Klikněte pro hledání

Kola

Hurá na kole na Vrchařskou korunu (nejen) pražskou

Sdílet

Hlavně motivačka, pak poznávačka, ale i trochu závodíček. Tak stojí výzva pod názvem Vrchařská koruna, která se z Valašska rozšířila do (loni) 27 regionů a vyslyšelo ji 1378 cyklistů. O půlnoci na Velký pátek startuje ta letošní pražská.

Jistě jste si všimli, že nejsme příznivci virtuálů, které jsou jen chabou náhražkou živých ne/závodních akcí. Ale nejen za současné situace se zdá Vrchařská koruna velmi zajímavým „projektem“. A to neříkám proto, že jeden z cílů – nejmenší rozhledna v Praze – mi stojí hned za domem. Ostatně, víte kdo to je?

Nemusíte googlit, prozradím: na bývalé skládce, nyní ve zkultivovaném parčíku na pomezí území Dolních Počernic, Hostavic a Černého Mostu, na břehu vodní plochy V pískovně, která dokáže v mlhavém počasí vytvořit ponuře dystopické kulisy a tvoří domov unikátní ptačí rezervaci na území metropole.

Ale ať neopustíme hlavní ideu: Spočívá v návštěvě 20 vrcholů v Praze a okolí v libovolném pořadí na kole. Jako důkaz k (samo)zanesení do výsledkové listiny postačí selfíčko. Je potřeba to zvládnout od 2. dubna do 30. listopadu. A pokud chcete, můžete i závodit, jak rychle to stihnete. Jen upozorňuji, že poslední tři roky to vítěz Karel Fišer zmáknul vždy na jeden zátah, mezi 400-500 km… obvykle za den a něco. 2020 (už v době koro-uzávěry!) přesně: 541 km, 47 hodin (mezi vrcholy 450 km za 41 hodin), 8 800 metrů převýšení.

Ale na druhou stranu pořadatelé nesestavují pořadí, jen udělují pamětní předměty pro „držitele koruny číslo xx“ (samozřejmě v pořadí, v jakém kompletní sestavy dosáhli). Navíc – za současné situace, kdy se nesmí opouštět území okresu, kde žijete, by některé profese, nebo rebelové, byli zvýhodněni proti ostatním. Takže číslo tentokrát není důležité. „Vezměte to raději postupně,“ vyzývá i hlavní organizátor Ondřej Machů. Letošní VrKoPa leží na území osmi okresů, z toho jen pět cílů najdete přímo v hlavním městě.

Zde jen na ochutnávku a pro představu rychlý seznam: Úholičské srdce lásky, Čihadlo, Pěnčina, Tuchlovice, Lipanská mohyla, Velká Buková, Kožová hora, Kaplička. Holý vrch, letiště Ruzyně, Keltské oppidum Stradonice, Kamenný stůl Bel, Lom Homolák, kostel svatého Jana Nepomuckého, geometrický střed Čech, Kamínek, rozhledna Kostelní Hlavno, vyhlídka Prosecké skály, Medník, nejmenší pražská rozhledna. Znáte všechny? Pak můžete aspirovat na průvodcovské zkoušky. Na to, zda jste všechny navštívili, se neptám. Nevěřil bych… Ale změnit to lze jenom přes velikonoce, že?

Vrchařskou korunu stvořil v roce 2013 Adam Hloch na Valašsku. A v tomto rázovitém regionu se těší také dosud největší popularitě, každoročně za ní vyrážejí stovky uchazečů, má už téměř profesionální zázemí. Postupně se rozrostla do dalších českých i slovenských okresů a regionů. Velký ohlas budí třeba nadšenec Rado Tilandy na slovenském Trenčiansku. A rekordman Stanislav Koubík z Pacova loni nasbíral korun čtrnáct – to znamená, že navštívil 20 vrcholných cílů ve 14 regionech. Chcete větší důkaz píle, zaujetí a vytrvalosti, resp. síly myšlenky a motivačního magnetu?

Do Prahy a okolí pronikla v roce 2016. „Já jsem taky z Valašska, ale už víc než deset let žiju v Praze. Zaslechl jsem o koruně, znám i Adama, oba jsme učitelé, byla to inspirace,“ vzpomíná pražský „impresário“ Ondřej Machů. „Já jsem sice víc fotbalista a volejbalista, ale zranění kolene mě zrovna v té době poslalo víc ke kolu, a tak se nám to protnulo.“

V mapě si našel vrcholy a cíle, poctivě je objel a připravil na další rok. Napoprvé zaujal třináct cyklistů, z nichž se mu vytvořilo zdravé jádro budoucích spolupracovníků. Společně tak rok co rok hledají nová návštěvy hodná místa. Vytvoří si předvýběr a pak zapáleně debatují. „Tady v Praze a okolí do 50 kilometrů to nemusí být jen vrcholy, ale spíš lokálně významné body,“ vysvětluje. Letos mají osmnáct nových a dva oživí z prvního ročníku.

„Hlavní je podle mě prvek motivace,“ uvažuje. „Dáte si první výlet na tři čtyři vrcholy, za nějaký čas další a pak už vám to vrtá v hlavě: To přece dokončím a sesbírám! Pak se nám líbí ta poznávací hodnota. Všechny cíle předem projedeme, nebo aspoň objevíme pěšky. Nechceme, aby to bylo celé hardcore, ale mohla tam dojet i celá rodina,“ dodává Machů, který se označuje za cyklistu – pohodáře. Je hlavním organizátorem, stará se o webovky, ročenku, diplomy, spravuje účet i kupuje. Zato jeho nejbližší parťák Karel Fišer, ano vítěz, je „šílený cyklista“ 33 let, účastník nonstop jízd, absolvent předloňské Lví stopu apod.

Důležitou součástí Koruny tvoří i pospolité sdílení zážitků, ať už formou psanou a focenou na sociálních sítích či v denících, anebo mluvenou při osobních setkáních. Peloton se skládá z hodně interesantních typů. Třeba loni získali pražskou korunu Hana Jetelová a Ivo Pohořelský, společně jezdili na tandemovém kole, protože dáma téměř nevidí.

Zajímavým prvkem je i cestovatelská inspirace. Pojedete třeba na pár dní na dovolenou přes půl země. Tak proč si z tamního kraje nepřivézt i cyklistickou korunu? Už se tvoří aplikace pro mobily, „projekt“ vyhlíží dlouhodobější perspektivu. „Ale nechceme z toho dělat žádnou žádný marketinkovou show. Spíš objevujeme opravdovost regionu a těch lidí, kteří za tím stojí a dávají svého ducha a srdce,“ argumentuje přesvědčivě Ondřej Machů. Ale ambice ho neopouštějí, do své pražské koruny – potenciálně zasahující nejsilnější aglomeraci – by rád přilákal tolik lidí jako na rodném Valašsku. I v tom stojí jeho výzva!

Podrobnosti hledejte zde.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *