Klikněte pro hledání

Cesty

Nejen Grand tour nabízí léto v otevřeném Švýcarsku

Sdílet

Milovník cestování by si měl pamatovat (a ocenit), kde mohl v této (ne)zimě lyžovat a kde se mu už teď, brzy, jak jen to šlo, otevřely hranice bez zbytečných restrikcí. Ano, správně Švýcarsko. Pro letošní léto láká na klasiku i novinky, jen čtěte!

Aktuální cestovní podmínky (k 19. 5.) vypadají tak, že PCR test potřebujete pouze při cestách letadlem (to je požadavek leteckých společností) a při návratu do Česka (to je zase české pravidlo). Jinak nic, jen správně nabitou kreditku. A že se máte na co těšit, ukazuje nový ambasador Roger Federer v půvabném promovideu s Robertem De Nirem. Po celé zemi najdete stále více označených fotopointů – rámečků na selfíčka, třeba na Alp Grüm v 2091 metrech, dokonce u nich zastavují i vlaky včetně Bernina Expressu…

Švýcarsko hledá každoročně téma turistické kampaně. Letos pokračuje důraz na Grand Tour, 1600 km dlouhý okruh celou zemí s báječnými výhledy v horách. Pořád se nechceme nikde tlačit a zahušťovat, takže ideálně se vydat vlastním autem. Ale napojují se na něj i cestovní kanceláře s menšími skupinkami v mikrobusech. Dále jistě oceníte i program 100% žena s nabídkou 230 tipů orientovaných sice speciálně na něžné pohlaví, ale zahrnující i ty nejnáročnější výzvy, jako například: Dej si první čtyřitisícovku. A třetí pilíř tvoří Swisstainable. Ostatně letos uplyne 150 let od ženského prvovýstupu na Matterhorn. A do třetice: Správně, spojení termínů Švýcarsko a suistanable-udržitelnost, trend stále víc a víc důležitý nejen pro cestovatele, ale celospolečensky.

Vlakem na Bike, BBQ und Bier fest do Davosu

Pakliže vyberete zemi, první otázka tedy zní: Jak pojedeme? Nejpohodlnější je doprava vlastním vozem, ale není nutností. Autobusová společnost Nobless Line posiluje švýcarskou noční linku z Prahy a Plzně, Regio Jet a ČSAD Tišnov jezdí také. Od června bude zase jezdit i přímý lůžkový vlak přes Graubünden do Curychu – včetně de luxe kupé se sprchou, v případě zájmu jsou připraveni napojit dva vagony navíc. Letový řád vypadá zatím řídký (červen Curych 4x a Ženeva 3x týdně), ale postupně se zaplňuje (už v červenci Curych 12x, Ženeva 4x).

Cíle lze možné taktéž propojit s cestou. Třeba po hladině jezera. Město Lucern obnovuje provoz tradičního parníku Stadt Luzern.  Zdejší Dopravní muzeum v Luzernu s řadou pavilonů se každý rok doplňuje a proměňuje, k návštěvě se doporučuje vyhradit si dostatek času. Celá rodina tam klidně stráví klidně celý den. Pro nás sportsmeny tu může vytvořit magnet novinka v podobě kola legendárního cyklistického Spartaka – Fabiana Cancellary se simulací jeho tratě.

Pokračujeme tipy na aktivní dovolenou. K už osvědčenému spojenectví horských resortů Lenzerheide s Arosou přibylo propojení s údolním městem Chur, kde žije bike šampion Nino Schurter. Celé se to jmenuje Bike Kingdom arena, to nepotřebuje další komentáře. Přibyly i tři nové parádní MTB tratě ve Scuolu, což je Česku vzdálenostně nejbližší (620 km z Prahy) region. Známá originální osobní výzva se jmenuje Stoneman, teď má další verzi Glaciara v Aletsch areně v říjnu. A sluší se připomenout, že všude přibývá dobíjecích stanic pro elektrokola.

Motivační výzvou se může stát výběh na Niesen podél lanovky po schodišti s 12000 schody. Závod se koná 11. a 12. 6., ale poprvé se tam bude dát letos i trénovat. Po zátěži se dá prubnout Funventure v Zermattu – atrakce, vyžadující víc odvahu než kondici. Anebo to spojíte v jedno na Festivalu Bike, barbeque a pivo v Davosu (25.-27. 7.).

Pěšákům čili chodcům se otvírá další z národních tras, tentokrát Via Engiadina, rozložená na dvanáct dní. Jako na těch ostatních můžete jít nalehko, batožinu vám přepravují, bydlení máte předem zajištěno. Láká i Tell trail v okolí Luzernského jezera, má osm etap. Anebo pouť vinnými stezkami z Churu do Landquartu. Kratší štreky najdete v Orrido di Cavaglia, kde se prodloužila ledovcová stezka. Dostanete se tam regionálním vláčkem z hlavní trasy Bernina expressu. Nebo v Laaxu, tam otevřeli nejdelší stezku v korunách stromů. Na rodinnou výpravu láká nová stezka houpaček do knížecího Lichtenštejnska.

Fiesch

Ještě spíše pro divácké spočinutí se nabízí červnová zastávka ultimativního závodů běžců-paraglidistů Red Bull X-Alps ve Fieschu. Naopak velmi aktivně, totiž účastí, můžete vzdát hold švýcarskému know-how doma v Česku, 27.-29, srpna se koná na Mělníku poslední Gigathlon.

Zůstáváme ale stále ve Švýcarsku. Kulturní tipy stojí za to. Třeba 3D výstava renesančního malíře Raffaela na hradech okolo Bellinzony. Nebo bezplatné prohlídky moderní architektury v Luganu s průvodcem v červnu a říjnu. Dále Bad RagArt – výstava soch a instalací pod širým nebem v lázeňském městečku Bad Ragaz. Tam najdete i Light Ragaz, světelnou show v soutěsce Tamina. Pozor na značný zájem, rezervace míst nutná. Na znovuotevření se těší 1. srpna muzeum Gotthard, které se věnuje historii průsmyku. Bude více interaktivní a zdejší nové infocentrum představuje budování dalšího tunelu pro automobily v následujících letech. Svět objevů rozšiřuje Technorama ve Winterthuru, rozšířená o nabídk největší kapky vody na světě.

Stále důležitější a samostatné cíle tvoří gastro-taháky, tady je sami označují jako tipy z vynalézavé gastronomie. V Gstaadu vám půjčí batoh s výbavou nebo piknikovým košem s fondue a vy si jen debužírujete. To je jiný level než opékání kosteleckých špekáčků, co říkáte? V Charmey půjčují podobnou soupravu přímo i na kolo. Na Schilthornu v restuaraci, která se otočí každou hodinu o 360 stupňů, jmenuje se Piz Gloria Zvieri s výhledem na Eiger, přidávají do nabídky odpolední svačinku ve 4 hodiny. A pak je tu Bivio Rösterei.  V 1769 metrech nad mořem nejvýš položená pražírna kávy na světě…

Jade Canali, Aletsch Arena

Komprimované Švýcarsko dostanete v Čokoládovém vlaku z Montreaux u Ženevského jezera do hor – jedete po kolejích, ochutnáváte čokoládu i sýry, zastavíte přímo v sýrárně a dojedete až do kopců. Pak si zaslouží zmínku i Das Morgen – nový kampus se zaměřením na gastro a neurovědu. A ještě: proslulá vlaková značka pouští na koleje i nový Bernina Herb Express v údolí Schiavy.

Milovníci výročí zde poctí letošní rok ve znamení dvojky. Barokní městečko Solothurn slaví 2000 let. Jen 200 pak Lví památník v Lucernu, kde smutný lev ve skále nad městem připomíná udatný boj švýcarské gardy, chránící francouzského krále v roce 1792. Číselně se vymyká 150 let zubačky na Rigi, rekonstruovali zde historickou mašinku číslo sedm a ta bude znovu vozit návštěvníky.

Řešíte-li významně i samotné nocování, pak vězte, že se ve Švýcarsku otvírá první botel Attila Boutique na jezerech u Neuchatelu. V horském Engelbergu přibyde první pětihvězda, Kempinski Palace. A z druhého konce spektra: Chystají se nová stanoviště pro obytná auta v Davos/Klosters. Přesto doporučujeme rezervace, varují místní touroperátoři.

Další podrobnosti a aktuality ze Švýcarska naleznete zde.

O novinkách v Jižním Tyrolsku/Itálie jsme psali zde.

Nabídka z rakouského Tyrolska je tady.

Lake Lioson, Les Mosses
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *