Klikněte pro hledání

Běhy

Běžci, bikeři i drony s kamerami. Velká premiéra trailového maratonu na Mont Blanku v přímém přenosu

Sdílet

Copak silniční velkoměstské maratony, ty běží v televizi už léta a standardně, žádný povyk okolo. Marathon du Mont Blanc se však v neděli zapsal do historie, přinesl na Eurosportu první živý televizní přenos z horského trailu. Čtyři hodiny se díky kamerkám na hlavách běžců i bikerů, ale i dronů přenášel 45 km dlouhý závod s převýšením 2600 metrů! A tím to nekončí.

Jasně, lepší je sám vyběhnout… Ale když to zrovna nevychází, kde jinde najít tu nejlepší inspiraci, než v záběrech na běžce, letící po trailech s panoramaty špičatých zasněžených štítů vůkol? V místy roztřesených záběrech povětšinou na záda elitních běžců jste slyšeli dech nosičů kamer, cvrlikající drony přinášely pohledy z výšky na údolí s běžci a fanoušky i hory okolo. Vše v oslepující sluneční záři, až jste i doma u obrazovky přivítali ty pasáže v milosrdném stínu lesa. Pořadatelé si už možnosti přenosu prověřili na vlastním youtube kanálu.

Golden World Trail Series je už léta nejprestižnějším seriálem trailového běhu. Nabízí distance přes dvacet do padesáti kilometrů, v horách, převážně běhavé, zkrátka „traily“, ještě ne strmější „sky“. Vyhrávají specialisté, převážně málo dotčení silničními běhy, natož stadionovou atletikou, to spíš pocházejí od skialpů, běžek nebo triatlonu. Na prémiích tu je letos už slušných 300 000 eur na všech sedmi podnicích.

Možná symbolicky dostal televizní premiéru Mont Blanc, nejvyšší vrchol západní Evropy. Naposledy měl 4807 m, přeměřuje se každé dva roky, neboť vrstva ledu a sněhu na vrcholu se mění a skála má jen 4792 metrů. Dokonce tu leží i dvě nejvýš položené toalety na světě, ve výšce 4260 metrů, ročně je využije okolo třiceti tisíc lidí… A ještě jedna běžecká. Úplně nahoru a dolů vyběhl nejrychleji mýtický Kilian Jornet za 4:57:40 v roce 2013, mezi ženami Emelie Forsbergová za 7:53:12… Hora si „připsala“ i už téměř osm tisíc mrtvých, mezi nimi i českého účastníka Ultra trailu před dvěma lety. Asi i proto letos žádný významný zápis ve startovní listině.

Jak se tedy vyvíjel závod okolo Mont Blanku, slavící dvacáté narozeniny? Trasa vedla z metropole všehomountaineeringu Chamonix (1035 m) k Argentiére, Le Tour, Le Chaleyre a vrcholu Aiguillette des Posettes (2185 m), pak opět dolů na Col de Posettes, podél Pan de L´Envers až k Vallorcine. Odtud znovu ještě vzhůru ke Col des Montets, Le Bechar a La Flégere (1875 m). Pak už jen dolů zpátky do Chamonix.

Rémi Bonnet (Salomon/Red Bull) začal opatrně, ale v prvním stoupání potvrdil svoji nejsilnější stránku a odpoutal se na čele. Na záda mu od této chvíle hleděly nejen kamery, ale i soupeři. Jeho náskok narůstal a v cíli čas 3:35:04 ukázal, že překonal traťový rekord. „Čekal jsem na tohle pět let. Je to v cíli mnoho lidí a já se rozhodl, že to dnes dokážu,“ radoval se 28letý Švýcar. Ano, dvakrát tu nedokončil, dvakrát zůstal čtvrtý. „Jsem letos v opravdu dobré formě, všechno se ubírá správným směrem a já chci, aby se o mně vědělo,“ dodal.

Druhý skončil stejně jako v prvním závodě v baskické Zegamě, ale ve zcela odlišných deštivých a blátivých podmínkách, tentokrát o pět minut Eli Hemming (Salomon USA). Vítěz proslulého Broken Arrow byl spokojený. „Těžký den, ale jsem nadšený. Vždycky jsem se ptal evropských běžců, jak mohou běžet tak rychle. Rémi byl jako z jiné planety a já jsem soupeřil hlavně sám se sebou,“ přidal bývalý triatlonista.

Třetím místem překvapil za dalších šest minut švédský běžec Petter Engdhal (adidas Terrex), který se kázal hlavně v posledním stoupáku na La Flégére. „Začal jsem pomalu, abych zvládl tempo a zachoval si nohy. Vždyť už jsem zažil tolik neúspěchů, byl jsem pod tlakem. Ale cítil jsem se líp a líp a mohl jít dopředu. Získal jsem spoustu sebevědomí pro zbytek roku,“ vyprávěl.

Čtvrtý skončil Manuel Merillas, španělský vítěz Zegamy. V průběžném pořadí má stejně bodů (366) jako Bonnet. Třetí je Bart Przedwojewski z Polska (306).

Také nejlepší žena, teprve 23letá americká běžkyně na lyžích, Sophia Laukliová, šla do čela už brzy a svůj náskok natáhla dokonce až na dvanáct minut (4:12:39). „Už tolikrát jsem slyšela, že kdo začal rychle, později vybouchl. Ve druhém kopci se mi začala motat hlavu, asi jsem měla malý úpal. Ale slyšela jsem, jaký mám náskok, a mohla jsem zvolnit, trefit se do posledního seběhu a nespadnout,“ líčila.

Zato o druhé místo se dlouho naháněla Maio Yao, která umí silniční maraton za 2:30, s Oihanou Cortazarovou. „Nemůžu být zklamaná, připravuju se na delší závody,“ řekla nakonec lepší Číňanka. „Nebyl to snadný závod, pohybovala jsem se mezi druhým a čtvrtým místem. Přišla krize, ale nespadla jsem a cítila se pak silná v seběhu, které tady rozhodují,“ doplnila 37letá Španělka, která zaostala v závěru 1:30 minuty.

Seriál GWTS průběžně vede Daniela Oemusová z Německa (350), první v Zegamě. Druhá je Tam Leboefová ze Švýcarska (342) a třetí Caitlin Fiedlerová z Nového Zélandu (328). Marcela Vašínová je 36. za 100 bodů ze Zegamy (loni skončila celkově 8.), teď bohužel chyběla, protože dala přednost sky runningu v Kanadě.

Příště se běží 15. července Pekelný kuloár neboli 25. Dolomyths run 22 km ve Val di Fasa v Itálii. Další hodně běžecký Sierre-Zinnal ve Švýcarsku by měl být opět live na Eurosportu 12. srpna. Pak se GWTS přesouvá za oceán na Pikes Peak do Colorada až do 4000 metrů (16. 9.) a Mamooth do Kalifornie (23. 9.) a vyvrcholí finálem pro třicet nejlepších na Ill Golfo del Isola v Itálii opět v přímém přenosu 19. 10.

Kompletní výsledky zde.

Foto: ©GoldenTrailSeries®Marathon de Mont Blanc

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *