Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Ski Classics pojede z Toblachu do Cortiny pod Tre Cime. Grandofondo i s Čechy

Sdílet

Rekordní účast 2178 závodníků hlásí sedmý podnik maratonské ligy mistrů lyžařů – Ski Classics, Grandofondo z Toblachu do Cortiny d´Ampezzo, 42kilometrová trasa vedoucí Pusterským údolím pod ikonickým masívem Tre Cime. V čele armády českých laufařů stojí opět legendární vůdce Stanislav Řezáč. Chystáme původní reportáž ze zákulisí jeho představení.

Řezáč obsadil minulou neděli i ve svých 46 letech ještě stále skvělé 20. místo na Marcialonze. Na pár dní odjel odpočinout i potrénovat do svého oblíbeného Ramsau pod Dachsteinem a teď se už v sobotu znovu postaví na start v Itálii, tentokrát v Jižním Tyrolsku.

„Pojedu v únavě, protože závodím pět víkendů po sobě, ještě ten další mě čeká Jizerská 50,“ konstatuje. Ihned z Toblachu se vrátí opět za tréninkem do Ramsau. Teprve po domácím závodě mu zbyde čas na třítýdenní regeneraci a vyladění formy na jeho vrcholnou scénu, švédský Vasaloppet.

A jak vidí pouť z Toblachu do Cortiny? „Je to docela těžký závod, nejdřív musíš nastoupat a pak dlouho sjíždíš, takže potřebuješ výborně udělané lyže,“ potvrzuje zkušenost. Stále si připravuje ty svoje sám, protože to umí nejlíp.

„A taky se jede stejně jako třeba v prosinci na La Venostě ve vysoké nadmořské výšce (Toblach má 1217 m, nejvyšší bod na tomto závodě je 1534 m a cíl v Cortině 1225 m, pozn. red.), což stojí hodně sil. Ale jinak je tady v Jižním Tyrolsku krásně,“ usmívá se lídr Slavia pojišťovna teamu. Jeho majitel a šéf Pavel Sehnal také vyrazí na trať spolu se svými dalšími závodníky.

Z Toblachu se vydají běžci na lyžích už potřiačtyřicáté, je to jeden z nejstarších maratonů kontinentu. Vydává se z vojenského letiště okolo jezer Toblach a Landro a válečného hřbitova, dále k vyhlídkám na monumentální Tre Cime a sjezdem až do cíle na autobusovém nádraží v centru Cortiny d´Ampezzo, dějiště zimních olympijských her 1956 a 2026.

Loni byl Grandofondo na poslední chvíli zrušen vinou záplavy sněhu a hrozby lavin, o to víc se na něj těší lyžaři i místní fanoušci. Chybět nebudou ti nejlepší z norských a švédských týmů z průběžného pořadí jako Gjerdalen, Hölgaard, Pedersen či Nygaard, anebo Slindová, Norgrenová, Gjeitnesová i Češka Smutná. Poslední volná startovní čísla budou k dispozici ještě přímo na místě. V neděli se jede poprvé i doprovodný závod na 32 km volně, řada běžců si tak s radostí švihne tuto dvojkombinaci.

Sobotní závod přenáší komplet, ale na různých kanálech Česká televize. Elitní ženy startují v 8.30, elitní muži a všechny ostatní kategorie pak v 9.10, sprinterská prémie je na 11. km a vrchařská na 30. km. Tratě už si obhlídla i finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová, která se v nedaleké Anterselvě připravuje na mistrovství světa. Postaví se za rok na start v Toblachu?

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *