Klikněte pro hledání

Běhy

Ukrajinské vlajky nad Olomoucí. Žhavý půlmaraton ukázal nezdolnou sílu

Sdílet

Snad jako by každým rychlým krokem po rozpálené dlažbě a asfaltu olomouckých ulic chtěli poslat vzkaz do své země, kde stateční mužové I ženy odolávají drtivým úderům zběsilých ruských válečníků. Vitalij Šafar a Valerija Ziněnková zvítězili v Mattoni 1/2Maratonu Olomouc.

„Bylo to tady úžasné. Nádherný zážitek. Běželo se mi výborně,“ radoval se Šafar, který zaběhl čas 1:05:31. Nejlepší žena zvládla trať za 1:12:51. „Jsem ráda, že jsem ten závod vůbec dokončila. Jsem zvyklá běhat desítku, takže na šestnáctém kilometru mi moje nohy říkaly: Vrať se! Ale dokázala jsem to a jsem moc šťastná, že jsem tu mohla být,“ jásala Ziněnková. V ulicích hanácké metropole se do sobotních závodů včetně rodinného běhu s ambasadorem bývalým fotbalistou Davidem Rozehnalem, členem bronzo vého týmu z Eura 2004, zapojilo téměř 6600 běžců. „Dvanáctý ročník se nesl v parádní atmosféře. Jsem rád, že se nám Olomouc znovu podařilo rozběhat,“ uvedl Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, ve městě, kde poprvé pořádal závody mimo Prahu.

Startovní listina závodu slibovala dramatickou podívanou. Z Horního náměstí se na trať vydalo několik olympioniků. Všem ale ukázal záda Ukrajinec Šafar. „Moc děkuju fanouškům, jak nás Ukrajince podporovali,“ ocenil lidi v ulicích. S odstupem devadesáti vteřin za ním doběhl Rumun Gavril, třetí skončil Gruzínec Charazišvili. Prvním Čechem v cíli byl čtvrtý Jiří Homoláč (1:11:13). „Ten závod byl těžký, mně nějak poslední roky nesvědčí to teplo. Bojoval jsem, co mi síly stačily. Bylo to velmi náročné. Dlouho jsem si takhle hodně nemákl, hrozný,“ konstatoval. „Atmosféra tady ale byla opět vynikající, moc všem děkuju.“ Pátý zaběhl až nečekaně skvěle Petr Hošna za 1:11:49.

Nejlepší formu mezi ženami ukázala Ukrajinka Ziněnková a také ona chválila ohromnou podporu diváků kolem trati. „Fanoušci byli neuvěřitelní, blázniví a ohromně přátelští. Cítila jsem, že mi přejí úspěch možná i víc než ostatním závodnicím, protože jsem z Ukrajiny, kde, jak dobře víte, je válka,“ vysvětlila. Pomyslné stříbro brala Belgičanka Verbruggenová, která na vítězku ztratila 59 sekund, na stupně vítězek se probojovala česká hvězda Eva Vrabcová Nývltová (1:17:16). „Dneska to bylo strašně těžké. Už vím, že i běhání moc bolí. Jsem ale ráda, že jsem si od posledního závodu zlepšila o dvě minuty čas a moje forma jde nahoru,“ oddechla si.. „Lidi skvěle fandili. Bylo to tady úplně úžasné, ale to jsou všechny závody RunCzechu,“ doplnila česká olympionička.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc je považován za nejprestižnější závod na Moravě a velmi přispívá k propagaci města. V návaznosti na organizaci a konání závodu byla v roce 2019 dle nezávislého průzkumu vygenerována celková spotřeba ve výši 33 milionů Kč, celkové tržby v multiplikaci za rok 2019 činily dokonce 65 milionů Kč. Ve veřejném rozpočtu tak díky závodu přibylo 13 milionů Kč. „Je to největší sportovní svátek v celém Olomouckém kraji. Je úžasné, že se lidé po covidu zase vrací ke sportu a věřím, že se to bude jen zlepšovat,“ dodal primátor města Miroslav Žbánek.

Kompletní výsledky najdete zde.

foto: RunCzech

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *