Klikněte pro hledání

Kola

Podmíněná nominační jistota přibližuje naplnění olympijského snu bikerky Čábelické

Sdílet

Tříletou cestu týmu/projektu Gapp systém/Kolofix by měla za naplněním olympijského cíle a snu dovézt Jitka Čábelická. Pokud zachová formu, nebo lépe řečeno, nastoupený progres posledních sezon, a nezraní se, místo na startovní čáře v Tokiu by ji nemělo uniknout. Jak se tam chystá?

Poslední tři roky prokazuješ sezonu za sezonou výrazný progres. Máš ještě teď, za pár dní ti bude třicet let, kapacitu na vylepšení?

Ano, pořád vidím rezervy fyzické a hlavně technické. Tam jsme jich našli opravdu hodně, když odhaduju, jejich vinou ztratím třeba dvacet vteřin na jednom okruhu. Pak si spočítejte, kolik to dělá v celkovém výsledku. Tam můžu zapracovat víc než na fyzičce.

Jakým způsobem?

Potřebuju získat sebedůvěru. Začala jsem se někdy trochu bát, přitom vím, že sjedu, co potřebuju. Musím se ujistit, že to dokážu a pustit to, protože kolo to zvládne. A to nejen ve sjezdech a v zatáčkách, ale i na trati, kde se hledá ideální stopa.

Povolala jsi k pomoci Pepu Dresslera, biketrialového šampiona. Dokáže tě ale připravit i na techniku v enormní závodní vytrvalostní zátěži, na což on sám, jinak excelentní technik, zkušenost nemá?

Postupně začínáme s projížděním technických sekcí v klidu, pak se posouvám do červených čísel. On má ve svém týmu i enduristy nebo Jakuba Vencla, od každého se můžu něco naučit. S každým si vyjedu a získám nový impuls.

Jezdila jsi i v pumptracku bez řetězu na dirtovém kole…

Učila jsem se rozhýbat kolo jen správným houpáním nohou. Ze začátku to vypadalo docela vtipně, máme to na videiích. Bez řetězu ještě neskáču, ale už se rozjedu. A skoky dám brzy taky.

Co ses ještě naučila?

Vracím se k základům. Začínala jsem na snazších tratích, tolik dovedností jsem ani nepotřebovala. Teď se učím na trailech projet správně každou obyčejnou muldu, pak skalky i skoky.

Zůstáváte na loňských kolech Cannondale, dáváš prioritně přednost hardtailu F-SI Carbon 1?

Full v 29´´ není k dispozici, proto jasná volba.

Co tě čeká v nejbližších dnech?

Jedeme na dva týdny na soustředění na Kanáry, pak strávíme týden doma. Následovat budou první závody na Kypru na Sunshine cupu, kde se pojede ve dvojicích, já s Tanjou Žakeljovou ze Slovinska. Pak se rozjedou další, tradiční Lagenlois v Rakousku, pokračovat budu v kategorii evropských HC a poprvé doma se ukážu na českém poháru v Touškově.

Co pro tebe znamená podmíněná nominační jistota (má ji také Ondřej Cink) reprezentačního trenér Zapletala?

Nemusím hned od začátku sezony jezdit ve stresu a honit každý bod. Po mistrovství světa v Albstadtu koncem června mám měsíc času, dva týdny můžu tvrdě trénovat a pak ladit formu, jako poslední test bude mistrovství republiky těsně před odletem. Měli bychom se dostat do Tokia šestnáct dní předem.

Jak se ti líbí olympijská trať?

Stavěla ji stejná parta jako tu v Londýně nebo Riu. Tedy hodně velkých kamenů, Při první prohlídce jsme si říkali, že to snad ani nepůjde sjet. Ale šlo to. Má hodně krátkých kopců, kamenů, skoků, hodně technických pasáží. Těší mě, že takto náročné tratě na světových pohárech ani nejsou. Já sama se přikláním k přírodnějším tratím. Ale bude stejná pro všechny.

A jak se ti zamlouvá Japonsko?

My ani v Tokiu bydlet nebudeme, horská kola se jedou 200 km daleko. Cyklisti tam budou mít i svoji olympijskou vesnici, zůstaneme na venkově, jsem ráda, pro bikery je to určitě příjemnější. Lidi jsou tam milí a vstřícní, i když neumí moc anglicky.

Věříš, že se potkáte na olympijském závodě i s bráchou Honzou Škarnitzlem?

Nevím, jak to přesně klukům vyjde, kolik míst pro Česko získají. Řešili jsme to spolu jen letmo. Spíš to moc nevidím, je to škoda.

Rok 2020 ale není jen olympiáda. S jakými výsledky budeš spokojená?

Připravuju se na celou sezonu, budu ráda za další posun nahoru. Loni jsem byla ve světovém poháru mezi 12. a 24. místem, letos bych ráda zachovala tu vyrovnanost výkonů, ale na top výsledek si sáhla ještě výš, do desítky. Olympijský závod je strašně specifický, jednou za čtyři roky v den D musí sednout všechno a stát se může cokoliv.

Gapp systém/Kolofix MTB team 2020

Jitka Čábelická, 29 let – ženy elite, cíl: start na OH, MS, ME i celý SP

Lukáš Kobes, 23 let – posila ze Skibikecentrum/Mondraker, muži elite, priorita domácí závody, za odměnu světový pohár

Alvin Tomášek, 20 let – posila z Expres.cz/Tufo Kolín, jezdec do 23 let, bývalý také cyklokrosař

Tomáš Dudek, 19 let – jezdec do 23 let, vrací se po promaroděné sezoně

odešel Matěj Prúdek, mistr ČR do 23 let, „nepotkaly se naše představy o spolupráci,“ řekl šéf týmu Pavel Čábelický

foto: Robin Nevřala, Jaroslav Svoboda

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *