Klikněte pro hledání

Běhy Kola

Terénní triatlon Xterra bojuje o život, nejsilněji dýchá v Prachaticích

Sdílet

Světová série terénních triatlonů Xterra bojuje o přežití. Zdá se, že nejsilněji dýchá díky českým pořadatelům nejstaršího evropského závodu. Michal Piloušek junior, duše prachatického podniku a nápaditý inovátor zavedených konceptů, neztrácí naději.

Co dělá Xterra v tomhle divném roce?

Dá se říct, že Xterra bojuje o přežití, asi stejně jako všechny další akce. Nejhorší je pravděpodobně ta nejistota, firmy nechtějí investovat do eventů ve sportu ani showbyznyse, protože nevědí, kdy a zda vůbec se dá svět okolo nás zpátky do normálu. Bohužel mám pocit, že ani příští sezona nebude úplně klasická. V myšlení i relativně normálních a rozumných lidí zůstanou obavy a určitá zadrženost ke všemu s potenciálním nebezpečím ještě asi dost dlouho.

Xterra Czech se přesunula z červencového termínu relativně brzy na podzim a všichni věříme, že bude.

Ano, už v dubnu jsme rozhodli o přesunu na 3. – 6. září. V tu dobu se to zdálo jako bezpečné datum, ostatně posouvala se tam i celá řada dalších závodů. Ty ale byly později z různých důvodu zrušeny, ať už třeba mistrovství světa ITU v Almére nebo půlmaraton v Praze, a tak jsme zůstali jedním z posledních Mohykánů, kteří doufají, že se vše nakonec podaří uspořádat. Náš závod je momentálně největším terénním triatlonem na zeměkouli tohoto roku. Raději bych si ale tenhle primát připsal prací než tím, že zbytek odpadnul.

Jak vypadá počet přihlášených ve chvíli, kdy se hlavně cestovní pravidla neustále mění?

Zájem je obrovský včetně těch největších hvězd, ale spousta závodníků čeká do poslední chvíle s přihláškou, aby bylo stoprocentně jisté, že k nám budou moci přijet. Umožnili jsme proto logicky přihlášky až do posledního momentu. Musím poděkovat všem našim partnerům, že i přes své vlastní trable podporují triatlon a snaží se najít cestu jak pomoci. Nemusím ale asi zmiňovat, že celkové plnění ze strany sponzorů je o cirka čtyři pětiny menší než dle dohod před krizí.

Ostatní včetně mistrovství světa na Maui tedy raději rezignovali, neuvažovali jste tedy o vyhlášení aspoň třeba mistrovství Evropy?

Měli jsme zájem, ale bohužel cena za licenci byla pro nás v letošním roce příliš vysoká. Máš pravdu, letos neproběhlo nic, zrušila se i Francie, která se měla konat týden před námi, zůstala už jen Malta a Řecko po nás. Pořadatelům odešli sponzoři, ale na druhou stranu světová Xterra odpustila licenční poplatky, takže vlastně nikdo o nic nepřišel. Kromě závodů…

Naopak prachatický program narostl a po loňském úspěchu v něm nesmí chybět nový formát ShortTracku.

ShortTrack je podle mě budoucností Xterry. Tenhle formát jsme vymýšleli jako televizní, chtěli jsme tím dostat terénní triatlon do masmédií. Podle zkušeností jiných sportů nám bylo jasné, že musíme závod výrazně zkrátit pod pětačtyřicet minut a udělat ho akčnejší. ShortTrack jede jen pětadvacet závodníků, trasu tvoří krátké technické okruhy podobné závodům cross country horských kol a díky tomu mohou diváci přehledně vidět souboje nejlepších závodníků. Letošní finále bude v pátek 4. září přenášet živě Česká televize a stream poběží i na dalších on-line platformách. Počítáme s tím, že během dvou až tří let bude ShortTrack stejně významný jako hlavní závod, pracujeme na jeho začlenění i do ostatních vrcholných podniků.

Pilně jste oživovali i domácí město, že?

Snažili jsme se čas v době korony trávit smysluplně. Na okraji Prachatic jsme postavili bike park bezplatně přístupný veřejnosti. Napadlo nás oživit původní místní běh do vrchu na Libín, který se nakonec konal začátkem července, no a nyní, jak píšeš, stavíme traily. Jde vlastně o trasu pro ShortTrack, ale díky podpoře obce Záblatí bude část trasy, asi kilometrová, celoročně otevřena jako singletrek. Tohle všechno se dá dělat jen díky dobrovolníkům, kteří nám pomáhají, seč jim síly stačí. Moc děkujeme!

Xterra nejvíc z tuzemských triatlonů dbá i na image. Loni jste zapojili Jaromíra Švejdíka, kreslíře komiksů a zpěváka kapely Priessnitz, co chystáte letos?

Máme dvě edice oblečení, klasickou jednoduchou kolekci s logem Xterra a trikolórou a pak taky punkovou edici All Triathletes are not Beautiful. Je to parafráze na Runczech slogan, ale vůbec nejde o nějakou negaci. Naopak kolegy obdivujeme. Jen nám přišlo pro naši komunitu charakteristické, že se ráda odlišuje, tráví čas v přírodě a často vystupuje z takzvaného mainstreamu. Bohužel letos nemůžeme riskovat a vyrábět tuny věcí na sklad, takže část kolekce je jen na objednávku.

Pokračuje i domácí série Xterra Czech tour.

Je zároveň oficiálním českým pohárem, který pořádáme ve spolupráci s ČTA. Letos máme na programu šest závodů včetně Prachatic. Ke klasickým destinacím jako jsou Prachatice, Most s Krušnomanem Tomášem Langhammerem nebo HusMuž v Křišťanovicích, letos přibyly tři nové závody: Šindelová a místní Šindel Cup, Miladatlon v Ústí nad Labem a Dachsman v Kunraticích u Cvikova. Zatím máme za sebou Dachsmana, který se moc povedl. Doufáme, že všechny závody letos proběhnou a budeme moci po posledním HusMuži 17. října pozvat závodníky na dopitnou k nám do Prachatic.

Říjnové finále na Havaji tak poprvé v historii vůbec nebude. Nedalo se jinak?

Asi ne. Také Ironman nakonec závod neudělá, jelikož v USA pravděpodobně bude krize delší než u nás. Problém by byl i s tím, jak nakvalifikovat závodníky, nebylo by to asi úplně fér, takže si myslím, že nakonec tohle řešení bylo správné. Celá americká série Xterry, která už je menší než v minulosti, byla taky zrušená.

Naskočila aspoň Virtual Rally.

To je projekt americké Xterra kanceláře. U nich vládne výrazně jiná situace a prostě musejí něco vymýšlet, aby marketingově neumřeli. Jde ale spíš o symboliku a náhražku než o něco zásadního. Vlastně ani nejde o závody, ale o komunitní charitativní projekt, kdy se najeté kilometry sčítají a ve výsledku poté pomáhají potřebným.

Situace vypadá nepředvídatelně, co bude s Xterrou za rok?

To bych taky rád věděl… Ale říká se, že co tě nezabije, to tě posílí, tak tomu budu věřit a stejně jako všichni ostatní se budu těšit na lepší zítřky. Podle toho, co sleduju, současní noví majitelé chtějí vytrvat. Hodně pracují, připravují a ladí věci do budoucna – ShortTrack, chtějí jít více i do horských běhů, připravit přehlednější světový pohár s méně závody.

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *