Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Blíží se česká zima. Ve Špindlu začalo propojování Medvědína se Svatým Petrem

Sdílet

Prvních 2,5 km nových sjezdovek, horní části červené Přehradní (na straně Hromovky) a červeno-modré Lesní z Medvědína (z Vodovodní k parkovišti) nabídne už v této zimě budoucí už téměř čtvrtstoletí slibované propojení skiareálů Svatý Petr a Medvědín ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. První investice včetně rozšíření dalších modrých sjezdovek spolkla 300 milionů korun. Ceny skipasů by se však zatím (moc) navyšovat neměly.

„Obě budou vybaveny nejnovějšími systémy zasněžování, využívajícím vodu z Labské přehrady. Nikdo si ale nedovede představit to množství práce se získáním všech povolení pro tento vizionářský projekt, který vytvoří ze Špindlu středisko, které nemá v Česku obdoby,“ komentuje nadějný rozjezd Čeněk Jílek, předseda představenstva společnosti Melida, provozovatele skiareálů ve Špindlerově Mlýně. Ceny skipasů budou flexibilní v systému Gopass a jednodenní startuje na 640 Kč. Chytrá sezonka zahrnuje 10 areálů (ještě třeba Ještěd, Mölltal nebo Jasnou a Štrbské pleso) ve 4 zemích s více než 200 km sjezdovek. Skiopening sezony se chystá ve Svatém Petru na sobotu 9. 12. a kapelami Monkey Business, Tata Bojs a Mydy a DJ Ventolinem.

Na co se těšit jinde? Prodloužená modrá na Dolní Moravě se stane se 3,7 km nejdelší sjezdovkou v Česku. Novou lanovku chystá i beskydská Bílá, která spustí vyhřívanou šestisedačku za 150 milionů Kč. Repasovaná 1400 m dlouhá čtyřsedačka začne jezdit na zcela novém svahu v Orlickém Záhoří, kde vyveze i běžkaře k hřebenovým tratím.

„České areály letos investovaly 1,1 miliardy korun do rozvoje služeb,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR, která sdružuje asi dvě třetiny českých horských resortů a obcí, které zaměstnávají téměř 50 000 lidí. Peníze šly do modernizace zasněžovacích systémů a akumulačních nádrží, snow storage na Monínci, zastřešeného dětského pásu na Zadově, prodloužení sáňkařské dráhy v Jánských Lázních i rozsáhlé digitalizace mnoha areálů. To vše se snahou čelit proměnlivosti počasí a lépe hospodařit. „Jednoduše: umělý sníh se vyrábí v teplotách, kdy to dříve nešlo,“ dodává.

Ceny skipasů však zůstávají vzhledem k tuzemským lyžařům téměř stejné. Ve dvou třetinách míst se nemění, ve třetině od -4% až po +2%. „Přechází se víc a víc na plovoucí ceny, reagující na termíny a poptávku (rozdíly činí až 20% ceny, pozn. aut.),“ vysvětluje Knot.

Stát ale často není provozovatelům vleků příliš vstřícný. „Potřebujeme lepší přístup v povolovacích procesech pro stavby infrastruktury a pronájmu pozemků ve správě státu,“ stěžuje si. Podle nedávného průzkumu AHS se tuto zimu chystá na hory 55% lidí (30% jich nejezdí vůbec) a 81% z nich souhlasí, že je důležité se pro podporu regionů vydávat i do českých hor. „Letní návštěvnost už byla o něco málo vyšší než loni, a to je dobrý výsledek. Také do letní infrastruktury se investuje víc a víc, hlavně pro aktivity na kolech,“ doplňuje Kateřina Neumannová, prezidentka AHS.

„Očekáváme dorovnání předcovidových čísel návštěvnosti hor, ale pořád je více domácích turistů a zkracuje se doba pobytu,“ říká František Reismüller, který se zítra ujme vlády v čele státní agentury Czech toursimu s rozpočtem 370 milionů Kč na rok. Ten se ovšem za rok pokrátí o 20 milionů. Právě běžící kampaň na zimní sezonu Tradice23 s heslem „Unexpected…“ stála 12,074 milionů Kč a běží ve 12 zemích, od poloviny listopadu se ještě prodlouží za 6,5 milionů v 7 zemích. „Chceme podporovat zejména aktivní turistiku a začínáme intenzivněji pracovat s tématem udržitelnosti,“ plánuje Reismüller.

Aktuální informace z českých horských resortů získáte na www.kudyznudy.cz a na www.Holidayinfo.cz, který pokrývá čerstvými informacemi přes 100 tuzemských areálů.

foto: archív skiareálů

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *