Klikněte pro hledání

Běhy Cesty Kola Lyže

Udržte ostrý obraz. S trifokální čočkou nebo laserovým mikrovýbuchem?

Sdílet

Zaváháte v rychlosti na lyžích, nebo na kole, ač difúze nebo šero už dávno pominuly. Nějak se rozpíjejí číslice na displeji hodinek… Že byste se natolik zmrtvili, až by oči přestávali stíhat? Ne, ne. To věkem se zrak mění. Zhoršuje.

Nechť vám četba následujících řádků alespoň rozšíří obzor. Někdy mezi čtyřiceti a padesáti lety člověk začíná hůř vidět nablízko vinou slabší akomodace čočky. Ta je zamlada elastická, což se postupem času ztrácí. Víte, že mimino dokáže „přeostřit“ až 13 dioptrií na dálku a 3,5 nablízko? To už pro nás dávno neplatí.

„Krátkozrací obecně vydrží odolávají vetchozrakosti delší dobu, protože chodí podkorigovaní a díky tomu nablízko vidí lépe. Ale v tomto věku se doporučuje velké komplexní vyšetření očí, protože nastává riziková doba pro oční choroby. Zelený zákal nemá projevy až doby, kdy je pozdě,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka privátní oční kliniky DuoVize (nyní měnící název na NeoVize) Praha.

Tady je nejdůležitější prozkoumání nejrizikovějšího faktoru – nitroočního tlaku. A pak také přeměření dioptrií a nastavení správných brýlí. „Buď si na ně člověk zvykne, případně zkusí kontaktní čočky, nebo mu ani jedna možnost nevyhovuje a chce korekci zraku řešit operačně,“ vysvětluje. Což platí už pro první náznaky nedostatečného vidění dříve v mládí, nebo postupem času při změnách.

Anebo v divném času covidu, kdy se motají povenku zarouškované postavy. „Zamlžují se brýle a nevidíte, a s čočkami nebo bez nich se vinou teplého „fénu“ z dechu zpod roušky vysoušejí oči, pálí a svědí. Lidi se teď u nás víc a víc poptávají po laserových úpravách své dioptrické vady, aby se vyhnuli používání brýlí. K zabránění osychání povrchu oka doporučujeme kapičky „umělé slzy“ bez konzervačních látek, které zvyšují hydrataci oka a nepůsobí nijak negativně,“ potvrzuje zástupkyně primářky MUDr. Jana Mikšovská.

Na komplexní vyšetření v DuoVizi (v ceně okolo 1500 Kč nad úhradu pojišťovny) si vyšetřete zhruba tři hodiny. Vinou „rozkapání“ zornic očí pak ještě pár hodin špatně uvidíte na blízko, dejte si tedy po zbytek dne volnější režim.

Nedávno ho absolvoval i 35letý David Svoboda, olympijský vítěz v pětiboji z Londýna 2012, který má 4,5 dioptrie na obě oči do dálky. „Střídám brýle s čočkami podle potřeby, třeba při tréninku střelby jsem míval brýle, na závody jsem si bral čočky, viděl sice o něco na hůř, ale na olympijské zlato to stačilo,“ usmívá se.

„Čočky používám i do bazénu na plavání. Neteče mi do nich, nikdy jsem s tím neměl problémy.“ Po komplexní prohlídce mu lékaři z Duovize laserovou operaci nedoporučili „Uvažoval jsem o nové monofokální čočce. Celý život mi lehce šilhá levé oko, při brýlích a čočkách se to rovná. Dohodli jsme se na další vyšetření za pár let, uvidíme. Všichni se tu chovali velice mile, byl jsem velmi spokojený,“ dodává.

Doktorka Mikšovská jen lehce koriguje jeho „plavecké“ pocity. „Možná to hned necítíte. Ale každá voda, ať v bazénu, nebo v přírodě, obsahuje bakterie. A kontaktní čočka v oku brání přirozenému očištění rohovky mrkáním. Bakterie pak může způsobit rohovkový vřed, který se léči velmi obtížně a hojí se pouze jizvou. Tohle riziko je nutné si uvědomit, pokud byste chtěli v čočkách plavat častěji.“

Jedenáctka pro komplexní vyšetření zraku

Z jakých částí se tedy skládá kompletní oční vyšetření?

 1. Změření dioptrií

Provádí se pomocí autorefraktometru, přístroje, který změří počet dioptrií do dálky i lomivost rohovky.

 1. Zraková ostrost a dioptrie

Určí se přesně pomocí foropteru. Stanovení počtu dioptrií se může lišit od klasického „sklíčkování“ ve zkušebních obrubách o půl až třičtvrtě dioptrie.

 1. Slzivost očí

Zjistí ji tzv. Schirmerův test. Pokud naslzíte méně než 5 mm za 5 minut, doporučuje se používat umělé slzy, které zvýší hydrataci oka a tím i komfort vidění.

 1. Dominance

Z jakého oka preferuje mozek dodaný signál? Někdy se stane, že mozek preferuje pouze jedno oko, jindy zase dokáže preferencí očí střídat.

 1. Binokulární vidění

Tady se zkoumá, zda mozek dokáže spojit obraz z obou očí v jeden. .

 1. Krycí test

Vyšetřuje pohyblivost očí a odhaluje tzv. šilhavost.

 1. Štěrbinová lampa

Prozkoumá důkladně všechny části oka. Proběhne detailněji, pokud se oko „rozkape“ speciálními kapičkami, mydriatiky. Tím se rozšíří zornice a větším průzorem je vidět celá čočka i sítnice, případně trhliny na ni, anebo poškozené cévky sítnice (ty oční jsou jediné viditelné lidským okem) či nervy. Tady se dá identifikovat cukrovka a případné ložiskové změny ošetřit laserem nebo injekcí.

 1. Optická koherentní tomografie

Tady se kontroluje zrakový nerv a žlutá skvrna sítnice. Vyšetření pomocí infračerveného světla na sítnici slouží k vyloučení zeleného zákalu a poškození fotoreceptorů.

 1. Pentacam

Na rohovku se zaměří pět kamer, prozkoumá její zakřivení, tloušťku a oční úhel mezi rohovkou a duhovkou. Zakalení čočky signalizuje šedý zákal.

 1. Biometrie

Proměří parametry oka pro stanovení dioptrické hodnoty – nitrooční čočky před operací Prelex nebo operací šedého zákalu.

 1. Bezkontaktní tonometrie

Měří nitrooční tlak, hodnoty mezi 10 až 20 mmHg se považují za normální.

Prolomím lékařské tajemství vlastní osoby a prozradím aspoň základní hodnocení stavu svých očí. „Vzhledem k dobré subjektivní reakci na dálku a na blízko, kterou jsem, přiznám se, ve vašem věku (53) zažila za dvacet let snad jednou nebo dvakrát, není refrakční zákrok indikovaný. Laserový také ne z důvodu možné progrese katarakty, časem možná výměna čočky s ohledem na předpokládané snížení kontrastu,“ ukazuje mi MUDr. Jana Mikšovská.

Ovšem přece jen v pohledu kombinace vidění na blízko a na dálku řeším volbu. Zda silnější superostré vidění do dálky a tím pádem přece jen už problematické čtení zejména v horších světelných podmínkách? Anebo pohodová blízkovizibilita s přece jen nutným „podostřeným“ mžouráním do dálky? Pro brýle je zcela jistě lepší první volba. Pro čočky možná spíš druhá. „Anebo pro dominantní oko doporučujeme „dálku“ a pro to druhé „blízko“. Tím pádem byste mohl jít o tři čtvrti dioptrie dolu, ale musíte to pocitově vyzkoušet,“ doporučuje paní doktorka Mikšovská.

Ještě lepším řešením bude využití speciální tzv. fakické čočky, která se přidává k té lidské na odstranění krátkozrakosti. Její výhodou je reversibilita, totiž pokud vám nebude sedět, mohou vám ji oftalmologové vyjmout zpátky a oko zůstane v původním stavu. Jen že tahle zkouška vyjde asi na 37 000 Kč. V současné době probíhají finální vývojové studie nového typu fakické nitrooční čočky ke korekci dioptrické vady nejenom do dálky, ale i do blízka v Německu a ve Španělsku. V Česku by měla být tato čočka dostupná v roce 2021. Další vývoj v oblasti lidské čočky utlumila korononavirová krize, ale dá se očekávat brzký návrat v hledání nových postupů na vylepšení vidění.

Nároky na zrak se zvyšují, genofond se kazí

Zjistil jsem, či si potvrdil i řadu dalších zajímavých poznatků. Jak působí civilizační vývoj na „optickou úroveň“ lidstva? Všeobecně se zvyšují nároky na zrak, zejména přechody vidění na dálku a na blízko. Proto víc lidí nosí brýle/čočky nebo vyhledává operační korekci.

„Statisticky podložený je horší stav očí u národů čínské rasy, kde najdeme až 80% krátkozrakých. Zřejmě proto, že víc pracují do blízka, a mají to dáno možná i geneticky. Můžeme také konstatovat, že se kazí genofond, protože dříve slabší jedinci – i z optického pohledu – zdaleka nepřežili tolik, co teď. Na druhou stranu rozvíjející se genová terapie výrazně pomůže i v očním lékařství,“ argumentuje doktorka Mikšovská.

Jak ovlivňuje funkci očí sportování, nebo přesněji – čím si škodíme? „Hypoteticky vyšší sluneční záření je rizikovým faktorem pro šedý zákal a degeneraci sítnice. Ale hodně sportovců nosí kvalitní brýle proti slunci,“ odpovídá. Výraznější proudění vzduchu, při vyšších rychlostech, na kole apod., přispívá k vysychání oka.

Některé sporty pak vyloženě škodí. Otřesy oka při boxu a bojových praktikách, obecně i dalších aktivitách, kde hrozí nárazy, mohou vést až k natržení sítnice a vzniku jejího odchlípení. A přispívají ke vzniku šedého zákalu.

Sportovci by mohli mít víc než jiné skupiny populace sklon řešit oční vady tréninkem. Na internetu najdete plno návodů, jak se cvičením očních svalů zbavit krátkozrakosti. „Je to metoda čínské medicíny. Neuškodí, ale nesetkala jsem s člověkem, jemuž by cvičení prokazatelně odstranilo dioptrie,“ usmívá se MUDr. Lucie Valešová.

Laserové hity Prelex nebo Neosmile

Oční klinika DuoVize v Praze nabízí komplexní vyšetření zraku, při němž poskytuje až nevídaně vstřícný klientský přístup. Specializuje se na především dvě operační metody, díky čemuž v nich patří mezi středoevropskou špičku. Proto je vyhledávaná i lidmi ze zahraničí.

Laserové operace mají evropské i světové akreditace. Podle oftalmologů znamenají pro člověka menší riziko než dlouhodobé nošení kontaktních čoček. Jejich maximální úspěšnost a bezpečnost už jsou prověřeny letitou praxí, předchází je důkladná a podrobná vyšetření, řada lékařů tu pracuje delší dobu a má tak prověřené zkušenosti. Péči ocenil třeba basketbalový reprezentant Vojtěch Hruban, řada triatlonistů nebo i bijci z Oktagonu.

Prelex je presbyopická výměna čočky, nejčastěji u lidí 45+, odstraňující omezení při nošení brýlí nablízko, eventuálně i na dálku. Čočka lidská se nahradí umělou, která se vkládá 2,2 mm velkým otvorem v rohovce do pouzdra původní čočky. Dioptrická hodnota nové čočky se vypočítá tak, aby světlo dopadlo přímo na sítnici. Umělá čočka už člověku zůstane navěky. Nikdy nespadne, nemlží se…

Můžete dostat buď jednoohniskovou, víceohniskovou, která štěpí světlo a top produkt, který už převálcoval „konkurenci“ – trifokální, ta dokáže korigovat vidění do dálky, na počítač i do blízka. „Mozek dostane všechny podněty současně a musí si vybrat. Je to jiné než zamlada, kdy ostří sám,“ vysvětluje oftamoložka. Každopádně u trifokální čočky se snižují kontrasty, což nevadí pro vytrvalce (kolo, lyže, běh apod.), ale není tedy úplně ideální třeba pro střelce.

Trifokální čočky jsou biokompatibilní, lidský organismus je toleruje a nedochází k biodegradaci. V té části oka, kam se umisťují, nejsou cévy, takže se tam ani nedostanou protilátky a buňky imunitního systému. Aplikují se i u dětí s vrozeným šedým zákalem v deseti letech, tudíž s perspektivou na padesát až sedmdesát let,“ vysvětluje MUDr. Valešová.

Metoda je upgradovaná femtosekundovým laserem LenSx, provádí se na znecitlivěném oku. Laser udělá přesný minimální otvor a rozbije obsah vlastní čočky během několika sekund, čímž se zvyšuje bezpečnost a omezuje riziko infekce. Chirurg pouze dokončí výměnu čočky a pooperační hojení se pak díky přesnému laserovému řezu děje zcela symetricky. Po desetileté praxi (a více než 10 000 očí) celá operace zabere okolo patnácti minut, provádí se ambulantně. A zde stojí od 15 000 Kč/jedno oko. Na druhé oko se můžete vydat hned pár dní nato.

Neosmile (RelexSmile) je laserová operace „mikrovýbuchem“. Femtosekudový laser způsobí v oku trhlinky, připomínající vytržení poštovní známky z aršíku. V rohovce „vylaseruje“ 3D lentikulu, která se z oka vyjme jediným drobným nářezem o velikosti 3-4 mm. Po vyjmutí lentikuly dojde k požadovanému oploštění rohovky podle individuálních dioptrií.

Dříve se rohovka nařízla šíře, pak odklopila a opracovala, přičemž docházelo i k minimálnímu poškození nervových vláken. Teď ne. Je to nejšetrnější operace, korigující dioptrie. Trvá okolo 15 minut, stojí zde od 24 000 Kč. „Za dvě hodiny po ní jdete domů. Tři až čtyři hodiny po ní vás ještě pálí oko. Po týdnu můžete i do bazénu,“ dodává primářka.

foto: archiv Duovize

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *