Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola

Čeští dobrodruzi Petreček a spol. skončili pátí v pětidenní pouti Paraguayí

Sdílet

Český tým obsadil páté místo na mistrovství světa v jednom z nejnáročnějších sportů na světě v adventure race, který hostila pro tento rok tropická Paraguay. Na start se postavilo více než sedmdesát smíšených týmu, na které čekala 600 km dlouhá trasa non-stop závodu.

Přestože Paraguay nemá vysoké hory, i místní prudké kopce zarostlé pralesem prověřily fyzickou a navigační připravenost týmů. „S převýšením okolo jedenácti tisíc metrů. S mapou, kompasem, dobrou náladou, občasnými halucinacemi a promyšlenou strategií. No a hlavně s odhodláním dorazit do cíle co možná nejrychleji. To znamenalo odhad za pět až sedm dní…,“ připomíná Tomáš Petreček. Tradiční člen českého týmu, v němž byli ještě Tereza Rudolfová, Jaroslav Krajník a Pavel Kurz.

Hned první etapa byla zkouškou pro všechny týmy: 120 km dlouhý trek s vloženými lezeckými disciplínami zabral i těm nejrychlejším týmům téměř 30 hodin, než se dostali znovu do depa. Následoval 90 km na kajaku a další etapy na kolech a treku už byly relativně kratší.

Rychlost postupu v další části závodu ovlivnilo poměrně výrazně i počasí. Přívalové deště zatopily přilehlé louky, ale hlavně rozmočily jílové cesty a všudypřítomným bahnem komplikovali průjezd především v cyklistické části závodu. „Hory a zima. Podmínky, ve kterých jsem poslední dva měsíce žil, vystřídala oblast, kam se nikdo rozhodně ochladit nejezdí,“ konstatoval Tomáš Petreček, který vyrazil přímo z horolezecké výpravy na Mašerbrun s Markem Holečkem, kde ho zastavily kruté bolesti zubů.

Svou dominanci v adventure závodech opět potvrdil novozélandský tým Avaya, který si hlavně díky přesné navigaci zajistil pohodlné vedení před dalšími týmy, kterým se dařilo poměrně dlouho týmu konkurovat. Češi skončili pátí, za téměř 123 hodin v akci naspali jen asi pět a půl hodiny.

Výsledky MS 2022 adventure race: 1. Avaya (Nový Zéland) 102 hodin 43 minut, 2. Safat (Švédsko) 111:47, 3. Brazil multisport (Brazílie) 119:51, 4. Estonia ACE LaSportiva (Estonsko) 119:55, 5. Black Hill (Česko) 122:58

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *