Klikněte pro hledání

Běhy

Maraton pro pamětníky ve Stromovce se letos ruší. Skončí?

Sdílet

Maratonský monument, nebo klasika. Jak chcete. Na podzim 30. října se mělo zase běžet v pražské Stromovce. Jenže nejdéle kontinuálně pořádaný maraton v zemi, který chystal už 58. ročník, a zastavila ho jen povodeň v roce 2013 a covid 2020, se letos bohužel ruší. Pořadatelé to oznámili dva týdny před startem. „Z organizačně-provozních důvodů vzhledem k úsporným opatřením. Obsahem práce Olympu je prioritně zajištění přípravy vrcholových sportovců,“ uvedl Michal Volf, nový ředitel Olympu, sportovního centra ministerstva vnitra ČR.

„Bez zázemí atletického stadionu Olympu nejsme závod v požadované kvalitě schopni uspořádat. Ani ho přesunout, když jsme tuhle informaci dostali na poslední chvíli. Přitom ještě nedávno jsme provedli čerstvou certifikaci trati,“ říká Marek Blažek, majitel firmy Apachi/Sportovní servis, která se v posledních čtyřech letech pražského maratonu ujala a jako Memoriál Iva Domanského, nestora českého běhu mimo dráhu, ho organizovala ve spolupráci s atletickým oddílem Olympu. Tahle symbióza teď končí a český běh přichází o jeden ze svých monumentů. Zda jen na rok, nebo trvale, ukáže budoucnost. Každopádně protentokrát je to velká škoda/chyba. Maratonem ve Stromovce mizí z termínové listiny významná akce.

Jen pro širší souvislosti čtěte, jak vypadala letošní pozvánka…

… nabízí až konzervativní koncentraci na běh, výkon a pro to potřebný servis, žádné zbytečné divadlo okolo. Pokračuje možnost běžet v rámci týmového ekidenu i půlmaratonská distance.

„Přidáváme závodní možnosti, jen abychom vytížili kapacitu, není v tom žádný ekonomický kalkul. Chceme udržet vysoké standardy a unikátní atmosféru,“ tvrdí Marek Blažek. Jeho slova mj. potvrzuje i velmi vstřícné startovné – 500 Kč za osobu s předstihem. To rozhodně není „komerční akce“.

Trať zůstává tradiční, okruhová, s otočkou, se startem, průběhem a cílem na atletickém oválu Olympu. K tomu předvídatelný povrch bez aut ani zaparkovaných, a předpokládané slušné počasí. Mnoho běžců dosáhlo na svůj osobáček právě tady. Jedno kolo měří 5274 metrů, běží se osmkrát (dříve 4219,5 x 10) a pouze při vběhnutí do areálu Olympu se běžci míjejí. „Získali jsme novou certifikace od Vlasty Šroubka, spolu s Pavlem Frčkem, spolustavitele původní trati, na dalších pět let. Určitě tuhle dobu vydržíme,“ dodává Blažek.

Letos přidává originální 3D medaili i prize-money 2500 Kč za traťový rekord (2:15 muži a 2:51 ženy). Naopak ponechává startovní specifikum. I vzhledem k termínu prvního dne zimního času chce mít všechny v cíli do 16 hodin. Elitní start je v pravé poledne už za lepší teploty a zároveň příznivě pro dojíždějící. Ale pokud víte, že poběžíte déle, můžete si domluvit individuální dřívější start už od 9 hodin, což i loni využila řada běžců v čele s nezdolným Tomášem Ulmou a dalšími. Týmový ekiden, kde může nastoupit čtyři až osm běžců, zahájí už v 8 ráno se čtyřhodinovým limitem.

„Nechceme, aby se účastníci pletli a rušili se, ale naopak přišli dříve nebo zůstali a vytvořili tak kulisy pro ostatní,“ uvažoval loni při zřízení této varianty. „Navíc si takto aspoň na kratším úseku můžete vyzkoušet tempo, jakým se běhají nejrychlejší maratony.“ Vyšlo to náramně. Loni vyhráli Jan Videcký (2:38:07) a Iva Kroužilová (3:21:29), půlmaraton Jiří Miller (1:13:33) a Kamila Skalinová (1:44:07), týmový maraton kvarteto To rozchodíš! (3:37:28).

Poprvé tu běželo 30. 6. 1963 v režii Rudé hvězdy 51 vytrvalců – prvním vítězem se stal Miroslav Bomar (2:35:44). Tradiční mistrovství Prahy se brzy vyšvihlo na mezinárodní pražský maraton, kde se v roce 1978 předvedl olympijský vítěz Waldemar Cierpinski, a v roce 1983 ukázalo rekordních 688 běžců, kdy vyhrál sovětský maratonec Sergej Petrov v rekordním čase 2:15:36. Teprve později se na stejné trati přidal i podzimní závod Pražská Stromovka, ten převzal v roce 1988 samostatně štafetu.

V roce 2013, kdy se poprvé vinou povodní neběželo, byl přejmenován na memoriál nestora českého běhu, sice původem chodce, ale později neúnavného propagátora, moderátora a všeznalce běžeckého světa Iva Domanského. Loni k němu přibylo i jméno Pavla Frčka, oba budou jistě i tentokrát sledovat běžce z nebeských tribun. Domanský o Stromovce po dlouhá léta přesvědčeně tvrdil: „Jde o maraton s největším počtem českých běžců, doběhnuvších pod čtyři hodiny.

Pořadatelé nabízejí ještě prostor ve stánkovém expu, které se nechce stát velkoobchodním výprodejem, spíše fajnšmekrovskou zastávku, dotvářející atmosféru. Svá stanoviště tam mohou rozbít i týmy.

Přihlášky najdete www.prazskymaraton.cz

Jak to vypadalo loni, čtěte zde.

Foto: Michael Dobiáš/Trailpoint

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *