Klikněte pro hledání

Lyže

Lipno jede. Jak se lyžuje s výhledem na zelené stráně a české moře

Sdílet

Navzdory pokračující, až nepředstavitelné nezimě, skiareál na Lipně jede. Jak se tu lyžuje po dvouleté anticovidové agónii, brutálním nárůstu cen (nejen) energií a pokračujícím oteplování?

Aktuálně jsou v provozu tři lanovky (ze čtyř) a tři sjezdovky (z šesti hlavních). Jedna Jezerní, tedy s pohledem k hladině přehrady, 1400 metrů dlouhá, včetně dětského Fox parku,  sloužící především rodinám, začátečníkům a výuce. Pak dvě na severním svahu, Promenádní a Dámská, obě natažené na 930 metrů. Skikrosové tratě na nich bohužel zatím nejsou připraveny.

Přerušen byl večerní provoz za umělého osvětlení. Přitom až do soboty se tam dalo lyžovat na třech sjezdovkách včetně Pánské, jezdila i spojovací lanovka (a dojezdný kopec) z horního parkoviště. A sjezdovky vydržely vzhledem ke klimatickým podmínkám až neuvěřitelně tvrdé do odpoledne. Teď už, zdá se, by mělo opět přituhnout, naděje na oživení neumírá.

Nová rolba i sněžná děla, ale i zahraniční klientela

To vše se podařilo zajistit nejen zásluhou šikovnosti personálu, ale i nové rolbě Pistenbully 400 s technologií Snowsat, která dokáže skenovat povrch až 50 metrů daleko od rolby a tím připravit co nejplynulejší horní vrstvu. Podporu znamená i osm nových sněžných děl, které ušetří až dvacet procent energie i vody než předchozí modely.

„Po dvou letech covidových omezení jsme se chystali na standardizovaný provoz a v prosinci ho zahájili. Bohužel pak přišla obleva, ale snažíme se vytrvat a věříme ve zlepšení. Přesunuli jsme na březen termíny velkých akcí včetně veřejných závodů S ČT Sport na vrchol,“ říká Olga Kneiflová, tisková mluvčí Skiareálu Lipno.

Ten se zaměřuje, jak známo, především na rodiny s dětmi z jihočeského okolí, nebo dovolenkáře v místním resortu. Ty tvoří už zase nejvíc Nizozemci nebo Němci, teď byla na svazích slyšet i ruština Rusů, žijících dlouhodobě právě v Německu. Objevili zde komfort za slušné ceny ve srovnání s Alpami.

Kvalita služeb (i ceny) jako v Rakousku

Základní ceny skipasů teď v hlavní sezoně činí 1150 Kč pro dospělého a 780 Kč pro dítě na den. „Zdražili jsme o osm procent, což je pod celkovou hladinou inflace. Podpořili jsme ale alespoň rodiny s dětmi, rodinný skipas má na víkend slevu 20 procent (třeba 2 dospělí + 2 děti o víkendu 3088 Kč, ve všední dny pak 3464 Kč),“ doplňuje Kneiflová. Rodiče jako doprovod ocení i přenosný jednodenní skipas. Objednat můžete online, ale počítejte s nutným ne zcela jednoduchým vyzvednutím Lipno card v Infocentru.

Doprovodné služby ovšem fungují kvalitně. Parkoviště je zdarma, doporučujeme využít méně frekventované v horní části obce. Nabídka občerstvení se zlepšila, novotou ještě voní interiér restaurace U Yetiho na severu, nebo ohromné dolní Stodoly. Ceny se ale vyrovnají Rakousku – polívka za 65 Kč, hlavní jídlo ke 250 Kč, bombardino 165 Kč…

Velice úspěšně zde funguje lyžařská škola, držící vlastí koncept vzdělávání instruktorů. „Míváme na svahu až sto našich lidí najednou, zájem je stále velký, sázíme na individuální přístup,“ potvrzuje Petr Chalupa, šéf školy. Při online rezervaci šetříte 15% ceny. Hnedle u dolní stanice lanovky a infocentra funguje bohatě vybavená půjčovna, která nabízí i monoski pro handicapované lyžaře. Dole na hlavní ulici pak mají lékařskou ordinaci i lékárnu. Nahoře na Kramolíně sídlí Horská služba. A pokud byste měli lyžování dost, ke koupání můžete využít nejen chladnou lipenskou přehradu, ale i zdejší vytápěný Aquaworld.

Oblíbená Stezka korunami stromů má otevřeno i teď v zimě, k čtyř a vícedennímu skipasu dostanete vstup zdarma. Za současných podmínek se dá využít také cyklostezka podél jezera (z Frymburka až na druhou stranu za Přední Výtoň téměř 20 km dlouhá s kvalitním rovným asfaltem), na kolo, inline brusle nebo kolečkové lyže. Vyzkoušet nový běžecký areál na jižní straně jezera na Pasečné, slibující až 51 km upravených stop v příhraničním pásmu ve výšce přes 800 metrů nad mořem, půjde, jakmile připadne.

Rozšíření se chystá zatím do Loučovic

Lipno patří stále k expandujícím resortům. V plánu zde mají další lanovku nahoru ke Slupečnému vrchu od zastávky vlaku v Loučovicích (tam dojedete do hodinky z krajských Českých Budějovic). „Projekt vzniká ve spolupráci s obcí, kterou by měl oživit a přinést i další pracovní místa. Samozřejmě s ohledem na udržitelnost a životní prostředí. Finance máme, jsme ve stadiu příprav a schvalování, těžko odhadovat, jak dlouho všechny procesy potrvají,“ dodává Olga Kneiflová.

Možnosti lyžování rozšiřuje rakouský areál Hochficht, kam dojedete za půl hodinky autem. O užší spolupráci v podobě společných skipasů a podobně se zatím nejedná. Ale o tom až zase (brzy) příště.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *