Klikněte pro hledání

Běhy

Les, skalky a písek. Krosový pohár startuje v Českém ráji

Sdílet

Co funguje, neměň. Tuhle mantru vyznávají i pořadatelé Krosového poháru. Po loňském nejúspěšnějším ročníku startuje ten letošní šestý v neděli (16. 4.) podle osvědčeného scénáře ve Skokově pod skalkami Českého ráje. „Po zimě jsme připraveni. Silnice jsou pro auta, běžci patří do lesa,“ usmívá se s oblíbeným heslem na rtech šéf závodů Jan Kalkus. Seriál jich nabídne opět pět. Pohodových, přírodních, poctivých.

„Stromy nikde neleží, žádné větší bláto, ale předpověď ještě hodně aprílová,“ hlásí z aktuální inspekce ředitel, který ji absolvoval s předním běžcem a lyžařem Matějem Jakoubkem. „Snažíme se zachovat stejné trati, abyste běželi po známých místech a zároveň si mohli porovnat čas s minulými běhy,“ dodává.

Jako vždy jsou k dispozici na výběr tři délky: 5, 10 a 15 km, ta nejdelší má tady 432 metrů převýšení a pouze 142 metrů vede po asfaltu. Jinak se běží povětšinou po lesních stezkách, mezi skalkami, často na písku, zčásti po šotolinových cestách. Nahoru, dolů. Technické, zábavné. „Značení je poctivé, červenobílé fáborky, na zemi mouka, dáváme si záležet,“ potvrzuje Kalkus. „Terén luxusní, písek jak na pláži na Maledivách, luxusní,“ těšila se loni Lenka Plesková. Nejrychleji tudy loni proletěl Michal Kadeřábek za 1:01:44.

Zázemí včetně odstavné plochy pro parkování aut vyroste na soukromém pozemku na okraji chráněné krajinné oblasti. Lesem povedou i dětské tratě, které stejně jako loni vytyčují Šakalové ze Kbel. Naopak při dospělém závodu vám tu děti pohlídají. A občerstvení zajistí přilehlá restaurace. Na trati je k dispozici ten „divný“ nesladký ionťák Ionilyte.

Místopisně se nacházíme u obce Žďár na východním okraji lesa s Drábskými světničkami. Dosud nepříliš objevená a turistickou expanzí nedotčená lokalita, okolo pětačtyřiceti minut z okraje Prahy. Startuje se od 11 hodin.

Další kalendář kopíruje tradici, běhá se ne zcela běžně vždy v neděli: 14. 5. Brdský kros v Řevnicích, 18. 6. Kros Sázava v Pikovicích, 3. 9. Kokořínský kros ve Mšeně a 22. 10. Kros Bučiny v Černých Voděradech. „Pět závodů seriálu je akorát, abyste si j mohli naplánovat a stihli i něco dalšího,“ míní pořadatelé. Hodnotí se celkem 16 kategorií, taktéž i v celkovém pořadí.

Reportáž z loňského ledového startu zde.

Foto: Michael Dobiáš

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *