Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Idylicky ukrytá krása hor… Znáte Gitschberg Jochtal?

Sdílet

Toužíte po nových objevech? Kdy jindy než teď v době cestovatelského znovuobrození a v horách klidné zimy nastal čas poznání ideálně nedotčených přírodních krás. Gitschberg Jochtal/italsky Rio Pusteria je tak trochu ukrytým regionem na jižní straně Alp, hned na kraji Jižního Tyrolska, nejsevernější italské provincie. Vyhlášené horskými panoramaty, vznešeným designem a vybraným jídlem a pitím.

Na rozdíl od ledovcového pramuže Ötziho, který tu před pěti tisíci lety hledal něco, co by snědl nebo využil, my už lovíme hlavně zážitky a dobrodružství. Tady jste správně. V až idylicky zasněném kraji a křehkém alpském světě, kam jako by šrumec ani z nedaleké Brennerské dálnice vůbec neměl šanci proniknout.

„Nabízíme klidné až romantické prostředí, ideální pro rodiny. Přitom s výbornou dopravní dostupností i pro lidi z Čech. Turismus je pro nás víc než práce, chceme krásy našeho kraje ukázat i vám,“ říká Stefan Gruber, prezident zdejší turistické asociace a zároveň i ředitel její obchodní společnosti.

„Loni tu vinou postcovidových opatření bylo přece jen méně hromadných zájezdů, ale individuální návštěvníci a rodiny přijeli podle očekávání. Letos už žádná omezení nechystáme a lidi se vracejí. A přicházejí i noví, kteří nás ještě neznají,“ dodává. Region uzavřel velké partnerství třeba s cestovní kanceláří Nev Dama, širokou nabídku sem má Fede atd.

Údolí, vrcholy i sluneční terasa

Oblast tvoří tři místa. Dole v Pusterském údolí (mezi 700 a 800 metry nad mořem), kterým projíždíte dál ke Kronplatzu, na Toblach a ku Tre Cime, leží správní městečko Mühlbach/Rio Pusteria. Už sem dojedete snadno i vlakem. Pokud nemusíte za každou cenu řídit, odtud vede „spojovací“ lanovka do Meransenu/Meranza, na sluneční terasu (asi 1400 metrů vysoko) s hlavní uličkou, ale pak jen rozesetými hotely a penziony. Nástupní místo do lanovek směr nejvyšší vrchol Gitschberg (2335 m), kde chtěli chystat i dvě sjezdovky přímo na míru pro olympijskou šampionku Ester Ledeckou.

Do Valsu/Vales, odkud stoupají lanovky na Jochtal, musíte autem/busem na opačnou stranu přece jen sami. Je to už vysokohorské údolí ve výšce okolo 1300 metrů. Silnice tu končí, takže ten správný konec světa. Právě na Jochtal (2006 m) se jezdí gondolou za východem slunce… Oba kopce propojuje od roku 2011 lanovka mezi hřebeny, takže zde v Pfunderer Berge, jak se tohle alpské pohoří přesně jmenuje, vyrostl zajímavý společný dvojareál s celkem 55 kilometry sjezdovek. Jedno gondolové lano zde má v nejvyšším bodě vzdálenost 93 metrů od země, rozpětí mezi podpěrami činí 538 metrů – to je italský rekord pro monokabelový gondolový systém.

Jochtal má západní otevřený kopec, kam se dostanete vajíčkovou kabinkou z Valsu na Vallerjöchl. Odtud sjedete k Anratter hütte, od níž míří dvě sedačky na Steinermandl a Hinterberg. Odtud stéká několik sjezdovek včetně jedné černé. Nejdelší pak je červená zase až dolů do údolí.  Na východní stranu vede spojka ke Gitschbergu. Tam bývá větrněji, jeho špice už má vrcholové parametry a ze sjezdovek k východu dohlédnete na Kronplatz. Anebo to pustíte lesem dolů k přestupu a pak po modré panoramatické až úplně nejníž do Meransenu. Po svazích najdete několik velmi příjemných restaurací, ať modernějších, tak tradičnějších. Záleží, čemu dáváte přednost.

Výhledy na 500 vrcholků v zimě i v létě

Areál je součástí Dolomiti Superski, s 1200 km sjezdovek, největší lyžařské sítě na světě. Pro tuto zimu se ceny za denní skipas pouze pro GJ pohybují od 53 do 59 eur. Od 7. do 22. prosince platí 50% sleva pro ubytované ve vybraných hotelech, v lednu se v rámci Ski week special prodává permice na šest dní za cenu pěti (i bydlení na sedm nocí za cenu šesti), stejně tak od na závěr sezony od 11. března až do plánovaného finiše 10. dubna.

Můžete tak dát šanci i jiným aktivitám. Běžecké trasy (Rodeneck 15 km, Vals 7 km, Terenten 7 km) to mají jen menší převýšení. Pozornost zasluhuje nová sáňkařská dráha Brimi Winter Run, s 6,75 km od Naselhütte na Gitschbergu až do Meransenu jedna z nejdelších v regionu. Menší najdete i ve Valsu a Terentenu, sáňky vám půjčí. K tomu se dá vyrazit na skialpech nebo sněžnicích, bruslit, lézt v ledu nebo na paragliding.

Výhledy na více než 500 vrcholků v okolí užijete možná ještě líp v létě než v nadcházející zimě. Dá se za nimi jezdit na kole i běhat, ale vycházky po horách tvoří univerzální magnet pro každého, nehledě na věk či kondici. Tady najdete 307 km značených turistických stezek! Tipem na top túru je třeba místních „Big Five“ vrcholů. Seefeldspitze (2715 m) s panoramatickým trailem podél jezer, Napfspitze (2888 m) s pohledem na ledovec, dál Wilde Kreuspitze (3132 m) a Gaisjoch (2641 m) s Asjochem (2194 m), ať máte správně názvy, až budete rejdit prstem po mapě při hledání cesty.

Menší výkon, zato nemenší zážitek vám připraví hodinový výšlap z parkoviště ve Valsu do Fane Alm/Malga Fane, nejkrásnější horské vísky Jižního Tyrolska. Žádný skanzen, má i vlastní facebook. Najdete tu kapličku a pár stavení, ve třech z nich originální hospůdky. Děti nalákáte bez potíží na zábavné parky u obou horních stanic lanovek na Jochtalu i Gitschbergu. Trampolíny, lezecké iglú, dřevěný traktor… a ještě mnohem víc.

Klášterní víno nebo sýry i kosmetika z kozí farmy?

Cílem poznávacího výletu se mohou stát horské farmy s tradičními řemesly v nedalekém zeleném údolí Pfunders. Také ve Valsu vás pozvou do originálního kozího království Untereggerhof, kde dva muži s dvousethlavým kozím stádem produkují vybrané sýrové lahůdky, ale i kosmetiku se vzácnými látkami ze syrovátky, vznikající při výrobě sýrů. Dva dary přírody, které potěší chuťové buňky i hýčkají tělo. Jistě, to platí i pro lákadla z proslulého klášterního vinařství Neustift/Novacelle s historií od roku 1142!

Nabídka ubytovacích kapacit je bohatá – na 250 hotelů a penzionů, k tomu 39 horských chat, navíc poměr cena/kvalita ve srovnání se známějšími resorty výhodnější. Ve Valsu stojí za zmínku hotel Silena ve stylu fuej-či, vybrali si ho čeští fotbaloví reprezentanti jako sídlo přípravného kempu před červnovým Eurem. Nebo Falkensteinerhof  Hotel a Spa z vyhlášené rodinné sítě, která se začala tkát nedaleko odtud. A pak třeba nedávná novinka – chalety Valsegg, luxusní dřevěné apartmánové sruby na klidném místě u lesa na začátku údolí, s vlastním wellness i restaurací.

V Meransenu je to třeba Tratterhof  (který patří citovanému prezidentu zdejší turistické asociace Stefanu Gruberovi) se skutečně vymazleným Monte Silva Spa, nebo Alpine Spa Resort Sonnenberg či rodinný penzion Wiesenrain, kam dojedete ze sjezdovky na lyžích. Nově se tu na Vánoce otevřela první pětihvězda (což v parametrech zbytku Itálie znamená hvězd šest…), rodinný Familiamus.

Nově už i v zimě (od 1. ledna, dosud byla jen v létě) oceníte Almencard, na kterou všichni ubytování mohou cestovat zdarma lanovkami i místní dopravou – až do nejbližších měst Brixenu a Brunecku. K tomu lze vybrat slevu na vstupné do 90 muzeí, hradů, zámků nebo řemeslných dílen, ale i na tenisové kurty, minigolf či do bazénů.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *