Klikněte pro hledání

Kola

Mistr, ne přímo sir, Wiggins ozdobí příští L´Etape by Tour de France na Křivoklátsku

Sdílet

200 dnů před startem (11. 6. 2023) oznámili pořadatelé české verze L´Etape, silničního závodu pro širokou veřejnost v barvách Tour de France, nejzářivější hvězdu. Bradley Wiggins, vítěz Staré dámy z roku 2012, pětinásobný olympijský vítěz a osminásobný mistr světa, světový rekordman v hodinovce, potvrdil účast videorozhovorem z domácího anglického pubu.

„Těším se na šanci poznat široké pole fanoušků cyklistiky v Česku, kde jsem nikdy nezávodil,“ povídal nyní 42letý sympaťák, který působil jako televizní expert, ale v posledních dnech média přinesla zprávu o jeho finančních problémech „Věřím, že inspiruji další kluky a holky, aby se jí začali pořádně věnovat,“ přidal ještě. Předtím přiznal, že on sám v posledních pěti letech, kdy už opustil profesionální úroveň, cyklistiku a dění okolo miluje snad ještě víc než v časech, kdy naplno závodil. „Uvědomuju si, jaké jsem měl štěstí, jakou jsem měl práci, i když to někdy bylo hodně těžké.“

České cyklisty zná velmi dobře a oceňuje jejich úroveň. „Na vrcholné úrovni jich nebylo moc, ale když už tak velmi kvalitní. Ján Svorada byl můj oblíbený jezdec, když jsem začínal a on soupeřil s Cippolinim a dalšími nejlepšími spurtery. Pak jsem se v Toulouse trénoval s Ondřejem Fadrným, který ale tolik štěstí na další výsledky neměl. Pamatuju, jak mi Roman Kreuziger ujel ve stoupání na Mont Ventoux, kde doprovázel Nibaliho, v roce 2009. A později, kdy jsem se víc zaměřoval a klasiky jsem uznával Zdeňka Štybara, kdykoliv jsem za ním mohl přijít s prosbou o radu.“

L´Etape Czech tak ve své třetí edici přivítá další legendu, letos tu byl Andy Schleck, vítěz Tour z roku 2010, jehož otec Johny, také bývalý profík, jezdil jako šofér pro škodovku v průběhu posledních Tour, zrovna dnes slaví 80. „Potkal jsem se s hodně lidmi, jezdil jsem dopředu a dozadu a snažil se jim něco říct, samozřejmě nestihl jsem si promluvit se všemi. Ale snad můžu říct: Mise byla splněna. Strávil jsem moc příjemný den a taky v česku slavil narozeniny,“ vzpomíná na svoji červnovou návštěvu.

Česká L´Etape 2023 chystá novinky. Nabízí tři trasy, ale zároveň limity. Vybírat můžete z 65 km s převýšením 700 metrů, 102 km s převýšením 1300 metrů nebo 146 km s převýšením 1900 metrů. Nejdelší trasu byste však měli být schopni objet v průměru rychlostí 28 km/h, cílem je předem eliminovat jezdce, přeceňující své síly. K dnešku (22. 11. 2022) bylo přihlášeno 265 cyklistů na krátkou trasu (maximální počet je 1000), 1199 na střední (1500) a 336 na dlouhou (500.). Do konce listopadu můžete využít 20% slevu na startovné se zadáním kódu „chcibytvbaliku“. Pořadatelé touží přilákat více žen, letos jich jelo delší trasu jen 35, celkem tvořily okolo sedmi procent kompletního pelotonu. „I pro ně jsme přidali tu nejkratší trasu,“ říká ředitel závodu Přemysl Novák.

Start a cíl bude opět v Praze na Strahově a pojede se na západ na Křivoklátsko. „Většinou stejně jako letos, víc se natáhne na Rakovnicko a zamíří i do nových obcí. Zpátky pak vede podél Berounky a známé hospody U rozvědčíka. Pojedeme zase nádhernými terény, navíc na dopravě uzavřených silnicích. Nejsme je závodem, ale společenskou akcí,“ doplňuje Novák. „Klasikářský charakter, díky ěmuž může závod dobře gradovat. Rozhodovat by se mělo někde mezi Křivoklátem, Sýkořicemi a Podkozí,“ doplňuje ještě letošní vítěz Michal Kollert.

„Pojedu znova. Letos jsem si to moc užil, i když mě trošku zaskočil nejsilnější zážitek, jak mi Nikola Nosková ujela v kopci a jak to vůbec bylo rychlé. Ale před rokem, kdy jsem jenom čekal v cíli na Strahově, mi to bylo líto,“ chystá se Ján Svorada, bývalý vítěz mnoha etap v profipelotonu včetně dojezdu Tour do Paříže v roce 2001.

„Jsem hrdý, že jsme přivezli jednu z největších sportovních značek do Česka. Jsme v kontinuální přípravě už třetí rok a chceme být každý rok lepší,“ dodal David Trávníček, šéf pořádající agentury Petr Čech Sport a také prezident lyžařského svazu, sám slušný cyklista, který absolvoval Cape Epic. V zimě se chystají i společné L´Etape tréninky na trenažeréch s aplikací Rouvy, 115 českých cyklistů si už zajistilo místo na startu nejžádanější L´Etape de Tour přímo ve Francii na trase nadcházejícího ročníku etapového svátku cyklistiky.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *