Klikněte pro hledání

Běhy Lyže

Lyžařka Havlíčková má stříbro z mistrovství světa v běhu do vrchu v Patagonii

Sdílet

„Jak jeden šílenej divokej sen,“ napsala si před třemi dny na facebook Barbora Havlíčková. Nadějná běžkyně na lyžích dnes získala stříbrnou juniorskou medaili na mistrovství světa v běhu do vrchu ve Villa La Angostura v Patagonii. Letos v červenci už dobyla v Zermattu evropský vrchařský titul. A teď může konečně vyrazit na lyže.

„Skvělý úspěch! Musím říct, že jsem to absolutně nečekala,“ vzkázala z Argentiny. „Když jsme sem přiletěli, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně, a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu.“

Ráno před závodem se cítila výborně, ale radši prý o tom moc nemluvila. „Tuhle medaili stavím hodně vysoko, je to pro mě a lidi kolem odměna za veškerou práci. Začala jsem trénovat s taťkou, i tímhle se potvrdilo, že to děláme dobře, že jsme na dobré cestě. Navíc je to pro mě obrovská motivace před zimou,“ doplnila 19letá slečna. Porazila ji tu jen Italka Matteviová. Druhá česká běžkyně Alena Matějáková doběhla čtvrtá. Mezi juniory dopadl nejlépe patnáctý Benjamin Vrbovský.

Podmínky byly hodně náročné. Celou dobu bylo v Argentině přes 20 stupňů, velké sucho a prach. V den závodu ale celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. „Teplota klesla o deset stupňů, bylo to opravdu extrémně náročné. Pořadatelé museli upravit trať, protože původní varianta by byla životu nebezpečná,“ popisuje.

„Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh dolů, což pro mě bylo náročnější než výběh nahoru. Když je člověk unavený a musí se pořád dívat pod nohy, aby neuklouzl, je to těžké technicky. Místy to bylo hodně prudké, takže jsem neběžela, ale regulérně jela. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok,“ dodala. Možná i díky netypickým podmínkám se ji dařilo, protože je zvyklá trénovat na Šumavě v ne úplně příznivém počasí.

„Moc se těším, až odložím běžecké boty a nazuju ty lyžařské,“ plánuje. Už ve čtvrtek odjíždí na závěrečnou přípravu před zimou do italského Livigna. „Právě tady trénuji nejraději. Budeme najíždět kilometry a pilovat poslední věci před sezonou. První závody mě čekají v prosinci,“ chystá se možná nástupkyně Kateřiny Neumannové.

Čerstvá aktuální zpráva: Český běžec Marek Chrascina získal v klasickém závodě mužů bronz! Za Američanem Grayem a Italem Maestrim. Čtvrtý skončil Jan Janů a tím se zrodilo i zlato českého týmu, který doplnili Tomáš Lichý a Jáchym Kovář.

Foto: Tomáš Taubr a Sport Invest

         
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *