Klikněte pro hledání

Cesty

Horolezci Petreček s Kořínkem posunuli maximum, ale vrcholu Muchu Chhish nedosáhli. Vraceli se „na raka“

Sdílet

Muchu Chhish 2021 Czech Expedition sice neskončila vrcholovou fotografií, ale její účastníci se vrátili v pořádku dolů. „Naším cílem byl světový prvovýstup na pákistánskou horu Muchu Chhish (7 453 m) v Karákoramu, na jejímž vrcholu ještě nikdy nikdo nestál! Sněhová bariéra nás ale dál bohužel nepustila,“ vzkázal Tomáš Petreček.

Cesta začala komplikacemi už při červnovém přestupu v Dubaji, pak i při přesunu do Karimabadu. Doklady o vakcinaci museli překládat i do urdštiny… Pro aklimatizaci zvolili výstup na Mramorovou horu (Sang-E-Marmar), kde se tři dny pohybovali ve výšce okolo 5 600 metrů. Už tam hrozily laviny.

Všech pět členů týmu zahájilo finální výstup s předpokládanou délkou osmi dnů. „Po prvním dnu ve výšce 5 100 metrů, zhodnocení situace a svých možností, se od nás odpojila trojice Janák, Dubský a Husták, a vrátila se zpět do základního tábora. Společně s Pavlem Kořínkem jsme pokračovali dál v lezení,“ popisuje český horolezec a vytrvalec Petreček.

Za hlavním cílem se vydali na první pokus, první den zdolali 1600 výškových metrů. Postupně dosáhli C3 s plánem přejít hlavní hřeben, ale sníh jim zatarasil cestu. Nezdařil se ani druhý pokus. „Přálo počasí, lezecké podmínky obstojné. Oproti minulému roku jsme směr traverzu posunuli o něco níže. Vyšvihli jsme se kolem megaobřích seraků a přečkali noc. Ráno bylo krásně, vyrazili jsme k vrcholu. Ale na vrchu byla krusta, pod ní sněhu po pás, lavinozně smrdící. Padlo těžké rozhodnutí,“ líčí Tomáš Kořínek.

Po třech náročných dnech se podařilo vystoupat do výšky 6 600 metrů, dál je však vysoká sněhová bariéra bohužel nepustila. V kombinaci s 65stupňovým svahem byl jakýkoliv pohyb téměř nemožný a museli sestoupit do základního tábora. Oproti loňsku se posunuli o 250 metrů. „Nebylo to však ideální ani dolů, jak jsme si bláhově mysleli. Tři dny obtížný sestup „na raka“, tedy pozadu, popřípadě slaňování stěnou za doprovodu občasných lavin, traverzu ledopádu a padajících kamenů.“ 

Všechno ale dobře dopadlo, dokázali se vrátit v pořádku, plní zážitků, nových zkušeností a téměř bez zásob adrenalinu v těle. „Ty jsme nechali ve stěně Muchu Chhish,“ usmívá se Petreček. Za měsíc se tam chystá jedenáctičlenná řecká expedice, tak uvidíme…

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *