Klikněte pro hledání

Cesty

Zlaté chutě a potěšení jihotyrolského podzimu. Do přírody a do hor za dobrým jídlem

Sdílet

Stále ještě hřejivé slunce a nádherné barvy přináší podzim v Jižním Tyrolsku na severu Itálie. Vychutnejte si je plnými doušky, než po pár nevlídných dnech přijde opět jiskřivá, tentokrát už bílá zima.

Nejintenzívnější dotyk slunce přichází hnedle zrána při jeho východu. Anebo vpodvečer, kdy zachází „za hory“, což ve zdejším případě přináší neskutečné obrazy. Čím výš v kopcích, tím krásnější…

I takhle může vypadat „výprava za sluncem“ ve Val Gardeně/Grödenu. Vyrážíme z parkoviště Daunëi nahoru směrem na Steviu. Dobře upravená a značená stezka vede zpočátku lesem a serpentinami stoupá vzhůru. Brzy se otevřou výhledy na Selvu Val Gardena, Sassulongo a Passo Sella. Ale to už jdeme vzhůru po kamenech k vrcholům Ciru a stěně Val de Chedul, kde vidíme nejvyšší bod naší túry. Mrtvé stromy lemují začátek planiny Steviola, kde se pasou ovce. Naší „mezistanicí“ se mohou stát lavičky u kříže s Kristem. Sestup pak vede přes Forcellu di San Silvestro. Pozor na nebezpečné pasáže, než vyšplháte k chatě Stevia, kde si můžete objednat snídani. Zpátky se vracíme po stezce číslo 17 podél Montijely (2644 m) a údolního jezera po travnaté pláni až do Forcella della Piza. Další zastávku nabízí Rifugio Firenze, dolů k parkovišti pokračujeme přes chatu Juac.

Zážitkově podobnou cestu, byť v poněkud jiných kulisách, přinese i pětihodinový výšlap na Brogles hut ve Val Gardeně/Grödenu z parkoviště u lanovky Seceda. Anebo na 3 Zinnen/Tre Cime od chaty Auronzo. Průvodci zde dokonce optimalizují čas startu podle polohy slunce a úhlu dopadu paprsků na Tre Cime tak, abyste dokonale prožili i tzv. modrou hodinu těsně před východem. V Alta Badia se míří za dechberoucí scenérií k vrcholku Gran Cir. Víte, jak se tento pohled řekne v místním ladínském jazyce? Le lové dl sorëdl.

Jestliže tady si smyslnou pastvu užil spíše zrak, pak máme i nco pro chutě. Nepůjdeme do výšky, spíše do hloubky… Kulinářským zážitkem je zcela jistě Oachner Höhenweg Farm Trail na Seiser Almu/Alpe di Siusi, největší nejvýš položené náhorní plošině v Evropě. Měří 11 kilometrů a zabere okolo tří hodin. Vede přes staré zemědělské usedlosti, horské restaurace, vinice i kaštanové aleje. Na jaře rozkvete, na podzim se stromy zabarví do pestré palety odstíů. A samozřejmě můžete dosyta ochutnávat čerstvé produkty, jak se vám zlíbí. V Rytířském sálu na renesančního zámku Prösels se pak ocitnete ve středověku.

Pokud se chcete zaměřit více na víno, pak nevynechte Weinweg Kaltern, vinařskou stezku v okolí Caldara/Kaltern a Tramena. Ano, právě tady vznikl název proslulé odrůdy Tramín. Trasa má tvar osmičky, ale měří téměř dvacet kilometrů. Vychází z městečka, zamíří k jezeru a objeví vinice i farmy nejrůznějšího zaměření s poetickými jmény jako třeba Vial, Prunar, Palurisch, pocházejícími ještě z časů Římské říše.

Vyznavači jiné odrůdy, Pinotu, dají jistě přednost stezce v Castelfelderu. Na Pinot Noir trailu v přírodním parku Trudner Horn poznáte historii i tradice vinné kultury v malebných vesnicích Auer, Montan, Pinzon a Neumarkt/Egna. Vybrat si můžete buď celodenní 14kilometrovou vycházku, aneb tři kratší půldenní výlety. Možností vybrat si v okolí příjemné bydlení je nespočet. Trasa je „v provozu“ po celý rok, takže si s ní můžete zpestřit i návrat z brzké lyžovačky.

K tomu všemu nabízíme ještě pár tipů na konkrétní akce v příznivém podzimním čase stabilního počasí, sklizně plodin a zklidněné nálady. Oblastí 3 Zinnen vás provede spousta nabídek v programu Golden 3 Dolomites, kam se vydat po svých nebo na kole, kde bydlet nebo kam zaskočit na vybrané jídlo, kde pořídit správné mapy nebo sehnat průvodce. Podobný „itinerář“ poskytuje od 18. 9. do 2. 10. i Alta Badia, jmenuje se ladínsky Saus dl Altonn, česky Chutě podzimu, a je zaměřený především na kulinářské zážitky z Dolomit. A Seiser Alm zve na Podzimní potěšení od 5.9. až do 4. 11. Divoká zvěř a lesy, to je název tematických pobytů ve vybraných hotelích a penzionech v Eggentalu/Val d´Ega s pozorováním lesního života, výpravami do přírody i ochutnávkami. Vybírat si můžete v termínech mezi 24. 9. až 8. 10. Vesnice Lungiarü v regionu San Vigilia/St. Vigil se hrdě pyšní označením Bergdorf, což označuje její vstřícnost k horolezcům a alpinistům Právě pro ně se tu chystá 12.-19. září Alpinistický týden.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *