Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Rakousko zavírá ledovce. Co bude dál?

Sdílet

Ta nálož fotografií z prosluněných a zasněžených slunečních plání a kopců tohoto víkendu nestačila. Rakousko od dnešní půlnoci (z úterý na středu) zavírá vinou koronavirové krize až do 30. listopadu svoje hory. Nabízíme vám přesný popis omezení v Tyrolsku, jejichž pět ledovců už otevřelo svoje zimní brány… a pak pár informací, na co se tam, věřme, že už v prosinci, můžete těšit.

Ubytování: Ubytovací zařízení mohou být využita pouze ve výjimečných případech, především pro pracovní účely. Hosté, kteří jsou v době, kdy nařízení vstupují v platnost, již ubytováni, mohou zůstat do konce plánovaného pobytu (uff…).

Veřejná doprava: Lanovky a vleky nemohou být používány k rekreačním účelům. To se v současnosti týká lyžařských středisek na pěti tyrolských ledovcích – Kaunertal, Pitztal, Sölden, Hintertux a Stubai a ve ski areálu v Kitzbühelu. Využití lanovek pro profesionální sport je povoleno.

Akce: Všechny akce jsou zakázány. Výjimky tvoří profesionální sportovní akce s profesionálními sportovci bez diváků.

Sporty: Individuální a outdoorové rekreační sporty jsou povoleny. Kontaktní sporty jsou zakázány. Zařízení pro indoor sporty budou uzavřena.

Volnočasové aktivity: Zařízení pro volnočasové a kulturní aktivity budou uzavřena s výjimkou knihoven.

Gastronomie: Stravovací zařízení mohou nabízet pouze jídlo s sebou přes výdejní okénka v době od 6 do 20 hodin. Konzumace přímo ve stravovacím zařízení není povolena. Výjimky: poskytovatelé ubytování mohou podávat jídlo svým hostům. Služby dodávky jídla fungují non-stop.

Služby a obchody: Všechny obchody zůstávají otevřeny (jeden zákazník na 10 m²). Všechny služby, včetně těch, kde nelze dodržovat vzdálenost 1 metr (například kadeřnictví, masáže, apod.), zůstávají v provozu.

Kompletní přehled aktuálních bezpečnostních opatření v souvislosti s covidem-19 najdete zde.

Sezonu už na 5 Tiroler Gletscher, na pěti tyrolských ledovcích, zahájili. Skipas White5 pro všech pět ledovců na deset dní stojí nyní 478 eur a platí až do 15. května 2021.

Nejblíž Česku a nejdelší sněhovou nabídku, totiž permanentní, celoroční, poskytuje Hintertux. Každoroční open párty se tedy jeví jaksi formální, nevadí, přesto stojí za to. Letos ji už první čtyři dny měsíce října okusili snowboardisté, o dva týdny později tu proběhly populární zillertallské Välley Rälley ve slopestylu. Takže nynější období nečekaného klidu berme jako nabírání sil na zimu. Jistě bude dobrá, jako vždycky.

Sölden s Rettenbachským ledovcem už se také ukázal při tradičním startu světového poháru, jedním z nejtěžších obřáků v jeho programu, kde se letos blýskla i Ester Ledecká. Pro nás, „běžné“ lyžaře nabídne spíš lákadlo Big3 Rallye, možnost sjet si tři třítisícové vrcholy – Schwarze Schneid (3340 m), Tiefenbachkogl (3250) a Gaislachkogl (3058) během jednoho dne – což obsahuje 50 sjetých kilometrů a více než 5200 výškových metrů, to je slušná porce. Za ní si zasloužíte ňamku v bondovské restauraci Ice Q, která si „zahrála“ ve filmu Spectre. Na Gaislachkoglu je k vidění celoroční expozice 007 Elements, tak vzhůru!

Nejrozlehlejší a nejpestřejší Stubai nedaleko Innsbrucku je ideálním místem pro všerodinné lyžování. Děti se sem těší na Big family ski camp s šest metrů vysokým dřevěným mamutem. Děti do deseti let tu lyžují zdarma, to je další velký bonus. Zóna zvaná Powder Department poskytuje třináct značených tras pro skialpy a freeride, které lze sledovat na GPS. A snowpark Stubai Zoo láká snowboardisty i freeridery. Na horní stanici lanovky Eisgrat vede do hlubin ledovce 200 metrů dlouhá jeskyně. Přímo tady a v okolí můžete na jeden zdejší skipas lyžovat ve 12 resortech, koupat se ve třech aquaparcích a získat slevu na dalších 22 atrakcí. Nejvýš položená restaurace Schaufelspitz slaví ve dnech 14. až 16. ledna desáté jubilem. Doufáme, že i „normálním provozem“ při večerech Dine and Wine.

Pitztal nad Imstem připravil první skialpový park této spolkové země, který nabízí tři trasy v zabezpečené oblasti bez nebezpečí lavin. O začátečníky se tu postarají horští vůdci. A nevynechatelnou atrakcí je Café 3440, správně přesně v této nadmořské výšce vás očekává kavárna s panoramatickou terasou a výhledem na Wildspitze a dalších padesát třítisícovek. Každý pátek a sobotu se tu, jistě kromě aktuální uzávěry, podává „nejvyšší“ snídaně Tyrolska.

Nejvzdálenější a davy nedotčený Kaunertal nabízí v nadmořské výšce okolo 3000 metrů nádhernou přírodu a pověstný téměř dvoukilometrový snowpark, vyhlášený nejen ve freeeridové komunitě. Jezdí se už od 26. září, otvírací víkend zde proběhl již od 9. do 11. října, všechno šlape včetně nových a rozsáhlejších překážek, jib line má téměř osm set metrů. Na lanovku Falginjochbahn až do 3113 metrů navazují nové sjezdovky a od loňska i nejstrmější svah Rakouska – Black Ibex se sklonem 87,85%. Areál se pyšní také udržitelným využitím energií.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *