Klikněte pro hledání

Cesty Kola

Kopce i roviny, víno a klid… (Nejen) top 10 cyklotras Dolního Rakouska

Sdílet

Vyhlásit svůj kraj za nejlepší cyklodestinaci (srdce) Evropy, to chce odvahu! S ohledem na konkurenční nabídky i znalosti a nároky kolařů, že. Michael Duscher, jednatel turistické centrály Dolního Rakouska/Niederösterreich ji má. Nabízíme vám (prozatím) inspiraci s několika tipy a (už brzy) původní reportáž.

Dolní Rakousko leží na hranici s jižní Moravou a obklopuje metropoli Vídeň podobně jako Středočeský kraj Prahu. Hlavním městem je St. Pölten, protéká tu 286 km Dunaj a nejvyšší hora Schneeberg se ve Vídeňských Alpách tyčí až k 2076 metrům. Pak tu 28000 hektarů zabírají vinice, ještě víc dva národní parky Donau-Auen a Thayatal a navštívit můžete 9 horských středisek nebo třeba 70 hradů, zámků a zřícenin. Ale hlavně: Top 10 cyklotras tu natočí přes 1400 km!

„Cyklotrasy mají certifikáty kompletní nabídky. Nejezdí tam auta, jsou značené a doplněné mapami, vybavené servisními stanovišti a zamykatelnými stáními pro kola. Doprovází je téměř 220 „bike friendly“ restaurací, barů a osvěžoven,“ ukazuje pyšně Michael Duscher. „Záslouhou elektrokol se v posledních letech cílová cyklo skupina rozrůstá a roste tak záběr i kvality potřebných a doprovodných služeb.“

Takže nadupaní hobíci, mířící za tréninkem, i vláční výletníci, hledající zpestření dovolené… Řada cyklostezek je součástí sítě Eurovelo. Vede tudy například skoro dvousetkilometrová část „třináctky“ (celá má 406 km s převýšením 2951 m), kopírující bývalou Železnou oponu na hranici s Českem z Gmündu až do Bratislavy. Nyní bývá uváděna jako symbol sjednocené Evropy. Dále „devítka“, táhnoucí se z Břeclavi přes Vídeň až do Vídeňských Alp, jejich 90 km (s 285 m převýšení) dáte v klidu za jeden den. Celá se ovšem táhne od Baltu až k Jadranu. Anebo je tu ještě vinná „šestka“ podél Dunaje.

Letos nově se bude jezdit na devíti vytyčených zážitkových trasách. „Testujeme je velmi pečlivě, aby nabídly dostatek zajímavých míst všeho druhu,“ dodává šéf zdejší turistické centrály. K nim se přidávají i tzv. objevitelské túry, přinášející ještě více poznání mimo cyklostezky. Sportovní bikeři ocení 11 trail center v čele s nejznámějším Wexl Trails, rodiny pak 14 vyznačených dětských cyklostezek. „Jezdit se tu dá po celý rok bez sezonních omezení,“ přidává Duscher.

Především západní část oblasti Weinviertel je vinařským rájem a stejně jako téměř vždy platí, že i vinná kultura se dá poznávat na kole. Což v tomto případě násobí i fakt, že při odjezdu nemusíte až tak vážně řešit promile. „Máme tady heslo Všechno má svůj čas,“ usmívá se Rosi Hindlerová z vyhledávaného vinařství Hindler v Ried Öhlbergu. Mimochodem jen asi hodinu jízdy autem z Brna. Jako svůj tip číslo jedna přidává půvabné sklepní (vinné) město, zařazené loni na listinu kulturního dědictví UNESCO. Cyklostezky v okolí nesou jména podle odrůd vína jako třeba Chardonnay, Sylvaner, Riesling nebo Veltliner Grüner. Apartmány pak seženete přímo u vinařů, Hindlerovi mají tři. Gastro zážitky vychutnáte bez starostí a bezpečný dojezd jistý… Ostatně s ohledem na udržitelnost můžete i s kolem zdarma popojet vlaky, fungují i cyklobusy nebo cyklotaxi.

Alles gute!

Všechny info materiály i mapy jsou k dispozici na papíře i online i v češtině.

Více na www.dolni-rakousko.info/cyklistika

10 top cyklotras Dolního Rakouska

  1. Iron Curtain Trail EuroVelo 13  406 km (2387 m převýšení), ideálně na 7 nebo 5 dní
  2. Dunajská cyklostezka Euro Velo 6 272 km (725 m), na 5 dní
  3. EuroVelo 9 Břeclav-Vídeň 212 km (1223 m)
  4. Cyklostezka Kamp-Thaya-March 427 km (3 587 m) na 6 dní
  5. Thaya-Runde 98 km (512 m)
  6. Traisentalská cyklostezka 111 km (1093 m)
  7. Cyklostezka Triestingau 32 km (171 m)
  8. Cyklostezka Triesting-Gölsental 62 km (810 m)
  9. Ybbstalská cyklostezka 55 km (350 m)
  10. Piestingtalská cyklostezka 38 km (434 m)
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *