Klikněte pro hledání

Běhy

Lesem a přes Brdy. Vydejte se na nejstarší český maraton s olympijským vítězem

Sdílet

Ozdobte si běžecký podzim s legendami. Nejstarším českým maratonem je Praha – Dobříš, který v letošní obnovené podobě oslaví 112. narozeniny. Ale poběží se teprve popáté. A poprvé v životě se na trať 42, 125 km vydá i olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda! Buďte při tom i vy. V neděli 20. října.

Kníže Jeroným Colloredo – Mansfeld (jeho vnuk Jerome nyní opět žije na dobříšském zámku), sportovní nadšenec a protektor závodu, tehdy v roce 1908 věnoval stříbrný pohár jako hlavní cenu pro nejrychlejšího běžce. Určil trať (tenkrát ještě) z Prahy-Smíchova do Dobříše v délce 40 kilometrů a dal tím podnět organizátorům závodu z S. K. Slavia.

Pamětní deska na domě, kde žil sportovní buditel

Díky tomu v nově vytvořeném závodu odstartoval legendární sportovní buditel a spoluautor olympijské charty Jiří Guth-Jarkovský, z tehdejšího kraje Prahy šest běžců doprovázených nejméně dvaceti cyklisty, dvěma automobily a čtyřmi fiakry do Dobříše. Pořadí běžců ještě lze dohledat v Národní knihovně, časy prvních dvou však bohužel nikoliv, neboť byli v cíli dříve, než to stihl oficiální časoměřič na fiakru…

Teď se běží v neděli 20. října jakou součást tradičního a respektovaného seriálu zážitkových běhů Mizuno Trail Running Cupu. Tudíž pořadatelská kvalita zajištěna – včetně moderní časomíry, perfektního značení trati, pěti občerstvovacích stanic nebo cílové medaile a těstovinového salátu. Startovné činí velice vstřícné pouze čtyři stovky Kč.

„U některých našich závodů jsme změnili tratě, na základě přání řady účastníků je udělali běhavější, aniž bychom snižovali převýšení. A teď navíc přidáváme novinku, která naplňuje touhu po delších výzvách, ale naplní hlavně ty zážitky,“ říká ředitel závodu i celé série MTRC Martin Dvořák.

Start je v 11 hodin z A parku v Braníku v Ledařské ulici, místa dobrého spojení tramvajemi, ale i dostatku parkovacích míst v okolí.  Navíc na území Prahy 4, která dlouhodobě a tudíž smysluplně podporuje sportovní podniky. Například provozuje už pátým rokem nejstarší Běžeckou školu v metropoli, anebo se na jejím území koná nejvíc běžeckých závodů. Záštitu nad maratonem převzal místostarosta Zdeněk Kovářík, stejně jako Český atletický svaz.

Trasa vede podél řek Vltavy na Zbraslav, poté okolo Lipenců do lesa pod Kopaninou k Jílovišti. Dále brdským hřebenem na vrchy Červená Hlína (467 m) a Skalku (555 m) okolo Mníšku, pak přes Kytín a Voznici až na okraj Dobříše do areálu SK Vlaška, Při tom nasbírá převýšení 584 metrů. Účastníky převezou nazpátek autobusy.

David Svoboda na trati Craft Team Running

„Užívám si teď další pestré sportovní výzvy, na které jsem v době vrcholové kariéry neměl čas. Skoro každý týden jsem někde po závodech. A běžet maraton v terénu a v lese považuji za lepší než někde v davu po městě,“ říká David Svoboda, který poslední dny přípravy strávil v Kataru, kde doprovázel bratra-dvojče Tomáše na prvních Světových plážových hrách.

Hlavním partnerem je Mizuno, které zde ve svém stánku nabídne běžecký materiál za výjimečné ceny. „Je to běžecká značka a my chceme být také součástí běžcova vývoje. Většinu z nich časem silnice omrzí a míří do terénu a tam pak ještě dál a výš, k trailům,“ vyjadřuje filozofii Petr Veselý, marketinkový a PR manažer firmy Levelsportkoncept, která japonskou značku na českém trhu zastupuje.

Pořadatelé vítají samozřejmě všechny běžce, ale hledají ještě i dobrovolníky na pomoc s organizací závodu.

Více informací i přihlášky najdete na www.trailrunningcup.cz

Trailový seriál MTRC nabízí pravý terén
Značka

Mohlo by se Vám taky líbít

Napište komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *