Klikněte pro hledání

Kola

Petruš a Štěpánová získali maratonské tituly na horských kolech ve Stolových horách

Sdílet

Nejenže se poslední dubnový den slavilo pálení čarodějnic, ale především se oslavovali noví mistři České republiky v maratonu horských kol. Městys Machov nacházející se v okrese Náchod se stal dějištěm již druhého letošního závodu seriálu horských kol Prima Cup. Kromě vypsaných kategorií pro veřejnost se tu jelo i mistrovství Česka v maratonu.

Závod ČEZ Stolové hory startoval v areálu skokanských můstků Machov a cyklisté doslova bojovali o každou vteřinu na trase křižující CHKO Broumovsko na česko-polské hranici, kde o pořádná stoupání rozhodně nebyla nouze. Sudety nabídly, jak už je zvykem, tři rozdílné trasy. Mistrovská trasa A, kde se utkali nejlepší z nejlepších o cenné kovy, měřila 68 kilometrů. Své technické dovednosti si ověřili i závodníci na 36 kilometrové trase B. A pro zbylé nadšence na 14 kilometrové trase C, neboli Prima jízdě, byly připraveny také zajímavé traily. I ti nejmenší nadšenci se vrhli do boje o medaile.

Nicméně ten nejnapínavější boj se odehrál mezi elitními kategoriemi v četně české maratonské špičky. Novopečený mistr republiky Lubomír Petruš (D2 Mont Merida) proťal cílovou pásku po 68 kilometrech, 3 hodinách a 8 minutách. Vytvořil si náskok v cíli necelé 4 minuty před druhým Markem Rauchfussem (Česká spořitelna/Accolade). Třetí do cíle dorazil Filip Adel (Superior Team) se ztrátou na mistra republiky 10 minut a 10 vteřin. Na čtvrtém místě se umístil Jaromír Skála a páté obsadil Marek Bartůněk (oba Česká spořitelna/Accolade). Obhájce a legenda Jaroslav Kulhavý se nakonec na sartu neobjevil, stejně jako dva favorité zraněný Martin Stošek a nemocný Petr Vakoč.

„Od startu jsme chtěli jet hodně zostra, s Markem (Rauchfussem) jsme jeli spolu a docela jsme spolupracovali. Je dobrej technik, ale do kopce jsem cítil, že mám navrch. Naplánoval jsem si atak na dvou hodinách a povedlo se mi udělat náskok. Na třetím bufetu jsem měl náskok kolem 25 vteřin, pak se asi Marek zlomil a náskok se už zvětšoval,” komentoval svůj výkon nový mistr.

První žena závodu, Karla Štěpánová, si dojela pro mistrovský dres v čase 4 hodiny a necelé 4 minuty. Minutu za Karlou protnula cílovou pásku bývalá mistryně Milena Kalašová (K3 Performance). Bednu mistrovského závodu doplnila Barbora Průdková (Challenge one). „Bylo to těžký, jak pro mě, tak pro kolo. Začátek jsem jela hlavou, abych se úplně nezavařila. Dubnový termín mi přeci jen úplně neseděl. Podařilo se mi ale získávat v technice a postupně jsem si vybudovala malý náskok. Jednou bylo namále, když jsem namotala do přehazovačky větev, ale naštěstí to technika ustála a já mohla pokračovat za titulem. Jsem moc šťastná, že jsem to dotáhla až do zlatého konce. Je to pro mě zlato po sedmi letech a po zdravotních patáliích, takže byly na bedýnce i slzičky, když nám hrála hymna,” vyprávěla šampionka.

Na trase B si zlatou medaili na krk pověsil Patrik Toman (Head Pro Team Opava) s časem 1:44:03. Druhého Josefa Sýkoru dělilo od výhry pouhých 46 vteřin. Třetí místo vybojoval Filip Sajdl s časem 1:47:09. Čas 53:07 zajistil mezi ženami první místo Lence Fridrichové (Eleven Head). O příčku níž se umístila Zuzana Hrušková (Ghost Team) v čase 54:56. Třetí místo brala Evelína Šedivá (Elimon Bycycle Team Ústí nad Labem) 56:09.

Na trase C obsadil nejvyšší příčku Jirko Šimral (Bikere Košice) s 0:29:18. Druhé místo bral Adam Papoušek (Bikes freaks Holice) s 0:34:17. Na třetím místě skončil Jakub Skalický (Carla.kupkolo.cz) s 0:35:37 Zlato u žen brala Lucie Zelená (Eleven Head CTS Cyklolive) s 0:40:40. Druhá se umístila Barbora Famfulíková (Cykloklub Jičín) s 0:41:13 a třetí Bára Mitvalská (Unikovo MTB Team) s 0:41:25.

Seriál Prima Cup pokračuje 20. května partnerským závodem Silesia bike Marathon, který se řadí k prestižním bikovým klasikám.

Kompletní výsledky najdete zde.

Text: Filip Švestka a ČSC, foto: Jaroslav Svoboda

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *