Klikněte pro hledání

Kola

700 pokusů na jeden trik. Bike žonglér Wibmer a jeho Home Office

Sdílet

Práci doma si asi každý představuje trochu jinak. Mezi mým klobáním do klávesnice děti sledovaly na YouTube stále dokola Fabia Wibmera, rakouského biketrialistu a následovníka Dannyho MacAskilla. A ten nám všem teď předvedl pravý Home Office. „Všichni dřepíme doma,“ vysvětluje biker, jak vzniklo úžasné video s příhodným názvem, kde skáče ze střechy do bazénu, jezdí na pračce nebo trefuje kolem basketbalový koš… Když nemohl ven, vyblbnul se jistě líp než na trenažéru. Red Bull nám poskytl zajímavý rozhovor.

Jak jsi přišel k nápadu natočit tohle video?

Pomohla záludnost současné situace. Všichni dřepíme doma. Napadlo mě, jestli by nestálo za to zajezdit si uvnitř, trochu si pohrát. Nějaké nápady už jsem měl v hlavě, ale nikdy jsem je nerealizoval, protože preferuji jízdu ve městě nebo v horách. Tak jsem si sepsal pár nápadů a pokusil se o různé kombinace triků, abych viděl, jaké jsou mé možnosti. Některé triky vypadaly nezvladatelně, ale po sedmi stech pokusech to nakonec vyšlo.

Které triky to byly?

Je těžké říct, který z nich mi dal nejvíc zabrat, ale basketbalový „trick shot“ mi trval nejdéle. V něm vykopnu míč zadním kolem a trefím koš. Nevěřil jsem, že by něco takového mohlo vyjít, ale snažil jsem se znovu a znovu, až to konečně padlo. Ze sedmi set pokusů se balón jen asi třikrát nebo čtyřikrát vydal ve správné trajektorii. Předposlední pokus už byl těsný – trefil jsem koš, ale míč nepropadl do sítě. Zábavné je, že hned potom se to povedlo. Nevěřili jsme vlastním očím – přálo nám štěstí. Měl jsem ideální rychlost, míč letěl přesně tak, jak měl a padlo to tam!

Co na to sousedi?

Máme sousedy všude kolem a většina z nich je s mým ježděním v pohodě. Tentokrát jsme je zahrnuli i do samostatného videa. Vycházíme spolu dobře, jsou prostě fajn. Občas je překvapí, když mě z pohodlí vlastní zahrady vidí skákat backflip ze střechy, ale během natáčení jsme neřešili jediný problém. A to i přes to, že jsme občas byli trochu hlučnější.

Jak moc se ve videu odráží tvoje schopnost vyrábět si sám překážky?

Dřív jsem hodně stavěl – od malých ramp po obrovský bazén s pěnou. Postupně mi na to přestal zbývat čas. V posledních týdnech jsem ale začal zase. Šmrdolit se s kladivem, pilkou a šroubovákem byla nakonec neskutečná sranda.

Kde bereš optimismus a energii na nová a nová videa?

V ježdění. V mém dokumentuTo The Limit jsem se tomuto tématu hodně věnoval. Motivací je pro mě cyklistika samotná a ten pocit, když konečně zvládnu trik, o kterém jsem se domníval, že je neuskutečnitelný. Nebo když dokončím projekt, který nám trval hodně dlouho. Ten pocit je překrásný a je pro mě tou největší motivací. Samozřejmě mám také radost, když se mi povede pobavit pár lidí zábavným videem. Zejména poslední dobou, když dostávám od lidí dost zpráv s prosbou o radu, jak si v těchto dnech udržet jasnou hlavu.

Jakou zprávu bys chtěl svým fanouškům videem Home Office předat?

Myslím si, že nejdůležitější je si i ve složité situaci uchovat kreativitu a snažit se v ní najít něco pozitivního. Takhle totiž vznikají ty nejlepší věci – můžeš se soustředit na projekty, které ti dlouho unikaly a na které ti nezbýval čas, přeměnit své sny v realitu.

Druhé neméně zábavné videjko „Making of“ najdete tady.

A kde by snad ještě neznal Fabia Wibmera? Ve 24 letech patří mezi nejlepší trialisty na světě, a hlavně dokáže svou disciplínu atraktivně ukázat fanouškům cyklistiky i úplným laikům. A svět jeho videa hltá, jeho aktuální počin „Home Office“ během dvou dnů vyvolal obrovský zájem, za dva dny tři miliony diváků!

Cesta k tomu, jak se z talentovaného mladíka stal jeden z nejkreativnějších cyklotrialistů na světě začala v roce 2009. A rozhodně nikoho nepřekvapí, že v ní má prsty globální trialová ikona Danny MacAskill. Od dvanácti let jezdil Fabio Wibmer motokros. Jenže pak mladý Rakušan skrze YouTube doslova propadl trikům ryšavého Skota a v roce 2010 si pořídil své první biketrialové kolo.

Jen další dva roky tréninku a v šestnácti byl přijat do prestižní Red Bull Wings Academy v Mnichově. Tam se také setkal se svým vzorem a v roce 2014 ho vzali jako stálého člena skupiny Drop and Roll Tour, kterou založil právě Danny MacAskill. Mezi jeho sportovní úspěchy patří dvojnásobný triumf z rakouského národního klání „Whip-Off-Contest“.

Ale v téhle disciplíně nejde o objíždění světových závodů a vyhrávání trofejí. Nejdůležitější je být kreativní a umět své nápady ukázat nadšeným divákům. A to se Fabiovi rozhodně daří, jeho YouTube patřil v roce 2018 mezi sto nejlepších sportovních kanálů na světě a v domácím Rakousku se držel dokonce v top 10. V současnosti čeká na každý jeho další kousek přes čtyři a půl milionu lidí na YouTube a více než milion a půl ho sleduje na Instagramu.

Foto: Hannes Berger/Red Bull Content Pool

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *