Klikněte pro hledání

Cesty Lyže

Na skialpech přes hory. Tentokrát od Jánošíka k Nikolovi Šuhajovi

Sdílet

Jak se naladit na zimu, vy, kdož jste ještě neměli to štěstí, aby vám pod nohama/lyžemi zavrzal čerstvý prašan? Pusťte si v sobotu (16. 11. v 11.10) televizi na ČT4 s prvním dílem páté série dokumentů Na Skialpech přes hory.

„Tak to tu minulou zimu pěkně vyšlo… Pátá řada televizního seriálu o nejkrásnějším způsobu, jak se toulat po horách, by směle mohla mít podtitul zbojnicko – loupežnická. Točit jsme začali v lednu v Malé Fatře u sochy Juraje Jánošíka a skončili v březnu v Ukrajinských Karpatech u hrobu Nikoly Šuhaje,“ říká televizní sporťák Jiří Hölzel, spolu s rosničkou Alenou Zárybnickou hlavní autoři a protagonisté sedmidílné série.

Himálaje? Slovensko!

„Zatím jsme prošli Malou a Velkou Fatru – to hned v lednu a pak v únoru Nízké a Západní Tatry. Do Vysokých a na Ukrajinu se zatím ještě těšíme… A moc!,“ psal mi nadšeně v článku pro časopis Outdoor guru/jaro 2019.

„Upřímně řečeno, chodit na skialp v lednu je trochu brzo, o tom žádná, ale když to jinak nejde a svatý Petr si umane, že obvyklé únorové dávky sněhu vysype z trezoru hned na začátku ledna, hraje nám to pěkně do karet,“ smál se.

„A tak nezbývalo než uctivě poděkovat. Asi si vzpomínáte, hned po novém roce začalo na horách pořádně sypat a vydrželo týden. Proto se plánovaný přechod Malé a hlavně pak Velké Fatry mávnutím kouzelného proutku proměnil v prašanovou euforii. Takový malý zázrak,“ vyprávěl.

Euforie byla vidět i cítit hned z prvního dvacetiminutového dílu, který jsem měl možnost vidět s předstihem při křtu na Vltavě v pražském Kayak baru. Venku pršelo a zalézalo pod bundu, že by psa nevyhnal, tady svítilo slunce, voněl čerstvý sníh a všude probleskovala radost televizních lyžníků.

Slovensko je skialpinistickým rájem, proto nemohlo ujít jejich zacílení. „Ukážeme, kam se na túry vydat tak, abychom obohatili fyzický fond a ještě se dozvěděli něco zajímavého z historie i současnosti,“ popisuje motto Alena Zárybnická. Například jeden z průkopníků extrémního lyžování v Alpách i Himálájích, horský vůdce Pavol Rajtár připomenul, odkud se do slovenštiny i češtiny dostal výraz ´skialpinismus´.

Celý štáb včetně tří kameramanů (s 20 kily techniky na zádech každý…) a obětavého produkčního Jiřího Kráčalíka se po svazích „škrábal“ od ledna do března. V jakémkoliv počasí. Ať se shůry sypaly tuny prašanu, ať nebylo vidět na krok, nebo když slunce ve vysoké nadmořské výšce vypalovalo do temena hlavy malý ohníček.

„Přesto jsme se poněkolikáté přesvědčili, že po horách je lepší chodit, než z nich dobývat nerostné bohatství,“ říká Jiří Hölzel. „Než jsme vyrazili na prašanovou vycházku po Velké Fatře, zastavili jsme se v obci Špania Dolina v místním Muzeu mědi. Člověk by neřekl, co všechno může o historii prozradit kus obohaceného kamene.“

Po obou Fatrách vedl intinerář natáčení do Nízkých Tater. „Na té jižní straně jsme zdolali nejvyšší vrchol Nízkých Tater Ďumbier a na chatě Milana Rastislava Štefánika hodili řeč s jistým Igorem Fabriciusem,“ přibližuje Alena Zárybnická. „Zajímavá postava. Coby chatař tu působí už od roku 1991 a vytahal sem po svých už tuny materiálu.“

Severní strana Nízkých Tater – ta je pro změnu jasně freeridová. Středisko Jasná je oficiálně povolenými sjezdy ve volném terénu vyhlášené. „Zážitek se vším všudy. I do kopce, protože stíhat tempo prezidenta Slovenské skialpinistické asociace Igora Žiaka, to je fakt peklo. A to on skoro couval. Prostě člověk na svém místě,“ dodává Jiří Hölzel.

Západní Tatry jsou bezpochyby nejnavštěvovanější skialpinistickou destinací na Slovensku. Na dvoudenní túru se ideálně doporučuje vyrazit ze Žiarské chaty, která před deseti lety odolala i pádu stoleté laviny. Brutální masa sněhu kompletně proměnila charakter Žiarské doliny. „Stopy po lavině jsou patrné dodneška a my jsme se tak trochu vydali po jejích stopách. Abychom si uvědomili, co všechno hory dokážou,“ říká Alena Zárybnická.

Do akce.

Její parťák Hölzel doplňuje: „Ale my jsme strach neměli – jako průvodci s námi nahoru na horu vyrazily dvě legendy slovenského skialpinismu Milan Madaj a Dušan Trizna. S jejich ryzím horalstvím si člověk nemůže být jistý, jestli to nádherné počasí, které nás v Žiarské zastihlo, nebyla náhodou jejich práce…“.

Od Malé Fatry přibývaly každým dílem výškové metry. Takže slovenská část natáčení nemohla končit nikde jinde než ve Vysokých Tatrách. Z nejstarší osady Vysokých Tater, Starého Smokovce vedou kroky Malou Studenu dolinou přes Téryho chatu a Baranie sedlo až na Chatu pri Zelenom plese. „Cestou jsme se stavili i na Rainerově útulně, zrekonstruované nejstarší chatě v Tatrách,“ připomíná Alena Zárybnická. „Vyprávění současného chataře Petera Petrase, který ji celou opravdu nádherně zrekonstruoval, by se dalo poslouchat hodiny a hodiny.“

A pak Ukrajina – kapitola sama pro sebe. „Jo, to bylo překvapující a svým způsobem ohromující po všech stránkách,“ shodují se oba průvodci seriálu. „A teď nemáme na mysli lyžařskou stránku věci. Prostě jiný kraj, jiný mrav – a hlavně jiné silnice. Stopadesátikilometrový přejezd z Dragobratu do Koločavy nám – jen pro nastínění situace – trval sedm hodin…. Ale Nikolu Šuhaje jsme zastihli,“ dodává Jiří Hölzel.

„Točíme filmově – to znamená, že každý záběr je dopředu připravený a dokud se dokonale nepovede, nejdeme dál,“ ukazuje kameraman Martin Vrbický. „Je to dřina, ale výsledek pak naprosto jiný, než kdybychom točili reportážně. Najednou běží i čtyři kamery – to si obrazová pestrost prostě žádá.“ Proto tvůrci děkují finanční podpoře Ministerstva dopravy a výstavby Slovenské republiky. I jemu se vyplatila. Natož nám/vám, divákům.

Foto: Štěpán Romanov a Martin Bernard, Fullface Productions

Hory.

Televizní skialpinismus

První skialpová série ČT

Měla čtyři díly, představila skialpinismus, histprii, výzbroj, disciplíny, techniku.

Druhá série Kam na skialp

Měla také 4 díly, jako průvodci s novou zkušeností se předvedli lyžaři Ondřej Bank a Tomáš Kraus v Rakousku a Západních Tatrách

Třetí série Jak si užít zimu

Kromě skialpového tipu na túru ukázala další aktivity: běžky s Kateřinou Neumannovou, telemark s Michalem Novotným, slalom s Filipem Trejbalem

Čtvrtá řada Na skialpech přes hory

Vysílaná letos v zimě, nabídla dvoudenní skialpové přechody hor:  1. Šumava, 2. Krušné hory, 3. Jizerské hory, 4. Krkonoše, 5. Orlické hory, 6. Jeseníky, 7. Beskydy (více na www.ivysilani.cz)

tá řada Na skialpech přes hory

Z Malé Fatry až do ukrajinských Karpat. Právě jde do vysílání na ČT4.

Hajdy na lyže.
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *