Klikněte pro hledání

Běhy

Eurohero je Šafar, nejlepším Čechem na Karlovarském půlmaratonu opět Vébr

Sdílet

V jubilejním 10. ročníku Karlovarského půlmaratonu byl nejrychlejší ukrajinský běžec Vitalij Šafar s časem 1:04:53 a stal se zároveň prvním letošním vítězem v sérii EuroHeroes. Mezi ženami zvítězila Aleksandra Lisowska z Polska s časem 1:13:24. Nejlepší české výkony předvedli člen RunCzech Racing týmu Patrik Vebr (1:08:39) a Hana Homolková (1:21:43).

Na letošním ročníku Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary odstartovalo na 2 800 běžců a navíc dm rodinná míle měla 2000 účastníků. Celý den doprovázelo opravdové jarní počasí, které se později proměnilo v zataženou oblohu, navíc začal foukat silnější vítr.

„V Karlových Varech je příjemná a přátelská atmosféra, proto tu běžím už podruhé. Závod jsem si opravdu užil,” prohlásil v cíli spokojený Šafar, který celý závod vedl už od startu. „V první polovině závodu jsem měl dobré tempo, v druhé desítce mi to šlo hůře, ale zvládl jsem to.“ Druhý skončil s odstupem necelé minuty Maxim Raileanu z Moldavska (1:05:36), v závěsu za ním doběhl Khalid Choukoud z Nizozemska (1:05:42).

Nejlepším českým běžcem byl pátý Patrik Vebr v čase 1:08:39. „Závod byl relativně dost těžký, protože místy poměrně dost foukalo. Atmosféra tady byla krásná a diváci nás hnali dopředu,” hodnotil nejlepší Čech i na pražském půlmaratonu. Porazil tak tady některé evropské favority i svého českého soupeře Vítka Pavlištu. „Běžel jsem se závodníky, kteří mají mnohem lepší osobní rekordy, takže jsem vůbec nečekal, že bych se mohl takhle umístit,” dodal.

Velká očekávání nabízela mistryně Evropy v maratonu 2022 Aleksandra Lisowská, která patří k vycházejícím běžeckým hvězdám. „Naposledy jsem běžela půlmaraton před třemi lety, takže jsem vůbec nedoufala, že bych mohla vyhrát. Udělalo mi to obrovskou radost,” řekla. Do šestnáctého kilometru vedla těsný souboj s další favoritkou Militsou Mirčevou, ale nakonec se odtrhla a zvítězila o necelou minutu a půl. „Beželo se mi dobře celý závod, ale v první půlce na mě bylo moc horko, naštěstí se později ochladilo a podařilo se mi odpoutat od soupeřky,“ dodala vítězka. Bulharka Mirčeva doběhla druhá (1:14:41), třetí zůstala Hanne Verbruggenová z Belgie (1:16:24).

První Češka, absolutní vítězka RunCzech běžecké série 2021, Hana Homolková doběhla v čase 1:21:43 pátá. „Závod pro mě byl těžký. Dlouho jsem půlmaraton neběžela, tahle trať byla docela kopcovitá a do toho bylo poměrně větrné počasí. Nejdřív jsem si věřila na vylepšení osobáku, ale měla jsem několik krizí na trati a dneska na to rozhodně nebylo,” povídala.

Závod odstartoval Petr Bursík, radní města Karlovy Vary, které už desátým rokem zaštiťuje půlmaraton. “Z té energie, co ze závodníků pulzuje, mám husí kůži. Doufám, že si běžci užijí naše město i tento závod,” řekl. Aktivně se zúčastnil hejtman karlovarského kraje Petr Kulhánek. „Start je vždy hodně emotivní. Jsem vděčný, že mi zdraví slouží natolik, že jsem mohl běžet půlmaraton už desetkrát. Děkuji RunCzech, že přivedl do Karlových Varů tento prestižní a zlatou známkou oceněný běh. Závodníci se pravidelně do města vrací i se svými rodinami, a to je ta hlavní přidaná hodnota, kterou nám závod jako kraji přináší,” vykládal nadšeně.

Kompletní výsledky zde.

Zpravodajství z Pražského maratonu je tady.

Foto: RunCzech

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *