Klikněte pro hledání

Cesty

Nemůžete k nám? Přijdeme za vámi. Jižní Tyrolsko teď nabízí virtuální túry

Sdílet

koliv hranice se již formálně postupně otvírají, zcela volné cestování zůstane ještě nějaký čas přece jen omezeno řadou omezení. Ale jestliže se nemůžete za svými cíly vydat sami, nechte přírodní krásy a cestovatelské pamětihodnosti přijít za vámi. Zveme vás na virtuální tour Jižním Tyrolskem. Nabízíme několik zajímavých inspirativních videoprohlídek.

Začneme v národních přírodních parcích. Dolomity jsou, jak známo, kulturní památkou UNESCO. Jejich nejkrásnější masívy můžete shlédnout ve vice variantách I na videích. Třeba dechberoucí výprava helikoptérou startuje z průsmyku Grödner Joch, pokračuje přes masív Sella/Stock masív, Sasso Piatto/Plattkofel and Sasso Lungo/Langkofel až k Sciliar-Catenaccio/Schlern-Rosengarten.

.

Na území Jižního Tyrolska najdete sedm přírodních parků (natural parks) a jeden národní Stelvio (national park). Sedm vituálních pěších túr, které se mezinárodně stale víc označují jako hiking tours, tvoří balíček, z něhož získáte základní představu, co vás pak naživo čeká.

Prohlédnout si můžete přímo panoramata věhlasného Odle/Geisler masívu, které jsou poznávacím znakem Val di Funes, dale území Vallunga/Langentalu, údolí Venosta anebo okolí Klausenu kousek za rakouskou hranicí po přejezdu Brennerského průsmyku.

Za pozornost stojí dosud neobjevený lom Bílá voda (La cava Acqua Bianca/Der Weisswasserbruch) v národním parku Stelvio. Díky stále aktivní těžební aktivitě není běžně přístupný, ani se k němu nedostanete autem. Unikátní obrázky mramorových lomů Lasa tak získáte pouze díky virtuální prohlídce s využitím moderní 360stupňové technologie a dronu. Jak se třeba rozbíjí třicetitunový blok mramoru a pak se jeho části rozvážejí k dalšímu zpracování? Záběry si vychutnáte nejlépe s běžně dostupnými VR brýlemi nebo VR brýlemi pro chytré telefony. Na telefonech i stolních počítačích funguje také zobrazení bez VR efektu.

.

A co takhle návštěva největšího jihotyrolského kaňonu Bletterbachu, který někdy před patnácti tisíci let vznikl asi na osmikilometrové délce mezi dnešními obcemi Aldein/Aldino a Radein? Erozní činnost potoka tu vytvořila řadu skalních útvarů, připomínajících lidské obličeje a proto jsou vděčnými motivy fotografií. V části rokle najdete i geopark.

Pokud byste snad chtěli nechat vice zapracovat vaši představivost na cestě do dávné minulosti a spokojili se pouze se zvukovou nahrávkou, pak doporučujeme příběh ledového muže Ötziho. Poslechnout si ho můžete v aplikaci http://www.iceman.it/de/audioguide-app/, kterou pořídíte za 1,99 eur pro Android I iOS (dětská verze je k dispozici zdarma).

Horským mužem číslo jedna v moderního věku je Reinhold Messner, který zřídil už věhlasná muzea (například v Brunecku nebo na Kronplatzu) a sám v aktuálním čase opakuje: “Když nemůžete vy k nám, přijdeme my za vámi”. Pilně denně zásobuje sociální sítě novinkami.

Zůstáváme v Bolzanu, kde sídlí Muzeum moderního a současného umění. Museoin je fyzicky zavřené, ale prohlídka je možná online s “#TeleMuseion”. Další túru poskytuje například muzeum Predoi ve Valle Aurina nebo muzeum Mansio Sebatum v Sankt Lorenzo u Brunecku.

Také Touriseum, jihotyrolské museum turismu na hradu Trauttmansdorfu u Merana, nabízí ve spolupárci se společností Spherea3D opulentní virtuální prohlídku s mnoha vizuálními efekty a perspektivami.

Jistě i u virtuálních túr vám může vyhládnout. Pak tu máme na závěr inspirace, kde si na kvalitních jihotyrolských produktech a speciálně špeku můžete pošmáknout (očima). Najdete ji zde: http://www.spherea3d.com/360video/#portfolio-module. Reálně nasytit a napojit se už ale pak musíte opravdu sami.

Virtuální prohlídky: Hory, parky, treky

https://nature-parks.provinz.bz.it/virtual-tour-nature-park-visitor-centers.asp

https://nature-parks.provinz.bz.it/virtual-tour-nature-park-hiking-routes.asp.

http://www.visitdolomites.com/trekfinder/?lang=en

https://www.suedtirol3d.it/?startscene=30&startactions=lookat(22.91,0,120,0,0)

https://www.suedtirol3d.it/?startscene=28&startactions=lookat(17.41,0,120,0,0)

http://www.klausen.it/panorama360/

www.suedtirol3d.it/airsuedtirol/airvinschgau/?startscene=0&startactions=lookat(32.84,3.63,120,0,0)

https://www.lasamarmo.it/en/about-us/marble-quarries.html

Virtuální prohlídky: Muzea, hrady

http://www.messner-mountain-museum.it/en/firmian/visit

https://www.bergbaumuseum.it/en/welcome-1.html

http://www.touriseum.it/en/tours/trauttmansdorff-castle-merano-tours-virtual-tour.asp

http://www.touriseum.it/en/tours/trauttmansdorff-castle-merano-tours-virtual-tour.asp

https://www.schlosstirol.it/en/

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *