Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Jak Francouz Serrieres vítězstvím na české Xteře porazil covid-19

Sdílet

Jen 22 dní poté, co onemocněl mýtickou virózou covid-19, obhájil Artur Serrieres v Prachaticích vítězství v Xterra Czech, vrcholném podniku letošní sezony terénního triatlonu bez mistrovství světa. A už roky mezinárodně nejvýznamnějšího triatlonu v zemi, byť stále zcela soukromého – na rozdíl od jiných bez státních dotací… Víkendová atmosféra v Podšumaví opět zvonila.

Nejstarší evropská Xterra – narodila se v roce 2002 na Hluboké a po dvouleté pauze jí tedy bylo „sweet 17“, začala už v pátek short trackem. Zkráceným atraktivním závodem pro top 25 mužů + 20 žen, znovu českým vynálezem. Tentokrát prologem programu a také v přímém televizním přenosu. Jelo se 2×0,2 km plavání – 5×1,8 km na horském kole a 3×1,1 km běhu, vše v lesích okolo Křišťanovic a jejich nejvýš položeného rybníka v zemi. Víte, že v něm navzdory tomu a rašelinně bronzové vodě žijí tvorové podobní medúzám? Jmenují se bachnatky americké…

„To je budoucnost Xterry,“ pochvaloval si nadšeně obvykle introvert Nicolas Lebrun, bývalý francouzský šampion, nyní ředitel evropské túry. A už tady se bez ohledu na vzdálenosti ukázali favorité. Vyhráli Serrieres a Laura Philipp, německá hvězda, čtvrtá žena loňského Ironmana na Havaji, královna 14 světových Halfironmanů. Lukáš Kočař namlsal očekávání druhým místem jen s jedenáctivteřinovou ztrátou, Helena Karásková se prala s tratí kola a skončila šestá.

O den později už vypukla za maximálního možného evropského obsazení náročnější a bolavější bitva, nejen o prize-money 30 000 eur. Copak 1,5 km plavání v odhadem 17stupňové vodě, to se v neoprenech (i bez nich) dalo. Trať pro horské kolo, 33 km směrem po středověké Zlaté stezce dolů do města, už je světově proslulá, však u jejích prvních trailů stála i zdejší rodačka Kateřina Hanušová-Nash. A dva 5,25 km okruhy s krpály na závěr už vyděsily mnohé borce. „Chodil jsem je,“ přiznal i teď Lukáš Kočař, který se i před očima otce Tomáše prvfní hvězdy českého triatlonu, představil v perfektní fazoně. Jenže šest, resp. sedm dní po čtyřhodinovém triumfu v Pilmanovi, českém mistrovství na středních tratích, se mu zkrátka kompletní potenciál nezregeneroval. Ale nepředbíhejme.

Nejrychleji vyplaval Francouz Chané, Kočař se držel na dosah, Serrieres už měl odstup. „Dlouho jsme jeli spolu, ale v jednom sjezdu mi ucukl a pak už se jen vzdaloval,“ popisoval vývoj Kočař. „Viděl jsem je, ale nemohl dojet. Pořád mi v hlavě svítilo: To nedáš, to nedáš,“ vyprávěl pak Serrieres. Jenže v běhu, podobně jako loni neúprosně, až sebezničujícím způsobem, zaútočil a dotáhl se do čela. Kočař v posledním kilometru ztratil stupně vítězů s Belgičanem Sébastienem Carabinem – ten ovšem nejel ani páteční short track. „Už mi chyběly síly, mrzí mě to i kvůli divákům. Ale aspoň jsem dojel a nic se mi nestalo,“ připomenul Kočař zdejší eskapády v uplynulých třech letech. To Karel Dušek, sedmý z mistrovství světa na Maui, skončil v nemocnici. Nic naplat, že odjel short track jen v klidu, riziko vlhkých kořenů a náročné trati ho dostihlo. Naštěstí se vrátil vpodvečer zpět…

„Loni jsem měl životní formu, to se nedá srovnávat. Vůbec tomu nemůžu věřit, ještě před dvěma týdny jsem ležel a bylo mi opravdu špatně,“ jen obtížně vydechoval v cíli drobný chlapec Serrieres, který strávil na trati 2:33 hodiny. „A před pár měsíci, kdo by si pomyslel, že pojedeme takový závod. Díky pořadatelům,“ dodal. Ano, v letošní evropské sérii přežily jen menší závody na Maltě a v Řecku, možná bude ještě short track v Itálii.

Jeho vítězství v závodě i nad nemocí jako by vypovídalo nejen o jeho nezdolné síle, ale i relativitě závažného nebezpečí pro běžnou, natož zdravou a sportující populaci… Přesto v cíli všichni nasadili roušky, stejně jako večer při slavnostním vyhlášení výsledků na pódiu půvabného renesančního náměstí.

Mezi ženami vládla už od plavání Laura Phillip. „Tam to bylo trochu tvrdé, musela jsem rozdat pár ran,“ usmívala se. Ale ona už byla před třemi lety třetí na světovém šampionátu v Xteře. Ale pak se tahle nesmírně pohledná dáma, absolventka waldorfských škol, dala na Ironmana. A hned napoprvé zajela v Barceloně čas 8:34, tak rychle to na „první pokus“ nikdo nedokázal… Mimochodem, nejí maso a má vylezeno 9+ na skále…

Jelo se pak už jen o zbylé pořadí. Tak nějak všichni věřili a přáli Heleně Karáskové, která zde ohlásila (poněkolikáté) konec vrcholné kariéry. Nakonec se ale na výš než čtvrté místo nedotáhla. „Nejsem spokojená, ale aspoň jsem zajela všechny disciplíny vyrovnaně,“ krčila rameny. „Teď se chci víc věnovat bikům, jezdit i z kopce, něco se zase naučit,“ řekla 40letá dáma. Před ní skončila maličká Sandra Mairhofer a třetí její italská krajanka Marta Menditto. Obhájkyně loňského prvenství, Morgane Riou, zaměstnankyně generálního ředitelství vyzbrojování v Paříži a doktorka neurobiologie, tedy hodně nebezpečná žena, dojela až pátá.

V age-group slavili i další Češi v čele s loňskou mistryní světa a bikerkou Janou Pichlíkovou (celkově 12.), která jela s bolestivě naraženými žebry, nebo Štěpánkou Bisovou (10.) či Janou Brantlovou (16.). Jen odměna v podobě startovního místa na havajském mistrovství světa nese vročení 2021. Potvrdit je však nutno už do dvou týdnů, jinak se nabízí dalším uchazečům v pořadí…

Už tradiční představení štafet vyhráli stejně jako loni Kalokagathia aliance dvojčat Svobodových. Po druhém místu minulý víkend v Gigathlonu je na běhu posílil i David olympijský vítěz z Londýna v pětiboji. Plaval stejně jeho bratr Tomáš (ale se zraněnou nohou nemohl ani doběhnout do depa), na kole jel Karel Zadák – ještě loni tady sedmý na kompletní trati, štafetu jel všestranný biker Marek Rauchfuss. Hostující člen místní štafety Šutri – Jakub Kočař – pak držel rodinný prapor i ve večerní prachatické dojezdné.

Ale přesto se na druhý den v poledne, po velmi nadšeném pásmu dětských závodů, statečně postavil na start doplňkového běžeckého trailu. Zvládl desítku, která dostala otce zakladatele Michala Pilouška seniora s podvrtnutým kotníkem, mnozí další pětku a sedmička statečných i se skvělými jihočeskými běžci Janem Bláhou nebo Jirkou Csirikem (vyhrál za 1:26) i celý půlmaraton. To vše na počest Herbiho Procházky, člena pořadatelské party, který v roce 2018 padl ve válce v Afghánistánu zrovna v čase mistrovství světa Xterry na Maui…

Nejen vy, kdož jste dočetli až sem, musíte uznat bohatství xteráckého festivalu. Letos patrně definitivně v depu přezbrojili generace. To, že v čele organizace stojí Michal Piloušek junior, už jaksi vyplynulo. Ale poprvé v historii Xterra Czech chyběl na startu Jan Kubíček, z veteránů prvního hlubockého podniku vydržel (snad) jen Jirka Fulka, který už (snad) desátý rok v cíli opakuje, že je rád, že přežil. Tak zase za rok, vypadá to termínově na půlku června.

Kompletní výsledky na www.sportsoft.cz

Foto: Václav Pancer

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

1 Komentář

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *