Klikněte pro hledání

Kola

Český pohár bikerů na Zadově: Nejlepší Škarnitzlovi, ale výhry brali cizinci

Sdílet

Úvodní závod Českého poháru MTB na šumavském Zadově vyhráli Kata Blanka Vasová z Maďarska a německý závodník Georg Egger. Z Čechů, kteří už potřetí v řadě přenechali triumf cizincům, si vedl nejlépe v závodu kategorie C1 kalendáře UCI Jan Škarnitzl z týmu Cyklostar/Trek/Pirelli, který skončil druhý. Třetí dojela jeho sestra Jitka Čábelická (Gapp systém/Kolofix).

Na startu bylo kvalitní pole bikerů z jedenácti zemí.  V prvním kole se na náročném okruhu ve společném závodu žen a juniorek držela na čele Čábelická, ale těsně sledována největšími favoritky Danielou Campuzanaovou z Mexika a Vasovou (Merida marathon team). Ty v dalším průběhu závodu ukazovaly svoji kvalitu. V polovině závodu odpadla Čábelická a mexická bikerka se začala vzdalovat Vasové, větší jak čtvrtminutový náskok si ale nevypracovala.  Ve čtvrtém kole se Vasová dotáhla na vedoucí závodnici, Čábelická ztrácela již přes minutu. Ještě do posledního kola vjížděla Mexičanka s náskokem 15 vteřin a zdálo se, že si jede pro prvenství. Vicemistryně světa do 23 let, teprve 19letá Vasová si však skvěle rozvrhla síly. Své tempo dokázala ještě zvýšit, a vlajkonošku mexické olympijské výpravy z Ria dojela, předjela a nakonec vyhrála o 26 vteřin.

Třetí místo si pohlídala česká šampionka a olympionička Čábelická, ovšem již s odstupem téměř tří minut. “Spokojená jsem, je to přece bedna. Start byl hodně dobrý, ale i třetí místo je dobré. S Danielou i Blankou se dá závodit, ale dnes byly trochu lepší. Možná jsem se nechala trošku unést prvním kolem, kdy mi to jelo a v závěru jsem začala ztrácet. Je ale vidět, že vše je na správné cestě,” řekla nejlepší Češka v závodě. Za ní skončila i známá Kanaďanka Emily Battyová.

Ukázala se tu i bývalá běžkyně na lyžích a Xterra šampionka Helena Karásková-Balatková, skončila čtrnáctá. Mezi juniorkami slavila nečekaně před Adélou Novotnou výhru Simona Spěšná, dcera bývalého úspěšného reprezentanta a šéfa MS Bike Academy, vlastního plzeňského týmu Milana Spěšného.

Na startu závodu mužů chyběl nejlepší český jezdec Ondřej Cink, který ve dvou úvodních závodech světového poháru a v Albstadtu a Novém Městě na Moravě skončil na čtvrtém místě. Tím se k vítězství otevřela cesta pro další jezdce. Nejvýše v pořadí světového žebříčku byl z účastníků Rus Timofej Ivanov, kterému patří 24. Pozice a jezdí v barvách českého týmu z Kolína. 

Po zaváděcím úseku byl na vedoucí pozici Lukáš Kobes, ale dlouho tam nevydržel a před něj se posouvali soupeři. Hned po staru skončil závod pro technické problémy pro Ivanova a vedení se ujal Němec Egger (Lexware MTB). Za ním se seřadili Češi Jan Vastl (Maloja Pushbikers MTB), Josef Jelínek a Jan Škarnitzl (oba Cyklostar/Trek/Pirelli), kteří po druhém ze sedmi kol ztráceli čtvrt minuty.  Do čtvrtého kola vjížděl ve vedení stále Egger, ale Škarnitzl se mu přiblížil na dohled, třetí byl Jelínek a čtvrtý Vastl a výše se posouval Rakušan Karl Markt. Dvě kola před cílem navýšil Egger svůj náskok před Škarnitzlem na dvacet vteřin a jel si pro vítězství. Třetí byl již Markt, pak jeli Jelínek a Vastl.

V závěrečných kolech se již na pořadí mezi nejlepšími nezměnilo. Egger žádné drama nepřipustil a bezpečně vyhrál před Škarnitzlem a Marktem. Výborný závod zajel Jan Zatloukal (Nutrend/Specialized), který skončil na sedmém místě, ale zcela jasně dominoval kategorii U23.

„Spokojen víceméně jsem, v týdnu jsem se necítil nejlépe. Trochu mrzí, že to nevyšlo na vítězství, nebylo to daleko, ale dělal jsem nějaké chyby. V jedné části jsem jezdil asi opatrněji než jsem měl, proto mě to možná trochu mrzí,“ řekl Jan Škarnitzl. Nejlepší tuzemský výsledek dosáhl jeho týmový kolega Josef Jelínek, dojel pátý.

O víkendu pokračuje český pohár v Brně.

Kompletní výsledky najdete zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *