Klikněte pro hledání

Běhy

Orienťákobraní u Havrana aneb tohle je velmi dobrý ročník

Sdílet

Označit poslední „lampion“ sezony se do odlehlých terénů okolo Karlova v sychravých Jizerských horách vydali junioři i veteráni, světoví šampioni i absolutní nováčci, jako autor těchto řádek. Z výkonů měli stejnou radost. Český orienťák má za sebou vydařený rok.

Sporty s mapou v přírodě prožívají, zdá se, příznivé období. Český svaz orientačních sportů spravuje čtyři odvětví, 220 klubů, 15 000 závodníků a 1600 trenérů a rozhodčích, to je mocná síla. Podle absolutního čísla, měly loni české závody 125 000 startujících! A vydá se až půl milionu map, které po závodech často poslouží i ve školách.

„Dal bych nám za ten rok známku mezi jedna a dvě,“ hodnotí reprezentační kouč Jan Šedivý, sám bývalý mistr světa. „Když uděláme medaili na velké akci, můžeme být spokojeni. Nedávná Evropa už tolik nevyšla, tam je to až k trojce… Ale zase nám ukázala, jak ty lidi připravovat dál, aby byli konkurenceschopní. Hodně to směřuje k fyzickému atletickému tréninku,“ dodal.

Vrcholnou podívanou přinesl světový pohár na Českolipsku, jediný ze tří v sezoně s parkovým i lesním závodem. Česká štafeta získala historické druhé místo, v dalších čtyřech závodech byli Češi na pódiu do šesti, přišly téměř čtyři tisícovky diváků. „Takhle jsme to chtěli, takhle jsme chtěli náš sport ukázat v duchu hesla Všichni společně, takhle ho chceme dělat, přitáhnout lidi ke zdravému životnímu stylu,“ pochvaloval si Jan Picek, ředitel světového poháru a místopředseda svazu. Do akce se zapojilo sedm a půl tisíce lidí, spolkla rozpočet 14 milionů korun.

Úspěch slavil i světový šampionát v MTBO, tedy orientačním závodě na horském kole, v okolí Jičína. „Po týdnu jsou z nás účastníků všichni přátelé,“ usmívá se jeho ředitel Pavel Musil. Češi získali 9 titulů, z toho tři Kryštof Bogár, bývalý reprezentant na horském kole, který ještě proháněl Cinka a spol. V přípravě se najezdilo 25 000 km na kole a vytisklo 2000 map. „Ve vnímání lesního porostu jsme však pro státní orgány stále v podstatě ilegální sport,“ připomíná složitost organizace ředitel. Zato férovost je jasná, vždyť závodila i jeho manželka a o trati nevěděla do posledních vteřin o nic víc než ostatní.

Bohatý orientační program se chystá i na příští rok. Vrcholnou akcí bude mistrovství světa juniorů v Plzni a okolí od 30. června až do 7. července. „Chystáme inovativní terény, kde ještě nikdo nebyl, určitě něco zažijete,“ láká šéf Jan Hasman, který pořádal stejný šampionát už v roce 1991 v Mariánských Lázních a můžete znát jeho dílo i v podobě pravidelných Pilsen trailů. Epicentrum vyroste v areálu na Lochotíně, který proslavil folkový festival Porta. Zapojí se nejen bývalý mistr světa Tomáš Prokeš, ale i ambasadoři z jiných odvětví, cyklista Zdeněk Štybar, střelkyně Kateřina Emmons, tenistka Bára Strýcová, lyžařka Kateřina Razýmová a dokonce i fotbalista Lukáš Provod. Víte, že běhal orientační běh za zdejší Kosy?

To Kalkulátor z vědomostních soutěží Novy, resp. Jakub Kvášovský, vede klub v Trutnově a objíždí se svými dětmi závody pravidelně. V českém kalendáři 2024 najdete přes dvě stovky závodů, od osmi mistrovských včetně nového k. o. sprintu až po vícedenní pro celou rodinu. Veřejná Kwak O-tour se rozšiřuje na devět podniků, nově přibydou dějiště v parku Mirákulum, na Brdech nebo Valašském muzeu v Beskydech. Tak třeba zrovna tady šance na premiéru i pro vás…

Foto: ČSOS/Petr Kadeřávek, Michal Škácha, Jiří Čech, David Hofman, Jan Svoboda, Pavel Štáfek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *