Klikněte pro hledání

Kola

Wahoo Elemnt Roam. Cyklokomputer jako kompletní hračka

Sdílet

Cyklokomputerů je na trhu nepřeberné množství. Mnohé z nich disponují i pokročilými funkcemi a technologiemi, například určováním polohy podle satelitů. Jenže kompletní paletu funkcí od údajů o rychlosti, ujeté vzdálenosti, nastoupaných metrech až po digitální mapy a navigaci jich v sobě kombinuje jen málo.

Donedávna byl hegemonem trhu s podobnými přístroji americký gigant Garmin. Jenže časy se mění a konkurence nespí. Není tomu tak dlouho, co se objevila atlantská firma Wahoo. Její cyklokomputery se pyšní jednoduchým designem, rozumnou cenou a pokročilou výbavou. Vyzkoušeli jsme jejich letošní novinku Wahoo Elemnt Roam.

Kromě toho, že komputery Wahoo nabídnou všechny funkce, které cyklista při svých vyjížďkách potřebuje, klade výrobce důraz i na bezproblémové propojení s internetovými aplikacemi a jednoduchost nastavení. O tom jsme se přesvědčili hned na začátku.

Do mobilu si nainstalujete aplikaci Elemnt, zapnete Roam, naskenujete QR kód na displeji a zařízení se bleskově spáruje. Pak už jen jednoduše nastavujete vše potřebné v přehledné aplikaci a zařízení si stáhne nejnovější aktualizace. Na tom by nebylo nic až tak překvapivého, jenže ta rychlost a vyladěnost, s jakou komunikace probíhá, je až nevídaná.

U konkurenčních zařízení bývá komunikace přes bluetooth kolikrát kostrbatá, zdaleka ne všechny verze Androidu s přístroji „mluví“ bez zaváhání nebo pádů aplikací. Wahoo ale na komunikaci odvedlo opravdu kus práce a data si běhají ladně někde v pozadí, aniž by bikera obtěžovala a rozčilovala.

Na displeji má jezdec přehled o všech základních datech jízdy, tedy rychlosti, času, ujeté vzdálenosti apod. Množství zobrazovaných dat lze nastavit tlačítky po pravé straně, k nejdůležitějším informacím tak může přibýt třeba aktuální sklon trasy, rychlost stoupání nebo data ze senzorů, jsou-li připojeny.

Displej samotný je sice oficiálně barevný, ovšem není to tak úplně pravda. Barvy sice zobrazovat dovede, za běžné situace je však monochromatický, barvy používá jen pro zvýraznění důležitých informací. Blížíte se k oblíbenému segmentu na Stravě? Tuto informaci displej zprostředkuje oranžově. Stejně tak zvolenou trasu na mapě zvýrazní odpovídající barvou. Toto řešení zásadním způsobem zvyšuje přehlednost a neodvádí za jízdy pozornost. Soustředit se při vysoké rychlosti v terénu na nějakou barevnou omalovánku je totiž jednak složité a jednak ne příliš bezpečné.

Do nového Roamu byly integrovány i pokročilé navigační funkce. „Get me started“ zavede bikera nejrychlejší cestou na start zvolené trasy, „Back on track“ umí navádět zpět na trasu po jejím chtěném nebo nechtěném opuštění, „Route to start“ naviguje zpět do výchozího bodu nejkratší cestou, což je užitečné třeba pro návrat k autu z důvodu deště, „Také me to“ vás dovede ke zvolenému cíli a „Retrace route“ začne navigovat zpět po stejné trase, kterou jste přijeli. Co navigace neumí, je vytvořit trasu po okruhu, ovšem tyto dovednosti Wahoo „outsourcuje“ u jiných aplikací, třeba Komoot. Stáhnete si okruh do zařízení a pak už navigovat umí.

Roam si můžete spárovat s účty na Strava, Ride with GPS, Best Bike Split, Komoot, MTV Project nebo Single Tracks. Například pro hojně používanou Stravu podporuje i živé segmenty, což znamená, že vaše oblíbené úseky trati se při synchronizaci načtou do zařízení a během průjezdu Roam ukazuje, jak si stojíte ve srovnání se svým osobním rekordem nebo s rekordem úseku.

V praxi to funguje tak, že několik set metrů před segmentem začne přístroj decentně upozorňovat, že se blížíte k jeho začátku, pár metrů před startem se divoce rozblikají červené diody a na displeji se zobrazí výmluvný pokyn „GO!“. Pak už nezbývá než usilovně šlapat a po očku sledovat, jestli držíte hubený náskok, nebo už se na rekord načítá ztráta.

V některých segmentech takové množství informací povzbudí k lepším výkonům, ovšem pokud jste při své předchozí rekordní jízdě hodně napálili start, může být velká zobrazovaná ztráta hned od začátku až demotivující. Každopádně tyto otázky si Roam neklade, zobrazuje stav věcí, tak jak jsou a lidská psychika už se s tím musí vyrovnat po svém.

Jedinou mouchou při použití byly občasné výpadky satelitního signálu v lesních úsecích. Vzhledem k tomu, že Roam přijímá signál ze satelitů GPS, Glonass, Beidou a dokonce i Galileo, je to vlastně s podivem, protože při jejich kombinaci by jich měl vždy „vidět“ dostatečné množství, aby dokázal určit polohu.

Abychom to shrnuli, Wahoo Elemnt Roam je univerzální computer s navigací pro silniční cyklisty i bikery, který kromě pokročilých navigačních funkcí a dokonale intuitivního nastavení nabídne také bezproblémové párování s telefony s Androidem a iOS a sdílení dat s platformami jako Strava, Komoot nebo Single Tracks. Důrazem na jednoduchost ve všech aspektech použití a celkovou uživatelskou přívětivost se stává pro Garmin opravdu vážným a v současnosti v podstatě jediným relevantním soupeřem. Jednoznačně palec nahoru!

Wahoo ELEMNT Roam

Cena: 9499 Kč

Barevné varianty: černá

Komunikační rozhraní: Wi-Fi, ANT+, USB, Bluetooth (podpora Android a iOS)

Hmotnost: 93 g

Uchycení: řídítka, představec

Výdrž baterie: až 17 h

Voděodolnost: IPX7

Rozměry (v x š x h): 89 mm, 54 mm, 17,8 mm

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *