Klikněte pro hledání

Běhy

Na pražské Grand Prix běžel z Čechů nejlíp poprvé Vích, na rychlejší trati měnily rekordy ženy

Sdílet

Birell Grand Prix Praha vyhrál Tadese Worku z Etiopie. Jeden z největších talentů světové atletiky zaběhl zrychlenou desetikilometrovou trať v čase 27:35. Mezi ženami byla nejlepší výkonem 30:21 Keňanka Janeth Chepngetichová. Nový evropský rekord závodu 32:14 pouze dvě sekundy za italským národním rekordem dala Sofia Jaremčuková. Česká prvenství získali v závodě oceněném prestižní známkou World Athletics Elite Label Road Race tentokrát Damián Vích (29:31, 12.) a Tereza Hrochová (33:49, 8.).

„Nevím, kterému výkonu tleskat více. Máme tu nový ženský evropský rekord závodu a spoustu dalších rychlých časů. Prvních pět mužů pod 28 minut a první tři ženy pod 31 minut! Ukázalo se, že zrychlení trasy nám opravdu prospělo. Věřím, že si oba závody v krásné večerní atmosféře všichni užili,“ uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.


Tadese Worku vystřelil z náměstí Republiky jako šíp a podle předpokladů všem ukázal záda. „Byl to těžký závod. Diváci nás hnali do cíle, což mi moc pomohlo. Z výhry mám obrovskou radost,“ jásal Worku.S jednadvacetiletým Etiopanem, který má na kontě na této distanci osobní maximum 26:56, nejvíce vzdoroval Keňan Alexander Mutiso (27:48), král letošního Pražského maratonu. Bronz má Vincent Kigen, člen RunCzech Racing týmu. Časem 27:50 si také zlepšil svůj osobní rekord.
Z českých závodníků vydřel pomyslné zlato podle předpokladů Evy Vrabcové, šéfky RunCzech teamu, Damián Vích (29:31). „Za vítězství jsem moc rád, ale od začátku se mi běželo hrozně těžce. Musel jsem to vybojovat. Těší mě, že jsem to i přes nevalný výkon zvládl,“ prohlásil Vích, který se v závodech RunCzech ukázal už v červnu v Pražských štafetách. Druhý skončil úřadující mistr republiky Martin Zajíc (29:58), třetí všestranný veterá Vít Pavlišta (30:47), čtvrtý Jiří Novák (31:09) a až za ním Jiří Homoláč (31:14).


V ženské kategorii se lámaly osobní rekordy, všechny tři první ženy pokořily svá osobní maxima. Dominovala Janeth Chepngetichová, která si o sedm vteřin zlepšila osobní rekord a její čas je letošním šestým nejlepším celosvětově. „Jsem moc šťastná. Všechno mi tady skvěle sedlo a atmosféra byla také úžasná,“ radovala se druhá žena letošního 1/2Maratonu Praha. Už 24 vteřin na vítězku ztratila Cintia Chepngenová (30:45), třetí byla také Keňanka Vivian Mellyová (30:58). Velkého úspěchu dosáhla Sofia Jaremčuková, která zaběhla evropský rekord závodu. „Každý rekord moc potěší. Trať je tu velmi rychlá a fanoušci fantastičtí,“ řekla rodilá Ukrajinka ze Lvova, která odešla před lety za pracující maminkou do Itálie a dostala italský pas teprve před dvěma lety.

Českým vytrvalkyním kralovala Tereza Hrochová (33:49). „Zaběhla jsem podobně jako loni, možná o tři vteřiny pomaleji, což trochu mrzí. V Praze se mi neběhá moc dobře, znova mi to moc nesedlo, i když atmosféra byla krásná. RunCzech závody ale zbožňuju, vždycky když mohu, tak ráda dorazím,“ konstatovala. Druhou Češkou v cíli byla Marcela Joglová (35:06), po dlouhé závodní pauze způsobené zraněním a operací kotníku. Zaběhla své maximum. Za ní doběhla Tereza Novotná (35:42).

Běžecký happening v centru metropole odstartoval adidas Běh pro ženy na 5 km, kterému udělila záštitu první dáma země Eva Pavlová. Vládla mu Paula Marschnerová z Německa (18:32) před domácími Kateřinou Martínkovou (18:35) a Janou Zímovou (18:44). Na trati i v cíli se objevila řada známých tváří – Eva Šebrlová (21. za 20:49), Šárka Grabmüllerová (21:58, druhá mezi padesátnicemi), bývalá šampionka v duatlonu a zimním triatlonu, nebo Soňa Ježková – její manžel Jiří, nejúspěšnější handikepovaný cyklista paralympijské historie, běžel 39:27.

Výsledky muži

Výsledky ženy

Příštím závodem seriálu RunCzech je Ústecký půlmaraton v sobotu 16. září.

foto: RunCzech

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *