Klikněte pro hledání

Kola

Virtuální Bíteš aneb Turek a Sáblíková se stali premiérovými šampiony v e-cyklistice

Sdílet

Daniel Turek (Felbemayr/Simplon Wels) se stal historicky prvním mistrem České republiky ve virtuální cyklistice. V novém rekordu trati v aplikaci Rouvy dojel do cíle s náskokem 14 vteřin před bikerem Janem Škarnitzlem (Cyklostar/Trek/ Pirelli). Šampionkou mezi ženami je rychlobruslařka Martina Sáblíková, která s pohodlným náskokem a zcela bez ohrožení jako první projela virtuálním cílem zvlněné tratě vedoucí okolím Brna.

Turek si pochvaloval i atmosféru posledního závodu série Českého svazu cyklistiky, kdy nemusel jet na svém trenažéru sám doma, ale s ostatními finalisty na jednom místě. „Myslím, že mi pomohly i zkušenosti z předchozích závodů, hodně jsem využil jízdu v háku,“ zhodnotil svůj výkon po závodu, který absolvoval v čase 43:09. „V závěrečném kopci jsem zkusil zrychlit, Honza to vzal více tempově. Vybudoval jsem si náskok a ten jsem zkusil držet,“ dodal na adresu druhého v cíli. 

„Jsem spokojen, musím přiznat, že více mi seděl závod do kopce. V posledním stoupání za to Dan vzal a mě se nepodařilo dostat se do háku což rozhodlo,“ potvrdil Škarnitzl. Třetí skončil další silničář Jakub Otruba (Elkov/Kasper). Mezi juniory byl nejlepší Štěpán Telecký (Favorit Brno, 44:38).

Krátce po startu v Říčanech čekalo na jezdce první stoupání. Závod výborně rozjel junior Telecký, spolu s ním ve
vedoucí skupině bylo trio z Elkov/Kasper ve složení Matěj Zahálka, Petr Kelemen a Jakub Otruba, nechyběl pochopitelně
Turek, který na ergometru absolvoval ze všech nejvíce závodů, a také biker Jan Škarnitzl. Výborně si vedl junior
Telecký, který v celkové klasifikaci obsadil šestou pozici. Na okruhu v Brně zrychli Turek a tempo s ním udrželi pouze Otruba a Škarnitzl, malou ztrátu měl Petr Kelemen. Drobné technické problémy znamenaly, že čelo opustil Otruba. O vítězi se rozhodlo na čtyřkilometrovém stoupání do Veselky, kde čekal na závodníky největší kopec s 8-9 procentním stoupání. Turek se začal mírně vzdalovat,
postupně získal náskok dvě stě metrů a potom již v mírném sjezdu do cíle si pohlídal premiérový titul.

„ Před týdnem jsem se vrátil po téměř dvou měsících ze soustředění ve Španělsku, tak jsem neměl moc času ladit formu na mistrák. A tak jsem mile překvapen nejen dnešním výsledkem ale i tím, že jsem dokázal po celý závod udržet tempo s elitními závodníky, což mě velmi motivuje před skutečným závodem Brno – Velká Bíteš – Brno, který budu absolvovat v dubnu společně s reprezentačním týmem juniorů ČR,“ komentoval sůvj triumf junior Telecký.

„Na začátku jsem to trochu přehnala a musela jsme se poprat s vysokou tepovkou. Musím říct, že výstup na Tourmalet (třetí závod virtuálního poháru, pozn. aut.) byl pro mě jednoduší,“ řekla pár minut po dojetí (v čase 51:08) česká olympionička. „Musím říct, že mě to hrozně baví, je to náročné a tepovka moc neklesá během celé trati a to je pro mě jako rychlobruslaře dobře,“ dodala. Přitom ve sjezdu jí nešlo přehodit na nejtěžší převod a trošku se „umotávala“. Na jízdu na trenažeru je ze však svého tréninku zvyklá a nevyloučila tak účast v dalších virtuálních závodech a vyjížďkách. Druhá skončila tři minuty za ní Jarmila Machačová (Dukla Praha).

Závod se jel zčásti na trati jarní klasiky Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš, závodníci na trenažerech absolvovali trasu dlouhou 30,5 km. Dohromady 17 z nich závodilo v rámci mistrovství ČR na jednom místě, v prostředí autosalonu Auto Opat v Nupakách u Prahy a to za přísných hygienických podmínek. Všichni jeli na zkalibrovaných trenažérech, které byly nastaveny přesně podle jejich hmotnosti tak, aby výsledek byl zcela objektivní. Všichni v obložení obrovských větráků tak tentokrát mohli porovnávat své výkony nejen v aplikaci na obrazovkách, ale byli i v přímém kontaktu.  Počet účastníků virtuálního závodu byl 349 a zapojili se do něj cyklisti nejen z České republiky, ale i nadšenci z celého světa, např. z USA, Kanady, Brazílie, Německa, Velké Británie, Nepálu nebo Peru.

Záznam závodu i s komentářem reprezentačního trenéra silničářů Tomáše Konečného je možné vidět zde.  

Kompletní výsledky najdete zde.

foto: Rouvy

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *