Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Vznikla Unie horských povolání, chce zlepšit bezpečnost na horách a kvalitu cestovního ruchu

Sdílet

Organizace sdružující jednotlivé horské profese založily Unii horských povolání, která má za cíl zvýšení bezpečnosti na českých horách a zlepšení kvality služeb v oblasti horského cestovního ruchu. To je před zimou dobrá zpráva.

Unie bude koordinovat užší spolupráci mezi organizacemi a nově hájit zájmy svých členů i v jednáních se státní správou a samosprávami. Zakládajícími členy Unie horských povolání jsou Horská služba ČR, Asociace lanové dopravy, Česká asociace horských vůdců, Český spolek horských průvodců a profesní svaz Eduski ČR, zahrnující akreditovaná vzdělávací zařízení, lyžařské školy a instruktory lyžování a snowboardingu.

„Cílem Unie je sdružení organizací, která reprezentují horská povolání, v jeden zastřešující celek, který bude zastupovat, prosazovat a chránit jejich zájmy a efektivněji jednat se státní správou, a současně vytvoří prostor pro užší spolupráci mezi nimi,“ komentuje založení Unie její předseda Ladislav J. Janků, odpovědný rovněž za oblast činnosti instruktorů lyžování a lyžařských škol.

„V rámci unie se aktivně věnujeme úpravě legislativních podmínek pro výkon jednotlivých povolání s ohledem na zvýšení bezpečnosti v horském terénu,“ dodává Michal Lollok, místopředseda Unie za oblast horských průvodců.

„Chceme dlouhodobě zvyšovat bezpečnost na českých horách a zvyšovat úroveň vzdělávání pro pracovníky v horském cestovním ruchu. Vzájemnou spoluprací klíčových subjektů bychom chtěli dosáhnout jednotného vzdělávacího systému pro jednotlivé, zejména odborné profese, dále pak vytvoření jasných legislativních pravidel a mechanismů zaručující bezpečný pobyt na horách jak návštěvníkům, tak i zaměstnancům v příslušných službách,“ říká Jakub Juračka, místopředseda Unie odpovědný za provozovatele lanové dopravy.

„Je třeba zvýšit důvěru veřejnosti v horské profese v terénu, kde může být ohroženo zdraví i životy klientů, k tomu považujeme za nezbytné definovat a harmonizovat příslušné kvalifikace a nastavit úroveň vzdělání tak, aby odpovídala zavedeným mezinárodním standardům“, komentuje snahy Josef Šimůnek, předseda České asociace horských vůdců, horolezec a majitel cestovní kanceláře Himalaya.

„Horská služba vstoupila do tohoto projektu v souladu s vládním prohlášením. Očekávám, že dojde ke zvýšení bezpečnosti a pohybu lidí na horách a začne se více dbát i na prevenci a lidé začnou více vnímat nebezpeční hor. Obdobně jako kolegové očekávám také jednotný přístup k metodice a vzdělávání,“ doplnil Patrik Jakl, ředitel Horské služby.

Díky akcentu na zvyšování kvality služeb v horském cestovním ruchu s důrazem na bezpečnost horského prostředí byla Unie přijata mezi členy Fóra cestovního ruchu, sdružující již 15 významných profesních asociací a svazů, zastupujících 7 500 subjektů a 180 000 pracovních míst, s cílem spolupráce uvnitř odvětví cestovního ruchu.

„Cestovní ruch tvoří každodenní prací malí a střední podnikatelé, kteří odvádějí daně. Cestování se teď změnilo. Budeme cestovat méně a na mnohem kratší vzdálenosti, dokud se zase nerozsvítí zelený semafor. Proto jsem rád, že bude Unie dbát o bezpečnost na našich horách a jsem rád, že je členem našeho Fóra,“ připil na její zrod Viliam Sivek, prezident Fóra cestovního ruchu ČR. Druhým kmotrem se stal Aleš Valenta, olympijský vítěz v akrobatickém lyžování ze Salt Lake City 2002. „Teď už mi tu ke spokojenosti chybí jen sníh,“ usmál se.

Více informací najdete na www.horska-unie.cz

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *