Klikněte pro hledání

Běhy

Oslavte Zátopkovy narozeniny! Během v jeho Lomené aleji

Sdílet

V bohatém běžeckém závodním menu nadcházejícího víkendu je třeba vybírat obezřetně, aby nedošlo k přesycení. Se zkušeností protřelého gurmána lze jednu párty rozhodně doporučit bez obav. Zátopkovu desítku v neděli (19. 9.) v Lomené aleji u Staré Boleslavi.

Ano, na pětikilometrovém okruhu v lese, který zkrápěly velmistrův pot i krev. Po lesních cestách, stezkách a chodníčcích, okolo autentického atletického stadionu v Houšťce. A hezky za své, nekompromisně, běhá se tu intervalově s dvacetivteřinovými odstupy.

Letos už popáté, ale poprvé přesně v den narozenin (byly by devětadevadesáté…), kdy oba, Emil Zátopek i jeho žena Dana, mj. olympijská vítězka v hodu oštěpem, přišli na svět. Poprvé taktéž v čase, když už běží v kinech i dlouho očekávaný film Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Co takhle double, večer před závodem v bijáku vysedět tu nejlepší formu? Do dnešní půlnoci (15. 9.) je uzávěrka online registrací, zaručujících nejen vlídnější cenu, ale i startovní číslo se jmenovkou. Počet účastníků je omezený.

Paní Dana se tu účastnila premiéry závodu a už tehdy přiznala, jak v lese bloudila, což se Emilovi nestalo. V následujících letech se na startu objevili i olympijští vítězové David Svoboda nebo Jiří Prskavec, který v sousedství trati bydlí, ale i desítky až stovky běžců radosti. Letos se ohlásil opět Jan Pernica, trenér filmového Zátopka, resp. herce Václava Neužila. Jednou už tady vyhrál (Pernica), stejně jako jeho žena Dana (dříve Šatrová, nyní Pernicová). Loni tu zapsali traťové rekordy – paradoxně na rovině – horský běžec Ondřej Fejfar (33:17) a čerstvá šampionka ve čtyřiadvacetihodinovce Radka Churaňová (39:35) a složili tak poctu nejlepšímu vytrvalci všech dob. „Trať s vracečkami i kořeny to ale rozhodně lehká není,“ řekl Fejfar.

Krom zážitku se můžete těšit i na bohaté ceny, ať už na stupních vítězů nebo v tombole. Od hodinek Prim pro vítěze všech kategorií, přes boty Salming až k bazénům Marimex a knihám z Paseky. „Poprvé v historii budou k dispozici i trička závodu od firmy Roam a taky poprvé nám zahraje živá kapela Klasickej postup,“ připomíná ředitel závodu David Dvořák.

„Nikdy to nebude masovka, ani ji nechceme být, prostě se chceme proběhnout v lese a připomenout si stopy něčeho už nedosažitelného a neopakovatelného,“ dodává mladík, který si tuhle akci vymyslel a provozuje.

Takže? Už jen přijet… a vyběhnout. Oproti předcházejícím letům pozdější termín (běhalo se v srpnové horúčavě v čase Zátopkových olympijských triumfů) nahrává lepším výkonům a příjemnějším prožitkům na trati. Startovat se začíná v 10.30, děti (na 500 nebo 1000 metrů) ve 13.30. Vedle desítky se dají běžet i dvě pětky, štafetově ve dvojici.

foto: Martin Wawrzyczek

Reportáže z uplynulých ročníků 2019 a 2020.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *