Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola

European Sleeper. Vyrazte za klasikami do Beneluxu nočním vlakem…

Sdílet

Na pár hodin se odeberete do říše snů a probudíte se v jiném městě… V realitě. Nizozemsko-belgická společnost European Sleeper, provozující noční vlaky, významně rozšiřuje nabídku spojů své sítě pro rok 2024. Od 25. března bude třikrát týdně jezdit i do Prahy se zastávkami v Děčíně a Ústí nad Labem. Takže za sportem do Beneluxu, na kola, maratony, nebo lodě, můžete teď pohodlně i po kolejích.

European Sleeper úspěšně zahájil provoz nočního vlaku Brusel – Amsterdam – Berlín v květnu 2023, trasa Amsterdam – Barcelona, plánovaná na rok 2025, byla nedávno uznána jako pilotní služba Evropské unie. Nyní se chystá spojit nočními vlaky ještě více evropských měst. Tato expanze představuje zásadní krok v misi společnosti, jejímž cílem je podporovat přeshraniční železniční dopravu po celé Evropě a poskytovat cestujícím efektivní, pohodlné a udržitelné možnosti cestování.

Rozšíření sítě European Sleeper do Prahy posiluje spojení nejen mezi oběma městy, ale i západní a východní Evropou, a podporuje tak kulturní výměnu a hospodářské vazby mezi těmito  dynamickými městy. Cestující si nyní mohou užívat pohodlí efektivního cestování ve spánku, a zkrátit si tak dlouhé vzdálenosti na pouhou jednu noční cestu. Na trase mezi Bruselem a Prahou, která by měla trvat asi čtrnáct hodin, plánuje společnost European Sleeper strategické zastávky v klíčových destinacích jako Rotterdam, Antverpy, Haag, Amsterdam i letiště Schiphol, což usnadní plynulé cestování.

Z Prahy pojede vlak (v neděli, úterý a čtvrtek) v 18.04 a do Bruselu přijede na druhý den v 9.27, opačným směrem vyjede (v pondělí, středu a pátek) v 19.22 a do cíle dorazí v 10.56. V Česku budou zastávky v Praze-Holešovicích, Ústí nad Labem a Děčíně, v Německu ještě v Bad Schandau, Drážďanech a Bad Bentheimu. Cena jízdenek začíná na 79 eurech za místo k sezení, 109 eur za lehátko a 159 eur za lůžko. Jízdenky jsou již v prodeji.

„Zastávky v Ústeckém kraji skvěle zapadnou do komunikačního konceptu agentury CzechTourism v příštím roce, kdy hlavním tématem bude aktivní turismus. Na ten cílíme dlouhodobě, protože aktivní dovolená v přírodě je největším lákadlem pro turisty z Nizozemska a Belgie,” říká Petra Palečková, ředitelka zahraničního zastoupení České centrály cestovního ruchu – CzechTourism pro Benelux. Na mysli má zejména Labskou cyklostezku, pro jejíž uživatele je vyčleněn vagon pro přepravu kol.

European Sleeper tvoří součást hnutí, které vrátilo noční vlaky na mapu Evropy. Založili ji dva podnikatelé s velkou vášní pro tento typ dopravy: Elmer van Buuren a Chris Engelsman. Společnost pracuje jako družstvo, v roce 2021 získalo během 15 minut počáteční kapitál 500 000 eur prodejem akcií více než 350 drobným investorům z různých zemí. V létě 2022 přišlo rozšíření o dalších 1400 zájemců, kteří získali akcie v hodnotě 2 miliony eur. V současném akciovém financování budou nabídnuty akcie za další 2 miliony eur a tím se družstvo rozroste na více než 3500 spoluvlastníků. Výsledkem je vznik aktivní komunity, která se zapojuje do činnosti společnosti. Podle výpočtů expertů přinese doprava po železnici 28x méně emisí skleníkových plynů než ta letecká.

foto: Eueo Sleepers

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *