Klikněte pro hledání

Běhy

Z Hvězdy až na Letnou běžel Gaudeamus Igitur

Sdílet

Tradiční oslava idejí 17. listopadu (80 let od roku 1939 a 30 let od roku 1989…), tedy svobody, se tentokrát odběhla v pražské Hvězdě za ideálního nádherného počasí už o den dřív. A mnozí účastníci si dali double v podobě přesunu na odpolední protibabišovskou párty na Letné…

Studentská hymna Gaudeamus Igitur na počest vítězům zněla až tam. Tradiční podzimní monument běžecké sezony měl navzdory slabší účasti opět příjemnou atmosféru včetně studentské ceny startovného (100 Kč), už 42 let osvědčené obsluhy cílové občerstvovačky s čajem a sušenkou i odměny v podobě teplé sprchy v nedaleké škole.

Na slunci na stezkách v oboře u zámečku jasně vládli dva ukrajinští chlapci z One teamu Mizuno, první v nikách, druhý v adidaskách… Skutečně skvěle běžel Mykola Mevša (26:57), vítěz letošní Hornické desítky ve Frýdku (za 30:07). „Právě jsme byli zase v Polsku, tak jsme přijeli i sem. Krásný závod, skvělí pořadatelé, moc se nám tady líbilo,“ říkal šťastně.

A druhý Oleksi Obuchovskij svému kamarádovi z Dněpru jen přikyvoval. Pak přiznali, že o magickém datu české historie, jemuž je závod už 67 let zasvěcen, ani nevěděli. Stejně jako o tom, že jen kousek odsud na Letné chvíli po závodě začíná masívní demonstrace. „Držíme vám palce, my komunisty taky nechceme,“ povzbudili ji aspoň na dálku.

Domácím akademickým mistrem se tak stal třetí Lukáš Chwistek z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, jinak tréninkový parťák Jakuba Zemaníka z Vítkovic. „Jasně, jsem spokojený, titul se počítá, ale ten čas je nejhorší, co jsem tady zatím běžel,“ říkal 22letý atlet, který se chystá na domácí krosový šampionát.

Obě ukrajinská torpéda mu uletěla hned a zbytek pole zase nechal kus za sebou, v uplynulých letech se tu odehrávaly vyrovnanější souboje v silnější konkurenci. „Díra přede mnou, díra za mnou. Běžel jsem, ale přece jen to nerval tak, jako kdybych se s někým honil,“ potvrdil.

To jistě dramatičtěji proběhla veteránská bitva na 6 km, tedy na dva okruhy. Tam sice jasně vládl čtyřicátník Jiří Miler z Lawi Stars Mladá Boleslav, který nadělil téměř minutu jihočeské dvojce Jan Bláha, Martin Frelich.

Ale za nimi zahořel boj legend, šedesátníků Smrčky a Stewarta. Stejně jako loni vyhrál Eddie Stewart, oba za sebou nechali i loňského vítěze (zde se vypisuje společná kategorie 50+) Ervina Beshira.

Stewart, už 63 letý, zahájil podle zvyku až opatrně. O dva roky starší Smrčka mu hodně poodběhl. „Já neběžel pomalu, ostatní šli moc rychle. Hlavně nesmíš zpanikařit,“ usmíval se otec dvou atletických nadějí, dcera Moira už reprezentovala na letošním mistrovství světa v Dauhá, syn Gerron běhá taky velice slušně.

Ženskou 4,4 km dlouhou trať vyhrála všestranná, přitom teprve 20letá vytrvalkyně Bára Stýblová (15:44) z Hlásné Třebáně, nejlepší sportovkyně Berounska za loňský rok, která běhá od dráhy přes silnici (mj. letos desátá na Běchovicích) až po vrchy. A jinak též pilná studentka Lékařské fakulty UK. Těsně před Ivetou Raškovou z USK a Lucií Svobodovou z Mostu.

I tady se střetly veteránky, Helena Poborská porazila Janu Klimešovou. „Nemám naběhány rychlé úseky, když dám jeden takový trénink, pak bych se nedoplatila za fyzioterapeuta. Budu si muset dát po třiatřiceti letech trochu volna,“ posteskla si bývalá špičková běžkyně.

Známá tvář se představila v roli vodiče na kole, známý triatlonista Tomáš Svoboda, mj. účastník letošní premiéry Světových plážových her v Kataru, totiž učí tělocvik na pořádající alma mater – ČVUT v Praze.

Kompletní výsledky najdete na www.sportis.cz

Foto: Michal Baron

Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *