Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola

La dolce outdoor aneb sezona na Gardě začíná. I s lezcem Ondrou

Sdílet

Zdejší vyhlášené větry Ora a Peler dují po ránu nad hladinou ještě studeně. Ale když pak zpoza vrcholků vykoukne slunce a opře se do skalnatých stěn, nemusíte se dívat do kalendáře. Sezona na Lago di Garda, především na severním trentinském okraji okolo Rivy, kde je nejživěji, se probouzí. Na co se můžete těšit?

Nejprve připomeňme základní a trvalé informace: Garda je nejen největší, ale hlavně nejkrásnější jezero severní Itálie, centra Evropy. Ostatně až na jeho břeh, přesně do dnešní kuchyně hotelu Paradiso a kraji Torbole, sahala před stoletím hranice našeho bývalého společného státu Rakouska-Uherska. „Celníci hlídali až tamhle, obchodníci z Itálie se cestou na sever stavovali nejdřív u nás“ ukazoval mi loni s úsměvem šéf hotelu Paolo Zampicelli rukou z okna.

Možná i tohle spojení podporuje oblibu této destinace českými dovolenkáři. Povětšinou aktivními, neboť tu v pásmech od 65 do 2079 metrů nadmořské výšky najdete ráj pro mnoho sportů, v titulku zmíněný „La dolce outdoor.“

Letos poprvé se tu chystají do akce rangeři, strážci nebo průvodci báječného území, kteří se postarají o turisty, jejich bezpečnost i údržbu cest, stezek a trailů, ale i ještě lepší soužití s domácími obyvateli. Jezdit bude nová plně panoramatická prosklená lanovka k benátské pevnosti Bastione, kam vás vynese z centra Rivy za pouhé dvě minuty. Více než tisícikilometrovou síť pro pěší treky obohacuje nový v Monte Corno. Z mnoha akcí má největší lesk asi lezecký Rock Master v Arku, bude 27. července, chybět jistě nebude už mnohonásobný vítěz Adam Ondra.

„Z každého místa tady vidíte pět až deset lezeckých oblastí. Se stěnami pro začátečníky i s potenciálem pro mě, s nejtěžšími cestami 9B i těžších, které jsem ještě nevylezl,“ říká elitní světový lezec, který to tady miluje a pravidelně tady tráví hodně času. Loni přes zimu si tu pronajal byt, taky se tady oženil a první cestu s očekávaným synkem plánuje právě sem.

„Pro Čechy bývá obtížnější přechod ze stěn v halách na skutečnou skálu. Ty u nás nejsou tolik odjištěné a tudíž bezpečné. Garda je nejblíž, nabízí okolo dvaceti oblastí s certifikovanými cestami. Leze se tu krásně i v zimě, kdy bývá mezi pěti a deseti stupni a slunečno, což je ideální počasí,“ přidává argumenty.

Pro „nelezce“ nebo děti si přidejte deset ferát s více než 5000 metry. Na dosah jsou i větší hory Brentské Dolomity. Všude doslova dechberoucí terény pro trailové běžce, však na západě leží proslulý skyrunningový Limone.

Skvělé podmínky tu vyhledávají pravidelně cyklisté všeho druhu, silničáři i bikeři, kolik toho jen tady najezdil v přípravě třeba olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý. Najdete tu přes 2500 kilometrů značených tras… ty možná nejvyhlášenější se jmenují Doga či Tremalzo, ta vede po starých vojenských cestách. Extrémní trasa Garda Bike maratonu má 90 km s převýšením 3860 metrů. Vybírat se dá z dalších 2200 km silničních tras se známou Tour del Monte Baldo, 117 km s převýšením 2300 metrů. Hory, podél vody i vnitrozemí, jak je libo.

Vodní sporty se provozují nejen přímo na Gardě, ale ještě dalších devíti jezerech na dosah v tomhle regionu. V jejich 15 klubech se konají 200 dní v roce závodní regaty! Na Ledru je nejvýš položená v Evropě. „Ambasadorem všech je Ruggero Tita, olympijský vítěz z Tokia, takže když budete potřebovat radu, stavte za ním, nejpovolanějším,“ radí Natascha Bontadi z místní turistické kanceláře. Prubnout se tu dá, co vás napadne, včetně wakeboardingu anebo canyoningu.

Čas konzerv a bas teplých piv v kempech už naštěstí dávno pominul. Na výbornou pizzu, těstoviny, zmrzlinu i víno můžete zaskočit z pár eur. Anebo se rozšoupnout i v michelinské restauraci Linfano v Arku a ochutnat díla mistra Petera Brunela. Zdejší specialitkou jsou jedlé kaštany z Campi, brokolice z Torbole, vlašské ořechy z Bieggio, lanýže z Monte Baldo nebo švestky z Dro. K tomu Spumante Trentodoc, vznešené víno s jemnou perlivostí. U Gardy najdete také nejsevernější sady olivovníků, zdroj extra panenského oleje nejvyšší kvality.

Až vám tréninkový plán povolí volnější režim, můžete se vydat i za poklidnějším poznáním kraje, kde potkáte zasněžené vrcholky hor i palmy na pobřežní kolonádě. Kam ještě dosáhl habsburský řád, ale už žije hravá italská rozvolněnost. Jen si vybrat: Rilkovu promenáda v Arku, archeologická naleziště v San Martinu, antickou cestu Via al Castello v Drenu, hrad Castello di Stenico, středověkou vesnici Canalle di Tenno anebo pomalované zdi Balbida…

Pokud jste se zájmem dočetli až sem a nahodili cestovatelský azimut, pak jistě budete souhlasit s tím, že „Stay Young,“ aktuální heslo šéfa zdejší turistické centrály Oskara Schwazera, naplníte právě tady.

Tak jako on sám…

Foto: Archivio Garda Dolomiti S.p.A., autor

Reportáž, jak jsme lezli s Adamem Ondrou na Belvederu najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *