na Helmu. Stále však trvá pravidlo minimální tolerance alkoholu na sjezdovkách.


Velkým magnetem pro fanoušky lyžování i reklamou do světa jsou tři tradiční světové poháry v alpském lyžování ve Val Gardeně (13.-16. 12.), Alta Badii (17.-18. 12.) a na Kronplatzu (30. 1.). K tomu i další v běhu na lyžích (30. 12.-1. 1. Tour de ski Toblach), biatlonu (Anterselva/Antholz 18.-21. 1.) nebo v alpském snowboardingu (Carezza 14. 12.). Chystají se i lyžařské maratony seriálu Ski Classics – La Venosta (16. 12.), 3 Zinnen Ski Marathon (13. 1.), Granfondo Toblach – Cortina (3. a 4. 2.).

foto: IDM/wisthaler.com, Alex Filz, Manuel Kottersteger, Saslong Classic club

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *