Klikněte pro hledání

Kola

Cyklokrosová sezona začíná, Štybar bude dva roky tváří Tábora

Sdílet

Ačkoliv ještě neoznámil nadcházející angažmá a v neděli ho čeká závod roku v Austrálii, Zdeněk Štybar už vítá návštěvníky Tábora z obřích tabulí jako hlavní patron mistrovství světa v cyklokrosu 2024. A to dokonce ve čtyřech variantách (z pěti dosažených) své duhové radosti. Úvodní podnik domácího seriálu příští středu v Holých vrších však jistě nepojede.

Podle reprezentačního kouče Petra Kloučka legenda českého cyklokrosu přislíbila účast už na letošním světovém poháru v Táboře v říjnu, kde po návratu z USA zahájí evropská část. „A chce se cyklokrosu věnovat víc i v zimě. Vždyť Hoogerheide (dějiště MS 2023, pozn. aut.) má asi třicet kilometrů od baráku. Jak ho znám, do Tábora se nepojede jen zúčastnit,“ tvrdí Klouček. I jehonový zaměstnavatel australská stáj TeamExchange/Jayco potvrdila, že mu dá v terénu prostor. Televizní přenos tam bude opět vyrábět belgická televize, která zajišťuje sledovanost přes 17 milionů diváků po celém světě.

„Děkujeme pořadatelům za světový pohár, který se jim podaří udělat i bez podpory od Národní sportovní agentury,“ ocenil šéf svazu Petr Marek. Navzdory proklamacím státních úředníků dostal i cyklistický svaz letos o 16% příspěvků méně než loni, což je o 11 milionů korun. Marek proto ani sám necestoval na světový šampionát do Austrálie, aby se ušetřilo… „Nikdo neví, co bude, musíme to přežít,“ dodal.

S financemi bojují i pořadatelé tradičního cyklokrosu v Holých vrších. Do českého poháru se vracejí po třech letech, ale loni měli aspoň náborový závod. Místní superveterán Ladislav Kubín tady organizuje závody bez přerušení už od roku 1952, od svých osmnácti, tedy sedmdesát let. To zní skutečně neuvěřitelně. Stejně tolik slaví zdejší TJ Sokol, kde začínali třeba Kyzilvát, Dlask nebo bratři Polničtí. „Táta se na všechny těší, už je zase nervózní,“ předává jeho zdravici s úsměvem dcera Olga Šimůnková.

V programu na státní svátek přivítá dopoledne mládež, ve 13 ženy a ve 14.30 muže, jako hlavní rozhodčí přijede Lee Chambers z Anglie. „Okruh 2500 metrů dlouhý má rozměr na spodní hranici UCI, převýšení činí 72 metrů s českým Kloppenbergem. Vrchní část zůstává stejná, spodní sad se protáhl na plošině na Švadlence. Budou tam dvě překážky z klád a u nich postavíme občerstvení a hudbu. Vyhlašujeme soutěž o nejlepší fans skupinku, chceme pořádnou atmosféru,“ zve Radek Beneš z organizačního týmu. V obci bude týden uzavřena hlavní silnice. S parkováním počítejte na krajnicích, louky jsou podmáčené, tam to nepůjde.

Český pohár má v této sezoně devět závodů, z toho dva pouze pro mládež, naopak poslední Rýmařov bude dvoudenní. Navíc 17. 12. se koná v Ostravě Evropský pohár. „Jsem rád, že se jede v dalším velkém městě Ostravě. Vítám taky návrat Plzně, to byla Mekka cyklokrosu. Nový je i Chýnov kousek od Tábora nedaleko motokrosové rokle, založili si tam i cyklokrosový tým. Cítím, že se vrací zájem o cyklokros,“ oceňuje Petr Balogh, šéf českého cyklokrosu. Mistrovství republiky se pojede v Mladé Boleslavi „Loni se účastnili českého poháru závodníci z patnácti zemí. To je dobrá reputace, máme na čem stavět,“ doplnil. Domácí sérii odvysílá Česká televize.

Ta světová odstartuje v neděli 9. října v americkém Waterloo a v přenosech Eurosportu. Na poslední chvíli se teď vyměnili tři pořadatelé závodů v Evropě (odpadli Rucphen, Dendermonde a Londýn, nahradili je Maasmechelen, Dublin a Devere), o to cennější je stabilita Tábora. „Příprava našich nejlepších probíhala přes léto standardně na silničních závodech, složení reprezentace upřesníme po prvních závodech,“ uvedl ještě trenér Klouček.

Nejpočetnější zůstali junioři v čele s Ježkem, Rojkou a Novotným, k nim se přidá Hanáková. Po zlomenině obratle na silnici se vrací Dlasková. Jako k největší naději všichni vzhlížejí ke Kristýně Zemanové v ženách do 23 let. „Tlak si nepřipouštím, závodění je radost a chci si to užívat. Když přijdou výsledky, bude to jen lepší,“ reaguje 19letá dívka rozumně. Podpořit by ji měla Hladíková a Kopecky. Pak Fiala a Stránský, ten si zase zlomil ruku a dva měsíc netrénoval, snad za dva tři týdny naskočí. „V ženách elite slíbili bikerky, že něco odjedou. V mužích spoléháme na Boroše. Změnil přípravu a věřím, že mu to prospělo,“ komentuje sestavu svých svěřenců reprezentační trenér.

Kalendář české sezony cyklokrosu 2022/23

28. 9. ČP Holé vrchy

1. 10. ČP Hlinsko

8. 10. ČP Jičín

23. 10. SP Tábor

12. 11. ČP Veselí nad Lužnicí

13. 11. ČP jen mládež Chýnov

17. 11. ČP Slaný

26. 11. ČP jen mládež Čáslav

3. 12. ČP Kolín

10.-11. 12. ČP a MČR mládeže Rýmařov

17. 12. EP Ostrava

15. 1. MČR dospělých Mladá Boleslav

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *