Klikněte pro hledání

Kola

Na kole jen doma, venku jenom s koňmi. Elitní italská bikerka Lechnerová v čase pandemie

Sdílet

Jak prožívají koronavirovou karanténu sportovci přímo v evropském epicentru, italském Mordoru? Elitní světová cyklistka, obojetná Eva Lechnerová, která jezdí výtečně na horském kole i cyklokros, nečekané období zvládá. V nejsevernější oblasti Itálie, v Jižním Tyrolsku nedaleko Bolzana, na ni naštěstí pandemie neměla tak devastující důsledky.

Přímo z konce cyklokrosové sezony přeskočila v půlce února na horské kolo. A rozjetou formu ještě dokázala prodat, když si zajela ve Španělsku menší závod u cyklistické metropole Girony a pak i dokonce vyhrála proslulý etapový závod Andalusia Bike Race.

„Když jsem odjížděla z Itálie, objevil se v Miláně první případ covid-19. A když jsem se vracela, už tam vládlo boží dopuštění. Byla jsem ráda, že jsem se vůbec dostala bezpečně domů,“ vzpomíná zkušená 34letá cyklistka na změnu životního rytmu.

Zůstala v Appianu, kde se narodila a stále žije, a snažila se reagovat na situaci. „Zpočátku jsem jako profík ještě mohla jezdit venku na kole, ale asi po týdnu se veškeré aktivity zakázaly, přestaly jsme skoro vycházet,“ říká.

A tak se snaží něco dělat doma. Cvičí stabilitu a vnitřní svalstvo, hodinu až dvě denně šlape na trenažeru s programem Zwift, kde si může simulovat wattovou zátěž a intenzity. „Dokonce i závodní tempo, je to docela zábava,“ usmívá se nad relativní novinkou, kterou hojně využívají nejen cyklisti, ale i běžci.

Jinak toho mnoho nemění. Vitamíny bere stejně jako v běžném tréninkovém režimu, jen při cestě do obchodu si bere na obličej roušku. V obvyklém nekonečném kolotoči tak aspoň mohla najít víc času na odpočinek mezi zimní a letní sezonou.

„To je pravda, volna mám najednou nějak až moc,“ krčí rameny. Příjemnou náhradní aktivitu si přece jen našla. „Mám pět koní. Každý den se musí krmit a zajistit jim trochu pohybu. Nemohu na nich na všech jezdit, ale chodím s nimi aspoň k večeru na procházku do lesa. Jako jiní se psy…“

Vydechla si, ale už se zase těší na závody. Obvykle přechází téměř plynule z cyklokrosu na horské kolo a zpět. Což na špičkové úrovni stíhá jen pár jedinců, před časem shodou okolností i její krajan Marco Aurelio Fontana, nyní třeba Jolanda Neff ze Švýcarska.

„Není to snadné, hledám si prostor na kratší přestávky, v kuse by to táhnout nešlo. Ale jsem sportovec a závodění mě nesmírně baví, dokonce se až dá říct, že ho přímo potřebuju. Jestliže se říká, že závod je nejlepší trénink, pak já jenom o něco míň trénuju bez závodění.“ Vrcholné podniky vždycky hodně prožívá a cloumá s ní nervozita, naopak ty menší závody si vychutnává o to víc.

Kdy odhaduje, že dostane znovu svoji obvyklou dávku? „Těžko říct, musíme všichni čekat. Myslím, že dřív jak v červenci to nebude,“ uvažuje (koncem dubna, kdy jsme pořídili náš rozhovor, pozn. aut.).

„Jestliže zůstanu v pohybu, dostanu se do toho zpátky brzy,“ nebojí se. „Bude stačit pár opravdových závodů, dostanu se do rytmu a forma bude postupně stoupat. Všichni jsme na stejné lodi, nedělám si s tím starosti.“

Mírnou nejistotu ji spíš přináší fungování celého týmu. Od zimy se stala čerstvou členkou italské formace Trinx Factory team. „Nevím, co to přinese. Nový tým, noví sponzoři. Jak zareagují na situaci? Doufám, že to překonáme a zvládneme a brzy se ukážeme.“

Mezinárodní cyklistická federace UCI brzy zastavila sezonu brzy a zaujala spravedlivý postoj směrem ke kvalifikacím na tokijskou olympiádu. I po jejím odložení na příští rok. „Když nejsou závody a všichni nemají rovnocenné podmínky pro trénink, nebyly by to férové Hry. Takhle je to určitě lepší,“ je přesvědčená dáma, která se chystá už na svůj čtvrtý start pod pěti kruhy (2008 Peking, 2012 Londýn a 2016 Rio).

foto: archív Evy Lechnerové

Eva Lechnerová

34 let, žije v Appianu, v Jižním Tyrolsku – nejsevernější části Itálie

zkušená italská cyklistka, jezdí horská kola (MTB cross-country) a cyklokros – MTB za italský tým Trinx (dříve mj. Pro team Colnago/Südtirol), cyklokros za belgický Creafin/Fristads

aktuálně 6. ve světovém žebříčku MTB a 13. v cyklokrosu

nejzajímavější výsledky: horské kolo XC: třikrát mistryně světa v týmové štafetě (2009, 12 a 13), bronz na mistrovství Evropy MTB (2010) a stříbro (2013 a 15), účastnice třech olympijských her; cyklokros: stříbro na mistrovství světa (2014), stříbro na mistrovství Evropy (2019), druhá v celkovém pořadí světového poháru (2016), několikanásobná mistryně Itálie na horském kole, v cyklokrosu i na silnici; celkem 58 výher

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *