Klikněte pro hledání

Cesty

Umělci mění o prázdninách Dolomity v nekonečnou otevřenou galerii. Je tu Smach i hotelové expozice

Sdílet

Tradice propojení hor a umění ve formě jakési rozlehlé galerie a výstavy běží už od roku 2012. Bienále Smach se letos opět koná podél 65kilometrového treku na jižní straně Kronplatzu směrem k Val Badia v Jižním Tyrolsku, nejsevernější italské provincii. Projít se dá za čtyři dny, se třemi noclehy v horských chatách. Od 8. července do 10. září. To je vázva v duchu starořeckého ideálu kalokagathie, harmonického rozvoje ducha i těla. Vyrazíte?

Příroda se stává prostorem, kde se umění prezentuje, jednotlivá díla jsou navržena speciálně pro daná místa. Letos pro Smach vybraných deset uměleckých děl propojuje slovo „klíčení“, tedy proces probíhající na viditelné, mikroskopické, ale i třeba metaforické úrovni.

Komise vybírala z více než tří stovek příspěvků, jež vycházejí z návratu k symbióze člověka a přírody, životního prostředí, schopného přetrvávat věky, i aspektech vysokohorské krajiny, ale také alpských legend. Však celý trek vede místy historického, mytologického, botanického nebo geologického významu.

Artové traily, zahrady soch i horské letní kino

Samotný SMACH však není ojedinělý. Setkání s uměním v majestátních kulisách velehor je povznášející duchovní a vlastně i fyzický zážitek. A toho si tady můžete dopřát na více místech (nejen) po celé léto.

Art & Nature trail najdete vyznačený v Monte Paně ve Val Gardeně. Měří 1,7 km a objevuje především zdejší tradiční řezbářské umění. Na vysokohorské silnici Timmelsjoch u Merana se pak zastavte u pěti skulptur zvoucích poutníky na čtyřech i dvou kolech k zastávce a zamyšlení nad historií a tradicemi regionu.

LandArt trail vede necelé tři kilometry lesy v okolí Pfalzenu/Falzes u Brunecku a objevovat různá umělecká díla, vzniklá odlišnými technikami, se na ni můžete vydat s celou rodinou. Pozor, tahle díla jsou dočasná, vystavena povětrnostním podmínkám se mění spolu s přírodou. Podobně i na kratší stezce Moarberger Pond.

V Salurn/Salornu asi 30 km od Bolzana mají Zahradu skulptur s figurami z bronzu a mramoru a dalšími instalacemi – ty naopak odolávají větru i dešti. Pod horou Rotstein Knott mezi Halfingem a Vöranem u Merana můžete zajít do letního kina se 30 unikátními sedadly z oceli a kaštanového dřeva. Dávají se pohledy do krajiny, nekonečné a proměnlivé…

Také hotely jsou designové obrazárny a galerie

Ideu povznášejícího vnímání umění v přírodě podporují i vybrané hotely, které vystavují zajímavé objekty nebo instalace, takže kreativita se tam neomezuje jen do kuchyně či baru.

Oswald Senoner, senior majitel hotelu Tyrol ve Villnösském údolí, je velkým milovníkem zvláště ladínského umění už přes čtyřicet let. Obrazy nebo sochy tu dotvářejí originální atmosféru nejen ve foyer a taverně, ale i v pokojích. Autorem řady z nich, věnovaných legendám hor a ladínské historii, je jeho bratr Wilhelm.

Zajímavé propojení designu, umění a historie najdete také třeba v Romantik hotelu Turm, kde vyznávají citát irského spisovatele a dramatika Oscara Wildea: „Umění by se nikdy nemělo snažit být populární. Veřejnost by se měla snažit být umělecká.“ A proto zde vytvořili unikátní Gallarii.“Je to je něco jedinečného, výjimečného, nového. Něco, co nikdy neexistovalo, a to bylo přesně naším cílem!,“ tvrdí majitelé.

V hotelu Maratscher v Algundu nese zase každý pokoj tvůrčí stopu jiného umělce a každý má své jméno, třeba Rilke a Flagranti, Auf der Suche nach Renoir apod. Podobný koncept přináší 12 pokojů hotelu Imperialart v lázeňském Meranu nebo Napura &Art Design hotelu v Terlanu. A v hotelu Greif v Bolzanu se umělci „vyřádili“ ve 33 pokojích s jedinou podmínkou: dílo musí ladit s kobercem a potěšit oko. Hotel Artnatur v Seis am Schlern/Suisi allo Sciliar má navíc nádhernou výstavu fotografií.

Pětihvězdový hotel Cappella v Colfoscu v Alta Badia je pak privátní galerií rodiny Kostnerových/Pizzininů přímo v srdci hor už v několikáté generaci. Po domě vystavují obrazy, sochy, ale i knihy mezinárodně uznávaných umělců. Další výrazné umělecké stopy nabízí Alpin Garden Wellness hotel v Ortisei, obci ve Val Gardeně, odkud pochází světoznámý skladatel a DJ Giorgio Moroder. V jen o kousek dále ležící Selvě poté celý interiér Arthotelu Anterleghes navrhl Doris Ghetia, majitel zdejší obrazové galerie, jež se věnuje opět kultuře svébytné ladínské enklávy.

Nad některými artefakty až zatajíte dech. Užívejte…

foto: Gustav Williet, Tiberio Sorvillo, Helmuth Rier

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *