Klikněte pro hledání

Kola

Cink vyhrál na domácí trati ve Stupně český bike titul, mezi ženami vládla Czeczinkarová

Sdílet

Mistrovství České republiky v olympijském cross country, zároveň předposlední podnik seriálu Českého poháru přinesl již šestý (čtvrtý v řadě) titul pro Ondřeje Cinka (Kross/Orlen Cycling Team) a premiérový pro Janu Czeczinkarovou (Liv/Elmtrade Racing). Ve Stupně se také šampiony mezi juniory stali favorizovaní Simona Spěšná (jb Brunex/Superior Factory Racing) a Ondřej Novotný (Dukla Praha).

Mezi muži se od začátku rychle dostal do čela Jan Zatloukal, naopak velký favorit Cink byl v až kolem desátého místa. Ale již ve druhém kole se dostal na první pozici, a tak to vydrželo až do cíle. Za Cinkem se drželi Zatloukal, Lukáš Kobes a také Marek Rauchfuss. Ze zadních pozic se kupředu posouval i nejúspěšnější český biker historie Jaroslav Kulhavý, který domácí šampionát vyhrál sedmkrát a letošní sezona je pro něj poslední závodní.

V pátém kole začal ztrácet Rauchfuss, který na loňském mistrovství skončil druhý a letos při jediném startu v Českém poháru dokázal vyhrát. Rychle se na něj dotáhl jeho týmový kolega Kulhavý, ale to pro něj nebyl konec snažení. V závěru závodu se dostal i před o sedmnáct let mladšího Zatloukala a následně i před Kobese a po mistrovském titulu v maratonu vybojoval stříbro v olympijském cross country. Pro bronz si v závěrečném spurtu dojel Kobes před Zatloukalem, který vybojoval zlato v kategorii U23.

„Nevím, zda můžu vůbec mluvit,“ byla v cíli první slova dojatého Cinka, který jel vlastně na svém domácím okruhu. „Bylo to těžké, moc jsem toho v týdnu netrénoval, ale tady to pro mě moc znamená. Narodila se mi dcera, plus tohle vítězství, prostě nevím, co říci,“ přidal. “Atmosféra byla skvělá, tolik lidí co mě přišlo podpořit, to jsem snad ani nečekal. Vítězství je dnes pro dceru a manželku,“ dodal.

Závod žen si od začátku podmanila Jana Czeczinkarová. Okamžitě se usadila na vedoucí pozici a jela si prakticky svůj závod. Za ní se zformovala tříčlenná skupina ve složení Adéla Holubová, Tereza Tvarůžková a Jitka Čábelická. Dvě kola před koncem došly síly Čábelické a v posledním kole se podařilo Holubové zrychlením setřást Tvarůžkovou. Mladá Holubová si druhým místem zajistila navíc i mistrovské zlato kategorie U23.

„Všechno se sešlo skvěle, trať mi výborně sedla. I když trať byla hodně prašná, tak jinak se vše vydařilo. Zatáhlo se a nebylo až takové vedro. Výhrou jsem si dala takový předčasný dárek k pětadvacátým narozeninám,“ řekla Jana Czeczinkarová, která domácí titul vybojovala poprvé v kariéře. 

Výsledky mistrovství ČR MTB XC 2022

Kadetky: 1. A. Gottwaldová (CP team) 46:24, 2. Viková (Dukla Praha) +57, 3. Bradáčová (ACT Lerak Blansko) +1:46.

Juniorky: 1. Spěšná (jb Brunex/Superior Factory Racing) 1:00:00, 2. E. Hanáková (Rexonix Racing Team) +3:12, 3. Pernická (Bike Pro Racing) +5:15.

Ženy: 1. Czeczinkarová (Liv Elmtrade Racing) 1:28:49, 2. (1. U23) Holubová (kola-bbm) +51, 3. Tvarůžková (Expres.CZ/Tufo Team Kolín) +1:25, 4. Čábelická (Gapp Systém/Kolofix MTB Racing Team) +2:57, 5. Štěpánová (Cyklostar/Head/Pirelli) +5:22, 6. Průdková (Multicraft MTB team) +6:14, …7.  (2. U23) Novotná (Kolofix/Reclino racing team) +8:21, 10. (3. U23) Bedrníková (Expres.CZ/Tufo Team Kolín) +10:22.

Kadeti: 1. Bažant (TJ Sokol Plavy/Cyklo Benda) 52:07, 2. Friedel (DK Bikeshop Racing Team) +19, 3. Kratochvíl (Lawi junior team) +1:50.

Junioři: 1. Novotný (Dukla Praha) 1:04:47, 2. Černý (Expres.CZ/Tufo Team Kolín) +45, 3. Naxera (SK Velo Praha) +59.

Muži: 1. Cink (Kross/Orlen Cycling Team) 1:25:23, 2. Kulhavý (Česká spořitelna/Accolade) +27, 3. Kobes (Gapp Systém/Kolofix MTB Racing Team) +35, 4. (1. U23) Zatloukal (Nutrend/Specialized Racing) +37, 5. Rauchfuss (Česká spořitelna/Accolade) +1:24, 6. Škarnitzl (Gapp Systém/Kolofix MTB Racing Team) +1:34, …9.  (2. U23) Sáska (Rouvy/Specialized) +5:41, 10. (3. U23) Konečný (Nutrend/Specialized Racing) +5:48.

Text: Martin Dvořák, ČSC, foto: Pavel Křikava

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *