Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Devold Aksla. Tak trochu jiná mikina, proč nejde svléknout?

Sdílet

Mikinová police našich skříní nabízí hodně pestrou směsici bez absolutní hierarchie. Každý kousek, na první pohled z tak kompaktní rodiny jako by žil vlastní příběh. Tenhle kousek od Devoldu, pánská Aksla, vypadá možná nejnenápadněji, až jako by sem skoro nepatřil. Zato „pracuje“ nejpohodlněji. Vážně, to si troufám tvrdit i v segmentu, který se zdá pro tuto hodnotu být synonymem.

Materiálově se skládá z merina na vrchu a recyklovatelného polysterového Thermolitu na vnitřní části. To drží teplo i odvádí vlhkost. Merino tak činí ve formě páry na rozdíl od technických materiálů, které ji transformují až po zkapalnění. Proto i oblečení z merino vlny dokáže zůstat prodyšné a hřát i vlhké. A naopak v létě ochladí, protože přirozeně reguluje teplotu transportem vlhkosti. Ať jste v klidu, anebo se trošku hnete – o sportovním pinožení se teď nebavíme.

Především díky tomu, ale i volnějšímu tahu vlákna a tudíž tvaru (střihu by asi nebylo přesné napsat), je až nerozlučně lehoučká a pohodlná. Nikde neškrábne, nekouše, netáhne. Zapomeňte na samet! Opravdu, jakmile ji navléknete, nechcete se jí zbavit, ať je léto a ponecháte ji jako vrchní vrstvu, anebo jako zůstane druhou střední v zimě. V kombinaci s tradičním měkkoučkým bavlněným tričkem (na doma) anebo funkčním merino prádlem taky od Devoldu, třeba lehčím běžeckým Running anebo teplejším univerzálnějším Skydiver (na ven) se pocit ještě násobí.

Zde se hodí připomenout, že merino vlna ani po zapocení hodně dlouho nezavání. Na druhou stranu vyperete a proženete i sušičkou bez potíží. A bez žehlení. Takže je to jen na vás, na vaší chuti a možnostech. Za všech okolností však počítejte s jemným žmolkováním na exponovanějších místech uvnitř, ale s tím se dá žít.

Devold staví na nejtechničtějším přírodním vláknu s prestižním logem Woolmark. Čistá vlna je stoprocentně přírodní z evropských zdrojů, sami ji kontrolují od střihu ovcí přes předení příze až po tkaní a finální šití. Norské značce z Alesundu můžete věřit nejmíň z toho důvodu, že se výrobou vlněného termoprádla zabývá už od roku 1853, nejdéle ze všech, kdo se k tomuto zboží (později) dostali.

Zmínku nejen u Aksly zaslouží detaily. Tím největším je vysoký límec s kapucí. Opět sedí velice pohodlně za jakékoliv výšky (zatažení zipu). Sama kapuce pak v případě použití přisedne asi nejtěsněji z celé mikiny. Ve volnějším stavu však netvoří pevný tvar, ale potřebuje trochu porovnat, abyste k něčemu vypadali. To však odráží filozofii Devoldu a prioritní důraz na funkci, na horské boudě vás jistě nikdo nebude peskovat za nevystajlovanou. Rukávy mají dvojité manžety proti mechanickému oděru, pod bradou najdete chránič proti zipu. Ty však – vedle hlavního i na dvou kapsách – drandí velmi jemně s „jezdcem“ na lanku s malým logem značky.

Hodnocení na závěr? Hodně vybraný a výjimečný kousek.

Pořídíte v obchodech Norské módy anebo na www.norskamoda.cz

Foto: Michal Beránek

O celé letošní koekci jsme psali zde.

Už jsme testovali i prádlo Devold Running.

mikina Devold Aksla

materiál: vnější Thermolite 100%, vnitřní merino 80%, polyamid 20%

barvy: modrá, bleděmodrá

váha: 352 g

cena: 3 099 Kč

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *