Klikněte pro hledání

Běhy

Zdatné dámy daly double a oslavily Zátopka v jeho Lomené aleji

Sdílet

Utěšený double předvedly Tereza Hrochová a Gabriela Veigertová, dvě nejlepší ženy Zátopkovy desítky v Lomené aleji. Nejprve si pro zahřátí společně švihli štafetku 5 + 5 km (po 18:48, resp. 37) a zhruba hodinku na to obě vyběhly samostatně na celou desítku (37:34 a 38:43). Tam skončily třetí a čtvrtá v absolutním pořadí. Tak se slaví Mistrova stovka!

Ano, o den později (19. 9.) by se Emil Zátopek i jeho žena Dana, olympijští vítězové a legendy nejen českého sportu, dožily sta let. Dana byla před šesti lety ještě osobně u založení tradice bezvadného běhu v lese u Staré Boleslavi, kde toho její Emil tolik naběhal a ona sama dokázala i zabloudit, jak tehdy přiznala… Teď už oba jen spokojeně pokynuli z nebeského obláčku. David Svoboda, další olympijský vítěz a v minulosti také vítěz Zátopkovy 10, předával poháry a ceny, včetně tradičních primek s pamětním gravírováním pro vítěze všech věkových kategorií. Další olympionička Anka Baloghová-Straková stejně jako loni poslala do boje jen své tři dcerky.

Byl to zase povedený závod. Na osvědčeném pětikilometrovém okruhu se běhalo intervalově, tedy časovka, jednak vzhledem k propustnosti přírody, ale i s ohledem na autenticitu prožitku. Certifikovaná trať je sice na první pohled rovinatá, ale rozhodně ne snadná. Běží se i pískem nebo přes kořeny, nechybějí zatáčky. Navíc po četných deštích bylo místy bláto, přišla největší zima v historii s teplotou někde okolo dvanácti stupňů a poryvy větru se postaraly o to, že vám občas na hlavu ťuknul žalud.

„Na osobáček to dneska nebylo,“ shrnula s úsměvem Tereza Hrochová, která si v cíli hrdě navlékla červené tričko z limitované edice Zátopek 100. Účastnice maratonů a nejlepší Češka v nich na letošních mistrovství světa v Eugénu i Evropy v Mnichově tu byla poprvé a přece jen aspoň posunula o dvě minuty traťový rekord Radky Churaňové. „Přijela jsem v sobotu nad ránem z krátké dovolené v teple v Řecku a byla jsem ještě ospalá. Navíc včera jsem běžela závod na sedm kilometrů,“ říkala v cíli. „Ale takové menší akce mám ráda, mám je od trenéra povolené a je tu pěkná atmosféra,“ dodala plzeňská běžkyně. Lesní trať odběhla v silničních karbonkách Nike Vaporfly, na které je nejlíp zvyklá. To její parťačka a soupeřka Gabriela Veigertová měla v nohou navíc sobotní Ústecký půlmaraton za 1:16… „Jo, jo, nohy jsem cítila,“ přiznala po statečném výkonu.

Do listiny vítězů se zapsal také poprvé horský běžec Tomáš Hudec (34:35) v rámci tréninku rychlosti. Jemu zůstal traťáček Ondřeje Fejfara vzdálen 1:18 minuty. „Chtěl jsem běžet po 3:20, ale nedal jsem to, jinak dobrý,“ pokrčil rameny. Druhý za ním skončil už s odstupem veterán Daniel Kupidlovský (36:45), třetí Jiří Synek (40:29). Časy se oproti minulým ročníkům zhoršily, sice se dýchalo líp, ale podmínky vládly zkrátka náročnější. To potvrdil i druhý šedesátník Petr Schutz (45:56). „Já ale teď nemám tolik naběháno,“ netrápil se. Stejně tak moderátor Petr Vágner, který se byl i ve výsledkové listině nucen opět dívat na záda (a níž) své švarné přítelkyně.

Kompletní výsledky najdete zde.

Loňská reportáž je tady.

Foto: Martin Wawrzyczek

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *