Klikněte pro hledání

Běhy

Jen cválající koně v Suchdole stačili Stewartovi. Běhej s námi ve finále!

Sdílet

Asi takhle nějak vypadá správný finiš. Čtvrtý a závěrečný díl letošního seriálu Běhej s námi na severozápadním kraji ozdobil dosud nejrychlejší běžec v jeho historii. Gerron Stewart, zatím nejmladší člen proslulé skotsko-české dynastie, samozřejmě a jasně vyhrál.

„Škoda, že jsem neběžel o vteřinu rychleji. Bylo by to pod třiadvacet,“ mračil se v cíli. Ale jen naoko. S výkonem musel být spokojen. Tím spíš, že ho v posledních měsících trápí zranění a nemůže běhat tolik, jak by chtěl. Spíš se věnuje lezení a fandí sestře Moiře, čerstvé české mistryni v maratonu.

„Jen jsem se podíval na profil a věděl jsem, že musím z kopce dolů rychleji. Ale asi jsem to stejně přepálil a ten kopec nahoru byl pro mě dost těžký. Nejsem na ně zvyklý,“ vyprávěl 25letý běžec Spartaku Praha 4. Skutečně hnedle po startu vyrazil jako blesk a po suchdolské pláni, která se v posledních letech změnila v pastvinu a koňské výběhy, pelášil do Tichého údolí k Vltavě. Jen nejvyšvihanější hřebci s ním v údivu drželi krok a hlasitě ržáli…

„Jiná kategorie, brzy jsme ho ani neviděli,“ uznal Luboš Hilgert, vítěz posledního závodu ve Statenicích, bývalý reprezentační „divoký“ vodák a syn olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové. V cíli byl 1:20 minuty za ním. „Ale nevadí, moc se mi to líbilo. Poznal jsem tady zase další kus krajiny, člověk si ani nepřipadá, že je v Praze,“ dodal. V součtu mu dva výborné výsledky vydaly na celkové druhé místo.

Zkušený a pravidelný účastník Jiří Chyba zůstal tady třetí, to mu ale stačilo na druhý triumf v celém seriálu. Musel o něj bojovat, protože v předposledním podniku chyběl. Na rozdíl od Jana Linharta. Ten mu přišel aspoň zafandit. „Já už mám tři závody, tedy na bodování splněno. Běžel jsem už včera a dva dny za sebou mi závod přece jen nesvědčí, cítím pak kolena,“ přiznal. Čest rezidentů hájil sedmý Tomáš Kálal. „Ráno jsem viděl plakát, tak jsem vyrazil i s dětmi a manželkou,“ smál se spokojeně dálkový lyžař, účastník největších laufů v čele s Vasaloppetem a Žižkovský tygr.

Neběžela ani Helena Poborská, vítězka tří předchozích závodů a tudíž už jistá královna ženského pole. „Já bych ani nemohla, jsem zraněná, léčím se. Ani byste nevěřili, jak to pak jde za měsíc s formou dolů,“ posteskla si. Ale aspoň zase vytáhla děti na nedělní výlet a sledovala soupeřky v boji o celkové druhé místo. To si zajistila druhým místem Petra Stibalová (32:20) jen 12 vteřin za zde nejlepší Janou Patzákovou. Té to stačilo na čtvrtou pozici celkově za Kateřinou Narwou. Třetí v Suchdole skončila Ivana Rosolová (33:30).

Běželo se tu už počtvrté, jednou i na podzim v covidovém roce 2021 mimo seriál. Šestikilometrová trať vedla lesem z kopce do Roztok a nazpátek vzhůru, oproti předchozím letům přibyla smyčka dole ve vilové čtvrti, traťové rekordy tak zůstaly nepoměřitelné.

„Jsme moc rádi, že si seriál získal oblibu. Rozběhal lidi v přilehlých obcích, chodí i naši zaměstnanci a je nám ctí ho v rámci podpory oblasti, kde sídlíme, podporovat,“ ocenil pořadatele Jiří Kraus, místopředseda představenstva Letiště Praha, hlavního partnera série. „Za rok chceme pokračovat,“ potvrdili pořadatelé z Kopaninského spolku. Tak se těšíme.

Kompletní výsledky najdete zde.

Foto: Irina Bukovskaja

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *