Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola

Oakley Sutro Lite. Vidět jako špion (nejen) na kole

Sdílet

Vidět. Sedět. Vypadat. Vydržet. To jsou hlavní kritéria pro sportovní brýle proti slunci, možná s lehce individuálními preferencemi kritérií dvě až čtyři. Oakley Sutro Lite v barevné verzi Mate black je naplňují komplet a na jedničku. I proto jsou nejoblíbenější kouskem ve výbavě třeba Nino Schurtera, švýcarského krále cross-country horských kol všech dob. A druhým nejprodávanějším v nabídce americké značky, lídra oboru.

Model je prioritně charakterizován pro „městskou cyklistiku“, což ovšem neomezuje jeho široké využití. To potvrdil i náš test. Obstály skvěle a bez sebemenších výhrad na silničním kole v horách, na horském kole v terénu i při běhu po silnici i v přírodě. A jsem přesvědčen o tom, že v zimě budu moci rozšířit záběr i o skialpy, běžky, a s respektem k podmínkám a charakteru jízdy i případně sjezdovky. Začněme popisem, následně rozebereme i jedinečné technologie čoček Prizm.

Tvarově následuje zorník hranatější trendy, což se prakticky projevuje v dokonalém pokrytí zorného pole do všech stran bez rušivého prosvětlení v okrajových polohách. Půlrámeček, tedy pouze horní hrana s přesahem pro stranice a nosí opěrka, je odlehčuje.

Postranice se lehce lomí směrem za uši a naplňují oakleyovsky dokonalou přilnavost k hlavě, což je po vizibilitě a kvalitě zorníků druhá největší přednost u této značky, věnující se sportovním brýlím už čtyřicet let. Na hlavě drží tak přesně akorát, že se ani nehnou, ale zároveň ani přinejmenším nepříjemně netlačí. Což je v případě brýlí všeho druhu vzhledem k umístění citlivých nervových zakončení na hlavě možná úplně nejdůležitější vlastnost. A tady to platí u nasazení na oči i odklopení na čelo.

Nosník se dá lehce sundat (anebo časem i vyměnit), což oceníte hlavně při čištění. A uprostřed má malou zelenkavou výztuhovou hranku, patrně stabilizační, ale spíše designový detail. Do výbavy patří tradiční mikrotenový pytlík. Sutro Lite pak nabízí čtyři modely, variující základní parametry pro různé tvary obličeje – Sweep vozí třeba Mathieu van der Poel, náš Lite například Remco Evenepoel.

Tak, osahali jsme si je důkladně a můžeme se věnovat samotnému vidění (skrz ně). Technologie čoček Prizm byla úplně původně vyvíjená pro golfisty, aby dokázali správně vyhodnotit dráhu bleskově letícího míčku. Zvýrazňuje barvy, kde je lidské oko nejcitlivější pro vnímání detailů, čímž zlepšuje výkon oka. První modely byly navíc lehoučké, úplně bezrámečkové.

Současná verze Prizm je už druhou po dalším zhruba čtyřletém vývoji. Ve srovnání nabízí zcela jednoznačně barevně vyrovnanější barevné spektrum, ta původní byla více do červena nebo do modra. Při vývoji se využilo hyperspektrální zobrazování, technologie využívané špionážními satelity.

Základní zjednodušený výklad zní: Při střídání světla a stínu vám čočky vytváří ještě lepší zrakový vjem, než byste dokázali pořídit samotným okem, nebo než jaký nabídnou konvenční čočky. To znamená ostřejší a plynulejší právě v přechodových pasážích, lepší rozpoznávání barev, a tudíž pak vyšší koncentraci na pohybující se objekty v zorném poli, a vůbec to, co skutečně potřebujete vidět. Tohoto efektu se dociluje přidáním speciálních aditiv do čoček při výrobě.

Však to znáte, když vjedete nebo vběhnete ze slunce pod stromy, mezi jejichž větvemi ještě prosvítá světlo a rozehrává svoje hry. Při poklidné vyjížďce, právě třeba městem, prosím, stačí zpomalit a chvilku se adaptovat. Podobně při běhu, když vletíte do lesa a členitého terénu. Když to však řežete hlava-nehlava na pokraji smrti, perfektní vidění oceníte. Tím spíš to přispěje bezpečnosti a tudíž sebevědomí v koncentraci na výkon.

Experti srovnávají PrizmTM s ovládáním hlasitosti. Při běžném provozu stáhnete s hlukem i vlnové délky bez úpravy ladění. Stereo ekvalizér však dokáže upravit zvuk společně s nastavením basů a výšek. Přesně takhle funguje PrizmTM: Ne že by jen ztmavila pohled jako obyčejné sluneční brýle. Ale jemně ladí jednotlivé části barevného spektra, filtruje detaily tak, abyste je lépe viděli.

Zde především pro jízdu na kole (Road nebo Road Black). Potřebujete co nejlépe rozlišit prach, díry a záplaty na silnici a překážky. Tedy máte vylepšené vidění na světla i ve stínu a při jejich střídání. Živější jsou bílé a žluté barvy, semafory zářivější. Barvy nebe a zelené se vyvažují do příjemnější podoby. Další jsou zaměřeny na bike (Trail a Trail Torch), běh (Run), sněhové aktivity (Snow), baseball (Field), golf (Golf a Dark Golf), motokros (MX) nebo lifestyle (Universal a Everyday) a dokonce i rybaření (Angling).

Zabarvení čoček můžete volit od nejtmavšího Saphire (12%), které se hodí k vodě a na zimu, přes modravé Jade (14%) pro golf a léto, až po červenější a teplejší Ruby (17%). Další technologie HDP Polarized pak ještě blokuje 99% odlesků bez zamlžení nebo vizuálního rozostření. Čočky Prizm Everyday pak mají ještě čtyři barevně obohacující druhy Rose Gold, Berry, Indigo, Peach a Violet. To abyste si pěkně lámali hlavu, co přesně vybrat.

Pořídíte u všech dobrých prodejců značky Oakley, třeba v pražském Harfasportu.

foto: Michal Beránek

Oakley Sutro Lite

sportovní brýle

testovaný model barevná verze: Mate black a čočky Jade

technologie: PrizmTM, HDP Polarized

cena: 4850 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *