Klikněte pro hledání

Běhy

Začátek března, běží se Pečky. Normálně. Svět se po třech letech uzdravil…

Sdílet

Jednou vůbec ne, podruhé náhradně na podzim na státní svátek a potřetí hned zase zjara ještě v podivné nejistotě. Až teď se zase poběží Pečecká desítka, jarní monument v Polabské rovině, v plné parádě. S komplet/xním závodním zážitkem. Už v sobotu (11.)!

Běhá se tady od roku 1975, u zrodu stáli dva muži. Jeden z nich Jarda Kvaček už shlíží z nebes, jak Jiří Katrnoška, pořádá jeho memoriál. Určitě ho tam nahoře chválí i s celým jeho týmem. Otázka, co se letos chystá nového, je však trochu zaskočila. Bude „jen“ normální závod jako vždycky. Po třech letech trápení a omezení to je bezvadná zpráva. Zdejší scénář je totiž tak až starosvětsky bohatý, že po pravdě řečeno obtížně najdete, čím ho ještě nafouknout. Jen si připomeňte…

Certifikovaná obrátková desítka vedoucí od hasičárny přes náměstí do Ratenic a Cerhenic a zpátky se už léta nemění. „Silnice je po zimě v docela dobrém stavu, kilometry budou jako vždycky značené a provoz aut v době závodu uzavřený,“ říká jeden z organizátorů Petr Lhota. Předpověď počasí slibuje lehké oteplení až k deseti stupňům, zataženo, oblačno, možná občas přeháňky, zkrátka proměnlivo.

Padnou časová maxima? Pečky jsou totiž rekordutvorné. Díky rychlé trati, možnosti kombinace v první ostrou desítkou o týden dříve ve Kbelích a pak také zásluhou solidních prize-money, které si odtud vozí vítězové, rekordmani i nejlepší ve věkových kategoriích a také nejrychlejší Peččáci. Vyhlašuje se i první tým ve složení 3+1 (muži, žena). Celkem tu leží na silnici přes 50 000 korun, po 6 000 Kč pro nejlepšího muže a ženu. Kdo po nich letos sáhne?

Poslední dva vítězové, triatlonista Jan Volár a Jiří Homoláč, který trénuje v Keni, se omluvili. Zato se hlásí ukrajinská motorka Nykola Mevša, ten umí desítku pod třicet. Pavel Kubričan poslal videovzkaz z tepla, kde se připravoval, působí jako trenér divokých vodáků z USK. Pak je tu ještě Milan Janoušek z nedalekého Kolína nebo objev posledních sezon, náchodský Pavel Jelen. Mezi ženami předloňská vítězka Maryna Němčenko z Ukrajiny, i ta loňská, pilná Gabriela Veigertová, už třetí právě v Kbelích, nebo Hana Pavelková z Brna, podle pořadatelů možná „černá kobyla“. Jistě se objeví i další. K tomu i hvězdní veteráni Jiří Miller, Leoš Pelouch (40+) nebo Róbert Štefko (50+). Pro zajímavost top traťové rekordy drží Keňan Ezekiel Ngimba (29:00 v roce 2009) a Eva Vrabcová-Nývltová (33:51/2018).

A co vás čeká než/až vyběhnete? Hlavně pohodová rodinná atmosféra, přitom jste už na velkém závodě. V cíli čerstvý perník z domácí trouby místních hospodyň. Postřižinské pivo i lahve mělnického vína s etiketou závodu. Stánky s oblečením eleven a botami Mizuno, kde vás i poměří, jak vybírat. Šatny a sprchy. Dětské závody od 60 metrů až po jednu míli v parku Svobody. A taky nejen pro staromilce ještě tiskárnou vonící čerstvé vydání papírové Termínovky závodů. V ní pak najdete přece jen jednu novinku: Pečky vytvořily Jarní double s Trailem Praha, terénní desítkou (18. 3.) Trail Running Cupu na Petříně – tam se vyhlásí společný vítěz a všichni absolventi dostanu tričko Craft.

Tak přijeďte už do Peček, přihlásit se půjde i na místě.

Reportáž z loňska je zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *