Klikněte pro hledání

Cesty

Kam na treky? Do podzimního ticha velehor v Trentinu

Sdílet

Podzim na horách znamená období, v němž se každý prostor zahalí do ticha. Obklopuje údolí, rozcestí, stěny a jen čas od času ho naruší hvizd svišťů nebo řev jelenů, zpěv kukačky, zvuk větru, nebo kamínek kutálející se dolů z kopce. Tak je tomu v italském Trentinu, kde se horské chaty na hřebenech a vysoko v kopcích snaží prodloužit otvírací dobu až do konce října, abyste si mohli užívat tento nádherný čas.

I s východy a západy slunce, které vykouzlí krásné barvy, a na svěžím vzduchu, když se procházíte v ranním světle. Příjemné pocity zažijete již dole v údolí, která se připravují na zimu, a kde barvy přecházejí od nejživější zeleně k jasným a teplým odstínům, žluté, oranžové, červené a zlaté, rozprostírající se po bucích, břízách a modřínech. Dokonce i nocování na úpatí trentinských Dolomit se stává opravdu mimořádným zážitkem, zážitkem znovuobjeveného souznění s přírodou.

Nic vám nedodá větší pocit tepla než krb na horské chatě. Na podzim od 17. září do 2. října se ve Val di Fassa v rámci akce „Horské chaty plné chutí“ nabízejí menu plné lokálních surovin, vyjadřujících místní gastronomickou tradici. I teď se nahoru pohodlně dostanete díky četným lyžařským vlekům. Podrobnosti nalezete na www.fassa.com

Barvy podzimu rozzáří také lesy údolí Val di Cembra, kde procházíte po stezkách kolem jezera Santo di Cembra. Odtud začíná snadný výlet přímo k chatě Potzmauer v lesích nad vesnicí Grumes, kam se dostanete po večerním treku zakončeném typickou trentinskou večeří.

Val Canali na úpatí Pale di San Martino patří k nejslavnějším údolím této skupiny Dolomit. Začíná od parkoviště Fosna až do povodí Fosne s několika venkovskými chatami zvanými „casere“ a stodolami zvanými „tabiadi“, shromážděnými kolem velkého masivu. Po stezce SAT 731 obejdete kotlinu až k lesní cestě, která vede na mýtinu Costa. Odtud pokračujte po trase Ronzi – San Martino do Prasorinu s dalšími skupinami venkovských chat. Cesta 731 vás pak dovede až na Ronzské mýtiny. Tam budete pokračovat po SAT 724 směrem na Dagnoli přes široká luka v Piereni zpět na parkoviště Fosna.

Ledro Trek obsahuje dvě okružní trasy, na dně údolí a ve střední části, které obcházejí jezero Ledro a nabízejí skutečně vzrušující výhledy. Obě trasy jsou schůdné prakticky po celý rok. Trek s označením Low má 19 km, které lze zvládnout za den. Dotknete se přitom historického centra Pieve, Madonnina di Besta, Palafitte Musea a Ledro Land Artu. Ledro Medium je pak zdejší dvoudenní trek po středohorských stezkách s výhledem na jezero, dotýká se Monte Cocca, svatyně Madonna delle Ferle i pastvin Sant’Anna.

pohoří Adamello se můžete projít směrem k horské chatě San Giuliano (otevřeno do 25. září a všechny následující víkendy až do 30. října) nad Caderzone ve Val Rendena. Užijete si výhled na dvě malá jezera přímo před masivem Presanella. Pro návrat na parkoviště Malga Campo se doporučuje pokračovat k Bocchetta dell’acqua fredda a odtud sestoupit směrem k jezírkům Vacarsa a Malga Campostril.

Ve Val di Sole doporučujeme okružní trasu kolem vodopádů Saènt ve Val di Rabbi, jednom z ikonických míst národního parku Stelvio. Z  parkoviště v Coleru, asi 3 kilometry za vesničkou Piazzola, se vydejte pěšky do Malga Stablasolo, ideální místu na svačinu na zpáteční cestě z výletu. Když dosáhnete prvního vodopádu, pokračujte k mostu před druhým vodopádem, šumivým a velkolepým. Pokračujete dál, dostanete se na cestu SAT 106, která stoupá do Alta Val Saènt a odtud sejdete do Malga Stablèt, návštěvnického centra národního parku věnovaného svišťům.

Horské chaty v okolí Monte Roèn ve Val di Non jsou dalším doporučeným cílem podzimních víkendů. Vyrážíte po SAT 500 začínající z průsmyku Mendola. Nejprve dorazíte k Mezzavia Refuge a po střídavě strmých a méně svažitých úsecích opustíte les na mýtině, kde se tyčí Malga di Romeno. Poslední úsek, který stoupá na vrchol Monte Roèn, je strmější, ale úsilí odmění nádherným výhledem z vrcholu. Poté se můžete vrátit po stejné trase nebo sestoupit po loukách Roen do Malga Smarano a vrátit se po rovině.

Ti, kteří milují procházky ponořené do ticha, mohou vylézt z Andala jehličnatými lesy na pastvinu Malga Spora, blízko věží východní části pohoří Brenta. Stezka SAT 301 vede nahoru do Maso Pegorar a pak křižuje lesní cestu, která vede nahoru z Cavedago. Poté vás čeká sugestivní úsek po několika velmi exponovaných a panoramatických římsách i se sto metry s pomocí řetězu až k prameni Fontana Fredda. Staletým modřínovým lesem vyjdete na rovinaté pastviny, které předcházejí povodí Malga Spora obývané jen svišti.

Před odjezdem na výlet do vysoké nadmořské výšky si pečlivě naplánujte výstup, získejte na chatách aktuální informace o počasí a schůdnosti cest, abyste zvolili správnou výbavu. Pokud se objeví jen pramínek nejistoty, obraťte se raději na horského průvodce.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *